Solar Impulse İspanya’da

Solar Impulse İspanya’da

Hiç yakıt kullanmıyor sadece güneş enerjisiyle çalışıyor

Solar Impulse isimli uçak yaklaşık 70 saatlik uçuşun ardından İspanya’nın Seville kentine indi.

Böylelikle dünya çerçevesinde yakıtsız uçma hedefinde Atlas Okyanusu ayağını tamamlamış oldu.

 

 Atlas Okyanusu’nu geçecek

Seville’e iniş Solar Impulse’ın rotasında 15. etabın sonunu oluşturuyordu.

Uçağın pilotu Bertrand Piccard Pazartesi günü New York’tan yola çıkmıştı. Uçak ekibi Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlayan projeyi tamamlamak için Abu Dhabi’ye geri dönecek.Yolculuğun Atlantik Okyanusu ayağının başta Paris’te son bulacağı planlanmıştı ancak Paris’teki kötü hava koşulları yüzünden varış noktası Seville’e çevrildi.

2015’te uçak Abu Dhabi’den Kalaeloa’ya 8 etapta uçmuştu. Solar Impulse batı Pasifik’te 21 saatlik bir uçuş yaparak zaman olarak en uzun solo uçuş olarak tarihe geçmişti.

Ancak bu etapta uçağın güneş bataryaları zarar görmüş ve Solar Impulse 10 ay boyunca tamir ve kuzey yarımkürede en uygun güneş ışığı için beklemek zorunda kalmıştı.

Boeing 747 uçağının kanat boyuna sahip Solar Impulse uçağında, güneş ışınları yakalamak için 17 bin adet fotovolatik hücre bulunuyor.Bu hücreler aracın elektrik motorlarını doğrudan ateşleyebildiği gibi lityum-ion pillerini de şarj ederek uçağın gece de uçmasına olanak sağlıyor.

Proje havacılık endüstrisi için bir örnek olmaktan çok güneş enerjisinin gücünü gösterme hedefi taşıyor. Piccard ortağı Andre Borschberg ile yolculuk ediyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments