featured

SUİKAST GİRİŞİMİ SON ANDA ENGELLENDİ

SUİKAST GİRİŞİMİ SON ANDA ENGELLENDİ
Edinilen bilgiye göre, darbeci Orgeneral Akın Öztürk’ün emekliliği halinde orgeneral adayları arasında bulunan Hava Korgeneral Hasan Küçükakyüz’ün Güzelyalı’dan Çiğli’ye intikali için kullanacağı UH-1H tipi helikopter arızalıydı.
Helikopterin kuyruk pervane şaftında emniyet piminin olmadığı, uçuş teknisyeni astsubay K.Y.’nin büyük dikkati sonucu son anda fark edildi. Eksikliği tespit eden astsubay, üs komutanı tarafından uçuş emniyet takdirnamesi ile ödüllendirildi. Emniyet pimi olmayan helikopter, olay sonrası uzun süre uçurulmadı. Ancak şüpheli bir şekilde arıza gizlendi. Uçuşu kesilen hava aracının arızasının, arıza defterine kaydedilmesi gerektiği halde yazılmadığı öğrenildi. Kaynaklar, UH-1H helikopterlerinde kuyruk pervanesini emniyette tutan pimin olmaması durumunda uçuş esnasında şaftın yerinden çıkmasının an meselesi olduğunu, şaftın çıkması halinde ise helikopterin başına gelebilecek en kötü kazanın yaşanacağını kaydetti. Pervane şaftı yerinden çıkan helikopterin hızla etrafında dönerek yere çakılacağı ifade ediliyor.
Helikopterdeki eksikliğin farkedilmesi sonucu Korg. Hasan Küçükakyüz’ün hayatına malolabilecek bir ‘kaza’nın önüne geçilmiş oldu. Olay Küçükakyüz’den de bir süre gizlendi. Küçükakyüz, 2015 yılında darbeci Orgeneral Öztürk’ün YAŞ’tan emekli olmayıp görevine devam etmesi üzerine terfi edememişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir