Stellantis ve Archer Aviation: Geleceğin Ulaşımı İçin İş Birliği Genişliyor

Stellantis ve Archer Aviation: Geleceğin Ulaşımı İçin İş Birliği Genişliyor

Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden biri olan Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Hem yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını geliştirerek otomotivin geleceğine hazırlanıyor, hem de alternatif mobilite çözümlerine odaklanıyor. Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, Ocak 2023’te Archer’ın Midnight uçak modelinin seri üretimini hedeflediğini duyurmuştu. Bu iş birliği sayesinde, Archer için yüz milyonlarca dolarlık yatırıma gerek kalmadan ticarileşmenin yolu açılacak. Archer’ın Gürcistan’daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı hızla devam ediyor ve bu yılın sonunda tamamlanması planlanıyor.

Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı. Ancak yaklaşık 100 dönümlük bir alanda, 350.000 metrekare alana sahip yapı, tesisi uçak endüstrisinde hacim açısından en büyük üretim tesislerinden biri haline getirecek.

Archer’ın Midnight uçak modeli, güvenli, sürdürülebilir, sessiz ve dört yolcu ile bir pilot taşıyacak şekilde tasarlandı. Yaklaşık 10 dakikalık şarj süresi ile 32 ila 80 km’lik kısa mesafeli uçuşları arka arkaya tamamlayacak şekilde optimize edilmiş durumda.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli iş birliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda. Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis’in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir