Sözler ve Sözleşmeler: Havacılıkta Verilen Vaatlerin İzleri. Sendika Politikalarında Çelişkiler: Yüksek Gelir Vergisi ve Ucuza Kaçan Pazar Mesaileri

Sözler ve Sözleşmeler: Havacılıkta Verilen Vaatlerin İzleri. Sendika Politikalarında Çelişkiler: Yüksek Gelir Vergisi ve Ucuza Kaçan Pazar Mesaileri

 1. Çalışanların Hakları ve Pazarlık Stratejileri: Hava İş ve Teknik A.Ş. Karşılaştırması
 2. Adil Ücretlendirme ve Eşit Muamele: İGA Lokasyonundaki Çalışanların Beklentileri
 3. İş Birlikleri ve Diyaloğun Önemi: Havacılıkta Ortak Çözümler Arayışı
 4. Sözler ve Sözleşmeler: Havacılıkta Verilen Vaatlerin İzleri
 5. İmza Parası: Yükselen Zam Skandalı ve Görmezden Gelinen Gerçekler
 6. Sendika Politikalarında Çelişkiler: Yüksek Gelir Vergisi ve Ucuza Kaçan Pazar Mesaileri
 7. Büyük Vaatler, Boş Sözler: Havacılıkta Çalışanların Aldatıldığı TİS Macerası
 8. Sendikaların Gökyüzündeki Kavgası: Çıkarlar mı, İnsanlar mı?

Değerli Okurlar, 

Geçtiğimiz hafta birçok haber kanallarına gündem olan kadın pilot adaylarımızla ilgili haberle havacılıkta kadınlarımızın önemini tüm ülkenin gündemine taşıdık. Hem bir akademisyen hem de pilotaj anabilim dalında bir bölüm başkanı ayrıca bir uçak teknisyeninin evladı olarak Allah ömür verdikçe bu sektöre hizmet etmeye devam edeceğiz. Gerek akademik alanda gerek yazılı ve görsel medya alanında her türlü konuyu gündemimize alıp değerlendirmeye ve sorunlarınızı dile getirip çözüm önerilerimizi de sizlerle objektif olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Asla polemiklerin ya da kirli emellerle köşelerinden nefret ve menfaat akıtanların seviyesine inmeyeceğiz. Maksadımız sizi doğru ve objektif olarak bilgilendirmek ve her konuyu en şeffaf biçimde değerlendirmek olacak. Pilotlarımızın, kabin memurlarımızın, teknisyenlerimizin ve tüm bu camiaya emek veren tüm paydaşların hep yanında olacağız.

Nihayet önceki yazılarımızda dile getirdiğimiz gibi HAVA İŞ sendikasının da TİS süreci yine Külliye makamlarına kadar uzanan bir serüvenle sona erdi. Hayırlı olsun diyelim. Umarım üyelerin memnun olduğu bir sözleşme olarak hayata geçer. Dönüp baktığımızda hiç de şaşırmadığımız bir tablo ortaya çıktı. Ahmet Bey önce Özçelik İş sendikası ile imzaladığı sözleşmenin ardından Hava İş sendikasına da belirlediği aynı bütçe ile bir pazarlık stratejisi ortaya koydu. 

Edindiğimiz bilgilere göre bir tarafa verilen imza parası ve ek tazminatlarla ortalama personel maliyetleri yine aynı oranlara denk getirilmiş. Teknik A.Ş. de bazı düşük ücretli iş gruplarına 50 bin TL imza parası ve daha yüksek oranlarda sosyal yardım ve ek tazminatlar ilk 6 ay için ortalama %10-%20 arasında gizli bir zam gibi düşünülmüş. Ayrıca yetkili teknisyenlere verilen ilave tazminatlarla önceki yazılarımızda da belirtiğim gibi %62-65 ortalamalarını aşan bir zam oranı yakalanmıştı. Boya personelinin iş grubu terfii ve yetkisiz teknisyenlere verilen ilave tazminatlarla belli ki aynı pasta farklı yöntemlerle dağıtılmış.

Bu tablo karşısında Hava İş ise ilave eklerle değil toplam bütçenin zam oranının herkese aynı yansıtılmasını tercih etmiş. Her iki sendikanın da kendi üye profillerine göre farklı stratejiler izlemesi gayet doğal. Bir taraf yetkili teknisyenlerini elinde tutabilmek için uğraşırken öteki taraf aynı oranın tümden yansımasını istemiş. Tabii bu durumun avantajları ve dezavantajları da var. Kısa vadede düşük ücretliler korunurken uzun vadede alınacak zamlarla arada ücret farkı oluşması muhtemel. Hava İş bu bakımdan daha avantajlı görünse de aslında toplam maliyetlerde Teknik A.Ş. de aynı seviyeyi korunmuş. Belli iş gruplarının daha yüksek zam alması için aynı rakamlar farklı dağıtılmış.

İGA lokasyonunda çalışanlara sözleşme öncesinde Ahmet Bey’in sanırım herhangi bir fark oluşursa sizi de asla mağdur etmeyiz diye bir söylemi olmuştu. Hatta sendika yetkililerine de bu konuda sözler verildiği iddia ediliyor. Şayet böyle bir durum söz konusuysa mutlaka buralara bu farkın yansıtılması lazım. Pandemide ve mevcut kargo dönüşümü projelerinde çok ciddi gayret ve başarı gösteren teknisyenlerin de asla kabin ve kokpitten farklı muamele görmemesi lazım. Adil ve güçlü yönetim için eşit muamele en büyük sorumluluktur.

Her iki sendikanın da gerek yüksek gelir vergisi ve Pazar mesailerinin hesaplanması konusundaki haklı ısrarını bizlerde sonuna kadar destekliyoruz. Bunun için yakın zamanda çalışmalar yapılarak bu konuya da mutlaka hızlıca bir çözüm üretilmeli. Bence en azından belli başlı konularda her iki sendika bir araya gelerek ortak adımlar veya ortak kazanımlar konusunda bazı iş birlikleri yapabilirler. Çağımız iletişimin, iş birliklerinin ve ittifakların çağı. Gereksiz bir rekabet yerine stratejik ortaklıklar masada elinizi daha güçlendirebilir. Bu bakımdan umarım ilerleyen süreçlerde bu tarz ilişkilerinde geliştiğini görürüz. 

Havacılığın kalkınması ve çalışanlarının haklarının korunarak sorunlarının giderilmesi için her platformda diyaloğa ve iş birliğine ihtiyaç var. Havacılık alanındaki dernekler ve vakıflarında muhakkak bu süreçlere dahil olması gerekir. Temsil ettikleri kesimlerin sıkıntılarını, beklentilerini bir araya gelerek konuşarak ve ortak bir irade ile daha güçlü biçimde çözebilirsiniz.

Ben bu sektörde her kesimin kendi alanlarında gösterdikleri gayreti ve yaptıkları tüm iyi işlerini her daim destekleyerek isim ve tabelalara takılmadan nitelik ve nicelik olarak irdelerim. Hata ve eksikleri de bize yakışan bir dille ortaya koymaya ve uyarmaya da devam ederiz. Çok şükür bugüne kadar siz değerli okurlarımıza mahcup olmadık. TİS süreçlerinde izlenen yolların ve muhtemel sonuçların hepsinde çok doğru tespitlerde bulunduk. Objektif ve tarafsız bir yaklaşımla yalnızca siz değerli okurlarımızın tarafından bakmaya ve bu empatiyi ortaya koymaya çalıştık. 

Taşerondan TSS’ye geçen arkadaşları baba mirası olarak görüp yalnız bırakmadık ve çok şükür önerdiğimiz sisteme kadar hayata geçen her alanda tüm süreçlerine destek olduk. TGS’deki düşük ücretli ve ağır koşullarda çalışanların sıkıntılarını ve sendikalaşmalarının önünün açılmasının önemini her zaman dile getirerek savunmaya devam edeceğiz. 

Kooperatiflerden daire için ya da reklam parası dilenmek için ne birilerine saldırdık ne de birilerine asla boyun eğmedik. Sıralarda öğrencilerime, köşemden sektöre hizmet etmeye ve sizin sesiniz olmaya devam edeceğim. Bizim en temel ilkemiz her zaman doğru ve saygın habercilik anlayışını yaşatmak olacak.

Hepinize sağlıklı ve mutlu haftalar dilerim…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 hafta önce

  Şükürler olsun nisan ayı itibariyle THY Teknik çilem bitiyor darısı diğer kardeşlerime.İK işten ayrılma mülakatımı yapan uzman şef arkadaş 5 senedir bu şirkette çalışıyor fakat teknisyenlerin ne yaptığı bilmiyor varın liyakatsizliğin ne boyutta olduğunu siz düşünün.İK dakilerin,diğer birimlerde koltukları işgal edip torpil ile işe giren ve teknisyenlerin şirkete kazandırdığı paradan maaşlarını alan haramzade arkadaşlara hakkım haram olsun.Yaz operasyonuna önlem olarak hangarları kapatsanız da nafile artık.İGA HAT BAKIM cehennemdir.

 2. 4 hafta önce

  Yazını okuyunca Üzülerek söylemek istiyorum babanızı özlüyoruz.%8 fark ile bir kereye verilen 50.000 tl yi nasıl denk görebilirdiniz,şuan tüm teknisyen arkadaşlarım 50.000 tl yi geri vermeye hazır , babanız bunun adeletsiz olduğu her platformda dile getirdi.

 3. 4 hafta önce

  Zaten verilmesi gerekiyor AO ile makas sacma sapan acildi. AO isyan ediyor imza parasina e sevgili arkadaslar 3 primi alirkende boyle naif olsaydinizda neden teknige verilmiyor deseydiniz iste herkes bencil davraniyor. Bazilar yok ucaga kartina bakmadan almam vs yazmis guldurmeyin beni arkadaslar ben ucaga ok vermezsem sen o ucaga cikamazsin sunu bir anlasaniz bu kadar ego bunyenize Zarar naif olun sizin paranizi biz kesmiyoruz varsa derdiniz ahmet bolata anlatin. Goruyorum asip kesiyorsunuz klavye kabadayiligi yonetimden birini gorunce yaptiklarinizi ben goruyorum ya insan yapamayacagi seyleri soylemez bosa asip kesmeyin derdinizi ahmet beye anlatin teknik muhattabiniz degil.Fazla alirken cok iyisiniz de azicik menfaatinize dokundunmu herkes kotu ha kimse para almayin imza parasi almayin demiyor sadece bazilariniz cok sacmaliyor komik oluyor.yapmayin bosa üfürneyin…iyi ucuslar

16 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Teknisyenin müdür olamadığı bir şirket.
  Teknisyen hakkında kararı veren kişiler teknisyeni tanımıyor ve ne iş yapar bilmiyor.
  Tek çare bir yolunu bulup bu şirketi terk etmek arkadaşlar. Lütfen gidin.
  At yarıştırır gibi mel kapatma yarışına bizleri sokan tayip gelip kendi kapatsın Mel arızaları hayatında uçak gördüyse eğer.
  Değerinizin farkına varın. Rica ediyorum.

 2. Tolga Bey, İGA Hat Bakım Mekanik biriminin her ay fazladan bir gece çalıştırıldığından haberiniz var mı? IFE,AVI,CI ayda 7 gece aynı 3lü vardiya primi, mekanik 8 gece aynı vardiya primi!!! Haram zıkkım olsun

  Cevapla
 3. 4 hafta önce

  Eytli calisanlar olarak Mikail Beyden beklenen düzenlemeyi bekliyoruz.
  Saygılarımla.

 4. 4 hafta önce

  Ya TSS NAPSIN %40 ZAM 20.600 NET MAAŞ SAKLAMAYA GEREK YOK YALAN DİYEN BODROYU YÜZÜNE VURURUM

 5. 4 hafta önce

  Zaten verilmesi gerekiyor AO ile makas sacma sapan acildi. AO isyan ediyor imza parasina e sevgili arkadaslar 3 primi alirkende boyle naif olsaydinizda neden teknige verilmiyor deseydiniz iste herkes bencil davraniyor. Bazilar yok ucaga kartina bakmadan almam vs yazmis guldurmeyin beni arkadaslar ben ucaga ok vermezsem sen o ucaga cikamazsin sunu bir anlasaniz bu kadar ego bunyenize Zarar naif olun sizin paranizi biz kesmiyoruz varsa derdiniz ahmet bolata anlatin. Goruyorum asip kesiyorsunuz klavye kabadayiligi yonetimden birini gorunce yaptiklarinizi ben goruyorum ya insan yapamayacagi seyleri soylemez bosa asip kesmeyin derdinizi ahmet beye anlatin teknik muhattabiniz degil.Fazla alirken cok iyisiniz de azicik menfaatinize dokundunmu herkes kotu ha kimse para almayin imza parasi almayin demiyor sadece bazilariniz cok sacmaliyor komik oluyor.yapmayin bosa üfürneyin…iyi ucuslar

  • 4 hafta önce

   Anlamamakta inat ediyorsunuz. Kardeşim size verilen iki prim ile bize verilen üç prim aynı miktar yapıyor. Çünkü maaş yapılarimiz farklı.bizim üç prim sizin iki priminize ancak denk geliyor. Siz daha bunu anlayamiyorsunuz

   • 4 hafta önce

    Anlamayan sensin vergi diliminden dolayı asla aynı olmaz zuhtuuuuuuuu anlamayan zuhtu

   • Ah be Zühtü
    Asıl size anlatamadık gitti size verilen 3 primin karşılığı neyse bize verilen 3 pirimin karşılığı aynı.
    Sadece sizden kesinti yapılıyor sanıyorsunuz ama herkesten kesinti yapılıyor

    Cevapla
 6. 4 hafta önce

  Nasıl bir mantıktır anlamadım. Birilerinden alıp başkalarına verince adalet mi sağlanıyor. Ya bu extra zamlardan faydalanamayan sadece 56 zam alan personelin hakkı ne olacak. Sefa İnan olsa en azından herkese 64 ü ister, daha sonra başka gruplar için extraları savunurdu. Yazık cidden.

 7. 4 hafta önce

  Yazını okuyunca Üzülerek söylemek istiyorum babanızı özlüyoruz.%8 fark ile bir kereye verilen 50.000 tl yi nasıl denk görebilirdiniz,şuan tüm teknisyen arkadaşlarım 50.000 tl yi geri vermeye hazır , babanız bunun adeletsiz olduğu her platformda dile getirdi.

 8. 4 hafta önce

  Sayın admin. Siz yapmayın bari. 50.000 lira ile bugün mutlu olan ama geleceğini satanlarla siz aynı düşünmeyin bari. Bu para tek seferlik verilen bir para iken 8 puanlık fark her sene alınacak bir para. Ayrıca sendika herkesin sendikası. Herkesin menfaatlerini eşit derecede korumalı.

 9. 4 hafta önce

  Şükürler olsun nisan ayı itibariyle THY Teknik çilem bitiyor darısı diğer kardeşlerime.İK işten ayrılma mülakatımı yapan uzman şef arkadaş 5 senedir bu şirkette çalışıyor fakat teknisyenlerin ne yaptığı bilmiyor varın liyakatsizliğin ne boyutta olduğunu siz düşünün.İK dakilerin,diğer birimlerde koltukları işgal edip torpil ile işe giren ve teknisyenlerin şirkete kazandırdığı paradan maaşlarını alan haramzade arkadaşlara hakkım haram olsun.Yaz operasyonuna önlem olarak hangarları kapatsanız da nafile artık.İGA HAT BAKIM cehennemdir.

 10. 4 hafta önce

  Ahmet bey bu soruyu sormuştu en son cevabı yaz operasyonunda AOG olan uçaklar ile alıcaktır şüphesi olmasın.

 11. 4 hafta önce

  Zam farklarını ister versinler ister vermesinler kamyonun freni patladı zammı verirlerse kamyon kaçış rampasına yönelir yoksa istifa furyası tam gaz devam yolun sonu şarampol.