Sudan

Sudan’da çatışma durdu, 72 saatlik ateşkes ilan edildi! Ordu ve HDK ABD arabuluculuğunda anlaştı

Ölü sayısı ve çatışmanın her geçen gün arttığı Sudan’da 72 saatlik ateşkes ilan edildi. ABD’nin arabuluculuğu ile insani yardım koridoru açmak ve vatandaşların hareketini kolaylaştırmak adına yapılan ateşkesi ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri kabul etti.

ABD’nin arabuluculuğunda Sudan’da 72 saatlik ateşkes ilan edildi. Ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki anlaşma ile insani yardım koridorları açmak, vatandaşların ve bölge sakinlerinin hareketini kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak hastanelere ve güvenli bölgelere ulaşmak ve diplomatik misyonları tahliye etmek amacıyla gece yarısından itibaren 72 saatlik insani ateşkes kararı alındığı bildirildi.

HDK, ORDU’YU UYARDI…

HDK’nin yabancıların ve diplomatik misyonların ülkeyi güvenli bir şekilde terk etmelerini sağlamak için iş birliğine hazır oldukları ifade edilen açıklamada, ilan edilen ateşkes süresince ona bağlı kalınacağı kaydedilerek “Karşı tarafa ateşkese uymaması nedeniyle devam eden ihlallere karşı uyarıda bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.
Aljazeera kanalına açıklama yapan askeri bir yetkili de ordunun ABD’nin arabuluculuğunda 3 günlük bir ateşkesi kabul ettiğini aktardı.

EN AZ 427 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ise başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’da bu yana çatışmalarda 427 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 700 kişinin de yaralandığını duyurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir