South African Airways pilotları greve çıkmayı düşünüyor - Airline Haber

South African Airways pilotları greve çıkmayı düşünüyor

Güney Afrika Havayolları’nın (SAA) en büyük pilot sendikası SAA Pilotlar Birliği SAAPA, 1 Nisan’dan itibaren greve gitmeyi düşünüyor. SAAPA, SAA’nın elinde kalan 350 pilotunun % 89’unu temsil ediyor.

SAAPA’nın 50 yıllık tarihinde üyeleri ilk kez bir grev oylaması düzenledi ve üyelerinin % 98’i grev eylemi lehine oy kullandı. SAA Pilotlar Birliği’ne bağlı pilotlar, 18 Aralık’tan bu yana Covid-19 salgını nedeniyle uçamıyorlar. Pilotlar greve çıkmaktan başka seçenekleri kalmadığını söylüyor.

Sendika, yasal ve korumalı bir grev düzenlemeyi planladığını ve İş Kurtarma Uygulayıcıları (BRP) ile çıkmazdan çıkmayı umduğunu söylüyor. Lokavt koşulları altında, havayolu yasal olarak yedi sendika üyesini dışarıda tuttu.

Pilotlar Birliği başkanı Grant Back’e göre, birkaç gün önce, öğretmen olan bazı pilotlar işe dönmeleri için bildirimler aldı. Sendika başkanı, işten çıkarılmış çalışanların işe geri dönemeyeceğini söylüyor.

Çalışanların daha iyi çalışma koşulları ya da daha fazla ücret talep ettiği çoğu grev eyleminin aksine, SAA pilotları işten çıkarılmayı ve bunun üç ay önceden haber verilmesini istiyor.

SAA aşıların taşınması için Brüksel’e uçmak istiyor

Şubat ayında kalan bazı pilotlara, Brüksel’den 80.000 doz Johnson & Johnson COVID-19 aşısı nakletmeleri için bir tazeleme eğitimi almadan özel uçuş için acil muafiyet verildi. SAA şimdi daha fazla aşı için Belçika’ya uçmak istiyor ve bunun için simülatör eğitiminde öğretmen pilotlara ihtiyacı var.

24 Şubat’taki uçuş sırasında, bir SAA Airbus A340-600 mürettebatı, uçağın kalkış ağırlığını yaklaşık 90 ton kadar yanlış hesaplamıştı, farkedilmeseydi uçak böyle kalkış yapmaya gidebilirdi. Doğrulanmamakla birlikte olayla ilgili raporlar, pilotun uçuşu yapmak için son uçuş saatlerinin yeterli olmadığını gösteriyor. Pandeminin getirdiği mali sorunlar nedeniyle, SAA Eylül ayında tüm operasyonları askıya aldı ve bu da pilotların uçmaya devam etmek için gereken uçuş saatlerine sahip olmamasına neden oldu.

Bazı pilotlara bir yıldır ödeme yapılmadı

SAAPA Başkanı Grant Back, yaklaşmakta olan grev ve SAA’da neler olup bittiğiyle ilgili yaptığı bir açıklamasında şunları söyledi:

“SAAPA üyeleri, Ticari Kurtarma Uygulayıcıları (BRP’ler) ve Kamu İşletmeleri Dairesi (DPE) tarafından basında ve son zamanlarda bakanın bizzat SAAPA’yı hedef aldığı ve SAAPA’nın uçuşlara yeniden başlamayı sabote ettiği yönünde bir açıklama yaptığı şeklinde iftira niteliğinde hedef alındı”

Grant, Business Rescue Uygulayıcılarını ve Kamu İşletmeleri Departmanını, COVID-19’u SAA pilotlarına karşı bir yıpratma aracı olarak kullanmakla suçladı ki, bu pilotların çoğuna neredeyse bir yıldır ödeme yapılmadı.

Bu aşamada tüm SAAPA üyelerinin istedikleri, üç aylık kıdem tazminatı ödenmesi ve böylece hayatlarına devam edebilmeleri. Havayolunun halâ yeniden yapılandırıldığı düşünüldüğünde, BRP’nin neden pilotlara ödeme yapmadığını ve anlaşmaları bozmadığını anlamak zor görünüyor.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

AnadoluJet’ten Dev Turizm Hamlesi

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.