featured

SpaceX’ten Yeni Deneme (VİDEO)

SpaceX yeni bir paraşüt sistemi denemeye karar verdi…

Uzay kapsülleri ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve diğer gezegenlere ulaşmak isteyen SpaceX , önemli problemlerle karşı karşıya kalıyordu.  Bu problemlerden biri kuşkusuz, mürettebata sert bir iniş yaşanmasını sağlayan paraşüt sistemi gibi.

Uzay kapsülleri başka gezegenlere fırlatıldıktan sonra iniş ile ilgili bazı problemler yaşayabiliyor. Örneğin SpaceX Crew Dragon görevini tamamladıktan sonra Dünyaya inerken sert bir iniş yaşamıştı. Şirket bu tarz durumların olumsuz etkiler yaratmaması için yeni paraşüt sistemleri denemeye karar verdi.

Uzay araçları için geliştirilen sistem koruma sağlayacak

SpaceX yaptığı denemelerde; 10.000 ile 25.000 ft. yükseklikte bir C-130 uçağından, 8.000 ile 12.000 ft. uzaklıkta ise uzay kapsülünü helikopterden aşağı attı. Tüm bu denemeler 25 kez gerçekleşti ve hiçbirisinde önemli bir sorunla karşı karşıya kalınmadı.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Crew Dragon kapsulu
Kapsül için geliştirilmiş olan paraşütler son derece basit bir sistemle çalışıyor. Paraşütler aşağı düşen uzay kapsülünü hava direnci sayesinde yavaşlatabiliyor. Kapsüllerin iniş esnasında sert bir şekilde düşmesi önemli hasarlara neden olabiliyor. Ayrıca bu kapsüllerde insan olması durumunda can güvenliğinin de riske girdiğini söyleyebiliriz.
(ABCGAZETESİ)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir