featured

SUN EXPRESS YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR… SENDİKALARIN PARALI ASKERLERİNİN İŞİNE SON… İHALE MAFYALARI…

 

Değerli okurlarım;

Geçen hafta, Sunexpress’in Antalya’da verdiği davete katıldım. Bu davet, gerçekten inanılmaz misafirperverlikte sürdü. Yönetim kurulu başkanlığını Sayın Ahmet Bolat beyin yaptığı Sunexpress gün geçtikçe cağ atlıyor. Bu nazik daveti düzenleyen, başta CEO Dr. Maximilian Kownatzki olmak üzere, Genel müdür Ahmet Çalışkan ve tüm Sunexpress çalışanlarına, sahsım ve tüm Airlinehaber ailesi olarak teşekkür ederim. Çok faydalı bir toplantı olmasının yanı sıra, ikram ve izzette hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadı.

*****************

Gün geçmiyor ki, yeni havalimanı tesislerindeki bazı çalışanların yedikleri yemeklerden rahatsızlanması ve bir kısım çalışanın kusma ve ishal gibi şikâyetlerle sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri bir türlü bitmek bilmiyor. Bu dünya çapındaki modern tesise bu tür şikâyetler yakışmıyor. Bu mükemmel tesiste bir nevi ihale mafyası kurulmuş gibi… Arkalarına aldıkları abilerinin talimatlarıyla koca havalimanın yemek ihalesini alanların rezilliğini duymaktan artık yoruldum. Bu kadar büyük bir işletmede hala doymadan kalkıyorum diyen çalışanları duymaktan utanıyorum. Bu yemek ihalesini alan firmanın acilen kendine gelmesi veya kendine getirilmesi lazım.

Bu kadar yüksek teknoloji ve kapasite ile yapılmış, çoğu zaman diğer havalimanlarıyla yapılan değerlendirmelerde 1.likleri ile göğsümüzü kabartan bir yerde, bu yemek ve servis organizasyonu sorunu nedir kardeşim. Çalışana soruyoruz denetlemeler yapılırken normalleşen her şey ortalık tenhayken tam bir rezalete dönüşüyor. Kötü malzemelerle yapılmış çok kötü menülerin verildiği söyleniyor. Çalışanlardan, yemek yetmiyor, yetse de tadı ve koşulları kötü, yemekler ya soğuk servis ediliyor ya da özensiz yapılmış diye sürekli şikâyetler geliyor.

İyi yıkanmamış, kirli kaşıklardan, yemeklerden çıkan salyangozlarlardan çeşitli hayvan türlerine kadar inanılmaz rezaletler duyuyorum. İnanın bana atılan fotoğrafları, midem kaldırmadığı ve diğer insanların iştahını kapatmamak için, yayınlamak istemiyorum.

Böyle bir hata ya da kusur kabul edilemez… Burayı kim yönetiyorsa, bunda kimin ihmali ve hatası varsa bedelini mutlaka ödemelidir. THY gibi bir firmanın çalışanlarına doğru dürüst yemek veremiyorsanız, sizi orada bir dakika bile tutmamaları lazım.

Size ödenen yüksek bedellerin karşısında hijyen kurallarına uymayıp, hatta besin zehirlenmesine yol açacak kötü, kirli malzemeler kullanıyorsanız, sizi orda tutanların da ceza alması gerekir.  

Hem bir sürü çalışanın sağlığına zararın yanı sıra, çalışanları hasta ederek iş gücü kaybı yaratacaksınız ve orada hala duracaksınız öyle mi? Bu rezalete Ahmet Bolat beyin sessiz kalması düşünülemez. Bu satırlarla yetinmeyip, bizzat kendisini arayarak durumu anlatacağımdan hiç şüpheniz olmasın.

Diğer bir konu da THY Teknik A.Ş üyelerinin sendikanın Ankara’daki Genel Merkeze bağlanması konusu. Arkadaşlar, yıllardır söylüyorum maaşlı sendikacılık paralı askerliktir. Bu görev, gönül işidir. İşyerinde çalışanlar bu görevi gönüllülükle yapmalı ve hem kendi başarısının yanı sıra, çalşanlara kazandırdığı sosyal ve maddi kazanımlarla mutlu olmalıdır.

Senelerdir şaşkınlıkla izledim… Şubeymiş,  bölgeymiş ne gerek vardı ki bunlara. Ekstra masraf ve karmaşadan başka neye faydası olacak. Tabii ki sendikaların üst yönetiminde profesyonel maaşlı olarak bu işi yapan kimselerde olacak. Fakat her iş yerine bir sandık koyup o iş yerindeki işçinin iradesinin onda biri sayıda katılımla her yerde bir şube seçimi yapıp, üç beş düşük ücretli kişinin koltuk, araç ve maaş kavgasıyla işçinin gündemini meşgul edin, sonra buna sendikacılık denmesi komik olup gereksizdir de… Bu nedenle, şube yönetimlerinin ücret almasını devamlı olarak eleştiriyorum. Bildiğiniz üzere rekor düzeyde dernek başkanlığı yaptım. Değil para almak, aksine derneğe para kazandırdık. Kendi aracımızla gelip, kendi paramızla arabamızın yakıtını alıp, kendi paramızla yemeğimizi yedik… Derneğimizin mülkünü de aldık,  kasamızı da dolu bıraktık. Bu tür görevler ücretsiz yapılırsa değerlidir, yapanlara ömür boyu saygı duyulur.

Özçelik İş’in diğer işyerlerini bilemem ama uzun yıllardır, sendikacılık her zaman merkezden yönetildi. Temsilci ve baş temsilci olmanın gururu size yetmiyor mu ki bir de ücret alıyorsunuz? Bu işler, gönül isidir.  Aracılarla simsarlarla yürümez.

Neden mi?

Bildiğiniz üzere, toplu sözleşmede asıl karar verici ve yetkili Genel Merkezdir. Yani Şubeler bir nevi konuk sanatçı pozisyonundadırlar, üyelerin istek ve sorunlarını ilk elden genel merkeze iletirler ve takip ederler. Geçen dönemlerde görüp, yaşadığınız gibi, toplu sözleşmeyi gündüz imzalayanlar, akşama halâ imzalamadık, size sorup anket yapacağız demediler mi?

Hazırladıkları hileli anketlerle ‘biz yapmadık onlar yaptı’ diye topu taca atmadılar mı? Hem işverene, hem sahadaki üyelere türbinlere oynayarak kırk yalana kırk takla attırmadılar mı? Yalandan kavgadan başka verdikleri ne vardı?

Geçen dönem ne rezillikler yaşandı? Hafızanızı biraz zorlayın bakalım…

Şube seçimlerinde yapılan baskıları birlikte duyup, yasamadık mı?  Kırmızı liste, en fazla oyla delege çıkararak kazandığı halde seçim salonuna baskıyla gitmeleri engellenmedi mi? Bu saçmalıkları yapanlar, gün gelir sizi seçmeye gelmek isteyenleri de engellerler.

Kısaca;  Etme bulma dünyası bu… Dedikodu ve kaostan başka bir şey vermezseniz, herkesi başka arayışlara itersiniz. Altlarına verilen milyonluk araçlarla gezip tozanları, sosyal medyaya attıkları fotoğraflarla gördük.

Şube adı altında, kimsenin adresini bilmediği yerlere, milyonluk ofisler açmanın, birkaç yedirilip içirilen avene dışında kime ne faydası oldu ki?... Bu saçma sapan yerlere harcanan paraları sahadaki gerçek üyenize harcayın. Hemen satın o arabaları, satın o ofis dediğiniz sözde misafirhaneleri… Bunların hepsini derhal satın ve o garip, sahipsiz kalmış üyelerinize hizmetlere harcayın.

Örneğin; Madem paranız bol… Okul yapın, kreş açın, sosyal tesis kurun, hiç olmazsa çalışanların okuyan çocuklarına burs verin, hastalarına yardım edin… İnanın bu çok başlı kavgadan daha faydalı olursunuz. Ayrıca madem yönetim modeli olarak THY A.O ile aynısını yapıyorsunuz, işte hodri meydan, aynı oranda aidata  dönün de samimi misiniz görelim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Neden TEC ile ilgili birşey yazamıyorsun bugün uyuşmazlık tutuldu

 2. Sefa hocam TEC ile ilgili haber yapar mısın? İnsanlar mağdur ediliyor

 3. 1 sene önce

  birisi bana neden havaiş %1 aidat alırken çelik iş %3 alıyor yazabilir mi? YAZIN NEDEN?

17 Yorum

 1. 1 sene önce

  Thy ykb’sini ararsan thy’den haksız yere atılıp mahkemede işe iade ve sosyal hak davalarını kazanıp yargıtayın da kararı onadığı hakkı yenen insanlara pas bilet ve emekli kartlarını niye hala vermiyor,makama gelince yetim hakkı yedirmem diye bir söz söylemişti, yüzlerce insanın hakkı yıllardır göz göre göre yeniyor,acaba bu konuyu ve sözünü ona hatırlatabilir misin? Teşekkürler, sevgiler.

  Cevapla
 2. Sefa hocam TEC ile ilgili haber yapar mısın? İnsanlar mağdur ediliyor

 3. 1 sene önce

  birisi bana neden havaiş %1 aidat alırken çelik iş %3 alıyor yazabilir mi? YAZIN NEDEN?

 4. Şirketin melbusat ve yemek hizmeti yerlerde. Servis ve passlar olmasa çekilecek çile değil

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Sunexpresi tebrik ederiz.Ama yüzlerce çalışanını mağdur eden kişi olan Cankut amcayı ve onunla aynı şekilde beraber olup, hatta onu yönlendiren, şirkette resmi kaydı bile olmayan, maaşlarını nakit almış olan, ( heralde devlete bayağı bir borcu var ) ruslardan komisyon almış olan Enver dedeyi de haber yaparsanız seviniriz. Hatta Hollanda fatihi Esat dayıyı ve oğlunu da.Araştırmanız dileği ile…..

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Sefa bey merhaba, Lütfen yazımı okuyunuz ve bunu dile getiriniz. teknisyen kadrosuna geçiş sınavlarında normalde tek sınav olacaktı ve geçen direk teknisyen kadrosuna geçecekti. Mailde öyle yazıyordu.ama son bir kararla tekrar bir sınav yapma kararı aldılar. Biz o kadar umutluyduk. Yüksek puan alıp ilk sınavı geçtik. Ya bu sınavda kalırsak? Neden böyle yapıyorlar?

  Cevapla
 7. Neden TEC ile ilgili birşey yazamıyorsun bugün uyuşmazlık tutuldu

 8. 1 sene önce

  Yav Şeytan boş kaldı mı önce yavrusunu SEVER miş.Sanki bir işe yarıyormuş gibi geziyordunuz ortalıkta,adamlar sizden habersiz imzayı attıklarında bassaydınız istifayı o zaman saygı duyardık.Genel merkez saygı duymaz üyeler saygı duymaz kendi kendilerine sendikacılık oynuyordunuz kaç delegeniz var da Genel Merkez yönetimini değiştireceksiniz.İK ile toplantılara girip üyelerin işten atılmasına evet veren sendika temsilcisi mi olur Allah aşkına.Hadi artık oyun bitti herkes işinin başına güzel güzel çalışın.

 9. 1 sene önce

  Ya bunlar değilmiydi arkadaşlarını satıp baskıyla seçime hile karıştıran? Tek başına sandığa girip kazandık diye kutlamalar yapan. sahi ne oldu o kırmızı listeye giren ajanlar? Teknisyen kadrosuna geçirebildiler mi? Tdp yi bitiyorlardı. Bitti mi? Kömüre, makarnaya oy verenlerden farkınız yok gelmişsiniz teknisyenlik yapıyorsunuz. ne oldu şimdi onca seçim? Gerçekten komik.

 10. 1 sene önce

  Fikret Bey, Hep teknik hep teknik, baska konu yok galiba

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Fikret Bey, Teknik disinda da birseyler yazin

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Sefa abicim rica edersem Onur air ile bir gelişme sonuç var mi eğer varsa bir cümle satır yazabilirseniz sevinirim kimse bizleri çalışanları kayle almıyorlar battı mi yoksa eskisi gibi küllerinden yeni doğmuş bebek gibi olucak Allah aşkına 1 kaç cümle satır yazarsanız bizleri mutlu etmis olursunuz Sevgi ve Saygılarımla.Sefa abicim

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   Sevgili kardeşim. Cankut bey tok satıcı seni beni düşünmez. Bir gün o şirketi satacak ama ne zaman kendisi de bilmiyordur:) Maalesef Beklemekten başka çare yok gibi…Her hangi bir bilgi elime geçerse ( tabii ki kesin olmalı) Buradan yazarım okursunuz

   Cevapla
 13. 1 sene önce

  Azıcık yürekliysen yorumumu paylaşırsın öyle bedavaya eleştirmekle olmuyo bide karşı tarafı dinle

  Cevapla
 14. Paralı asker lafını kat ve kat size iade ediyoruz sn sefa inan. Bu arkadaşlarımız muhalefet olduğu için ve 10 yılda 10 kere sahaya gelmiş olan genel merkez yönetimine karşı bayrak açtıkları için bu durumdalar. Hafızanızı tazelemek gerekirse Sabah sözleşmeyi imzalayanda size soracağız diye mail atanda şu an grurla bahsettiğiniz genel merkez yönetimidir. Arabadan bahsetmişsin önce genel merkez yönetimi ve başkan bindiği milyonluk arabalarını satsın. 3 kuruşa anlaşıp 50 kuruşa fatura ettiği genel merkez binasını için açılan davaları yazabilirmisin. Kalemin okadar güçlü ise bunları haber yap. Aidatların nereye gittiğimi sorgula. Şubeye gelen 3 kuruşla arkadaşlarımızın bu parayı sahaya nasıl döndürdüğünü yaz.Genel merkez seçimine gidememeleri için üst kurul delegesi olan atelye çalışanlarının şehir dışına, ülke dışına ne tesadüf sadece seçimin olduğu 2 gün kadar görevlendirildiğini yaz. Şube başkanının onlarca cenazelere katılıp arkadaşlarının acı gününde yanında olduğunu yaz. Cenazeye giden arkadaşların masraflarını şube harcırahından kısıtlayarak ödediklerini yaz. Bide önceki şube yönetiminin lahmacun arası kebap yediklerimi ohhhhhh bu ayda aidatı yedik diye makara geçtiklerini yaz.Bunların hepsini bildiğin halde yazmıyosun. Varsa yoksa şube. Varsa yoksa xxxx

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  sefa abi bu xxxx yexşilleri bizi aldattı oyumuzu aldı ve biz xxxxx,xxxxxx vs istemezken bize xxxxxx savundular. bize bunlarla hayal satmaya çalıştılar. çöp toplayıp sadaka toplayarak sendikacılık olmaz. duydum ki yanlarında yalakalık yaptıkları şirket ve sendika yöneticilerinin arkasından iş çevirip sağda solda boş boş konuşuyorlarmış. hakketende kendilerini dev aynasında görüp herkese atıp tutuyorlardı. artık selam verenler bile korkmaya başladı bunlar yüzünden bizde fişlenir miyiz diye korkuyoruz. ben sendikadan memnun değilim ama benim arkadaşlarımın benim aidatımla sefa sürüp bana yalan söylemelerini hazmedemiyorum. tis te imza atıp bize anket maili atma yalancılıklarını unutamıyorum. xxxxx yumruk kaldırıp bize gelecek vaat etmeleri kaş paralık olduklarını gösterdi. duydum ki xxxx davasından vazgeçip genel merkeze danışmanı olmuş bide maaş bağlanmış şimdi utanmıyor musunuz bizi alet ettiğiniz bu rezaletten onuru olan istifa eder xxxxxx çalışmazdı. ama bunlar maaş için çıkar için her renge bürünüyor. Ben sarı sendika istiyorum nede bu yalancıları. Beter olsun bizi aldatanlar. şimdi gidip onlarda af dileyip danışman maaşı dilensinler. ben ne oyumu ne hakkımı helal etmiyorum. pandemide asgari ücrete çalışırken benle aynı durumdaki tasonun elinde megafonla bize yalanlar söyleyip benim 5 katım maaş almasını helal etmiyorum. xxxxxx sandıktan çıkamamış xxxx daha düne kadar sendikanın adı geçen her yerden kaçarken bir ayda ateşli sendikacı ve xxxxx olmasını kabullenemiyorum. hepinize yazıklar olsun..

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  Cankut Bagana yi yazsana