Sudan'da çatışmalardan bu yana ilk uçak iniş yaptı

Sudan’da çatışmalardan bu yana ilk uçak iniş yaptı

Sudan, Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında Nisan ayı ortasında başlayan çatışmanın ardından ilk uluslararası sivil uçuşunu gerçekleştirdi.

Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, yaptığı açıklamada, Mısır’ın başkenti Kahire’den kalkan EgyptAir uçağının sabah saatlerinde Kızıldeniz Eyaleti’nin başkenti Port Sudan havalimanına indiğini duyurdu.

15 Ağustos’ta Otorite, ülkenin doğu kesimindeki hava sahasını yeniden açmış ve Port Sudan’da alternatif bir hava seyrüsefer merkezi kurmuştu.

Sudan, çatışmaların başlamasından kısa bir süre sonra Hartum Uluslararası Havalimanı’ndaki hava navigasyon sistemlerinin çatışmadan etkilenmesi nedeniyle hava sahasını kapatmıştı.

Ülkeyi terk eden diplomatlar ve yabancılar, başkent Hartum’un kuzeybatısındaki Omdurman şehrindeki ordunun Wadi Seidna Hava Üssü’ne bağlı küçük bir havaalanını veya Hartum’un 800 km doğusunda yer alan Port Sudan Uluslararası Havaalanını kullanmak zorunda kaldı.

Sudan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre ülkede, 15 Nisan’dan beri Hartum ve diğer bölgelerde ülkenin silahlı kuvvetleri ile paramiliter güçler arasında yaşanan çatışmalarda en az 3 bin kişi hayatını kaybetti, 6 binden fazla kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin son güncellemesine göre, çatışmalar nedeniyle yaklaşık 4,8 milyon kişi yerinden oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir