Suudi Arabistan ve İran Arasında Gerginlik

Suudi Arabistan ve İran Arasında Gerginlik

İran hükümeti, Yemen’in başkenti Sana’daki büyükelçiliğinin Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından vurulduğunu iddia etti. Gelişmeler üzerine İran, Suudi Arabistan mallarının ülkeye girişini yasakladı ve umre seferlerini de ikinci bir emre kadar durdurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, “Elçilik binasındaki hasar ve yaralanan personelin sorumluluğu Suudi Arabistan’dadır.” dedi.

Sünni Suudi Arabistan ile Şii İran yönetimleri arasındaki kriz, Suudi Arabistan’daki Şii din adamı Şeyh Nimr El-Nimr’i idam edilmesinin ardından patlak vermişti. İdama tepki gösteren Şiiler, İran’daki Suudi büyükelçiliğine saldırmış, yaşananlar üzerine Suudi Arabistan İran’la diplomatik ve ticari tüm ilişkilerini kestiğini bildirmişti. Gelişmelerin ardından her iki ülkeden de sert açıklamalar gelmişti.

Bölgede iki önemli mezhebin temsilcisi durumunda olan ülkelerden İran, Yemen’de Şii Husiler’i desteklerken, Suudi Arabistan ise Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur al-Hadi yönetimindeki Sünni hükümeti destekliyor.

 


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.