featured

SİVİL HAVACILIK İKRAM ÖNERİLERİ

Sivil havacılık sektöründe başta emniyet olmak üzere yolcuların önem gösterdiği konuların başında bilet ücretleri, havaalanı yer hizmetleri ve havayolu şirketinin ikramları yer almaktadır.
Yolcu, havalimanına gelirken yaşadığı sıkıntıları unutabilir, bilet ücretini unutabilir, pasaport kontrolünde kaç dakika beklediğini unutabilir, uçağının rötar yaptığını unutabilir ancak unutmayacağı tek husus kendini uçak içerisinde nasıl hissettiğidir.
Konuyu bu açıdan ele aldığımızda şirketlerin yapması gereken yolcuyu kendini evindeymişçesine rahat ve huzurlu hissettirmesidir.
Misafirperver yaklaşım, Türk ve Dünya mutfağının lezzetleri ile birleşince ortaya yolcunun asla unutamayacağı bir deneyim çıkacak ve yolcunun bir sonraki seyahatinde de aynı havayolu şirketine yönelmesini sağlayacaktır.
Günümüzde her zaman ilk olmak çok önemlidir. Taklitler her zaman aslı için reklam yapmakta ve onu yaşatmaktadır.
Uçulan noktalar açısından dünyada birinci olunmasına karşın yolcu sayısının artması beklenmektedir.
Yanlış strateji ile yapılan reklamlar hedef kitlelere ulaşmamakta ve beklentiler boşa çıkmaktadır.
Uygulanması gereken başlıca reklam aracı direk yolcunun kendisi olmalıdır. Günümüzde bugün herkes sosyal ağ aracılığı ile yayınlar yapmakta ve yalnız havacılık sektörü içinde milyarlarca paylaşım yapılmaktadır. Bu bağlamda en iyi reklamı yine yolcunun kendisi yapmaktadır.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR1
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR2
Her gün bir yenisi çıkan sosyal ağların, kullanıcı sayılarının artışı ile birlikte, paylaşımları da gün geçtikçe artmaktadır. Bunların başında Facebook, Vkontakte, Twitter, Instagram yer almaktadır. Bu sosyal ağlara baktığımızda havayolu şirketleri için milyonlarca paylaşım yapıldığını görmekteyiz.
Yolcular bu paylaşımları yaparak aslında havayolu şirketlerinin reklamlarını çok geniş bir kitleye yapmaktadırlar.
Önemli olan husus, reklamı yapacak malzemenin kendilerine sunulmasıdır.
Öncelikle hava yolu şirketlerinin müşterilerinin yolcular olduğu asla unutulmalı ve yolcu gözünden nelerin arzulandığı bilinmelidir.  Bunun için zaman zaman düzenlenecek mini anketler yolcunun beklentisinin öğrenilmesine izin verecektir.
Kendilerini özel hissetmeleri ve evlerinde gibi rahat olmaları çok önemlidir. Bu tutum, yolcuların şirkete karşı sempatisi arttırarak, güven duymasına sebep olacak psikolojik bir yaklaşımdır.  Bu yüzden yolculara yaklaşımı daha özel kılmalı ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmalıdır.
Dış hatların tüm sınıflarında ve iç hatlarda B/C ‘da sunulan içki servislerinde isimlerine düzenlenecek olan şaraplar kendilerini özel olarak hissetmelerine ve yıllarca unutamayacakları bir deneyim gerçekleştirmelerine sebep olacaktır.
Yine havayolu şirketinin yeni yılda sunabileceği kutu içerisinde ajanda ve isme özel şarap kendilerine sunulabilecek dünyada bir eşi daha yapılmamış bir uygulama olacaktır.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR3
Geleneksel yemeklerimizi, usta aşçılarımız ile tanıtabilir buna ilave olarak ta uçak içi dergilerde o yöreye ait sunumlar yapılabilir.
Özellikle iç hatlarda olmak üzere tekrarlanan yemekler, sık yolculuk yapan kişiler tarafından hoş karşılanmamaktadır. Bu yüzden çeşitlilik, yöresel tatlar ile zenginleştirilmeli ve menü değişim zamanları sıklaştırılmalıdır.
Uçuş noktaları olarak dünyanın en fazla noktasına uçan bir havayolunun dünya mutfağına da hakim olması gerekir. Zaman zaman sunulacak olan dünya mutfağından örnekler gerek yerel halk için ilgi çekici ve gerekse o yörenin halkı tarafından pozitif ve sempatik olarak karşılanacaktır.
Bugün en başarılı hayat hikayelerinde ve ticari atılımlarla nam yapmış şirketlerde, yapılmamış olan yapıldığı için başarıya ulaşıldığı görülmektedir.
Bu yüzdendir ki hava yolu şirketinin başarısına başarı katmak için denenmemiş yada yapılmamış olanı bulup, uygulaması gerekir.
Uçaklarda görmeye alışkın olmadığımız halde son yıllarda sıklıkla gördüğümüz şeflerimiz, yolculara lezzetli tatların sunumu konusunda kusursuz deneyimler kazandırmaktadır.
Peki bir pizzacı, hamburgerci, bozacı, şerbetçi, dondurmacı ya da bir simitçi görsek aynı hoşnutluğu duyar mıyız?
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR4
Elbette çok hoşumuza gidebilecek bir yaklaşım olur. Bütün noktalara olmasa da belirli noktalara uygulanabilecek olan bu servis anlayışı hem müşteri memnuniyeti açısından hem de yolcunun şirket için yapacağı reklam açısından pozitif değer katacaktır. Ayrıca bu yaklaşım sayesinde gerek ulusal ve gerekse uluslararası alanda büyük yankı oluşturacak bir girişim olacaktır.
Yiyecekler ne kadar lezzetli ve ne kadar güzel gözükürse gözüksün, öncelikle önemli olan servis anlayışıdır. Servis konusunda hijyen, sipariş alımı ve ikramı tekrar gözden geçirilmelidir. Günümüzde bir çok havayolu şirketi dahil olmak üzere restoranlar, gıda tüketim satıcıları işlerini yaparlarken eldiven kullanmaktadırlar. Sipariş alımlarını elektronik ortamdan gerçekleştirmektedirler. Ve tüm sıraya riayet ederek servis kuralları içinde, yiyecek ve içeceğin durumuna göre uygun malzemeler kullanılarak servis edilmelidir.
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR5
Yurt dışında ki bazı uygulamalar
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR6 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR7 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR8 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ RR9
Sonuç olarak yolcunun kendisini özel hissetmesi, sunulan ikramların sıradışılığı, reklamların en iyisini yaparak gerek ulusal basında ve gerekse yurt dışı basında geniş bir yer alacaktır. Yolcuların sosyal ağlar sayesinde yapacakları paylaşımlarla da ulaşılmak istenilen hedef kitlenin üzerine çıkılacaktır.
Bu uygulamalar sayesinde yolcu sayısında artışın ve reklam giderlerinin de azalacağı kanaatindeyim.
Serdar BAŞAĞAOĞLU
UZAY VE UÇAK MÜHENDİSİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 5 sene önce

  Benim çocuk daha iyi bir yazı yazardı şirkete yeni girenlerin böyle güzel fikirleri oluyor :) sen doco ya vermek istediğin öneriyi buraya yazmışsın bu yazdıklarının uygulanabilirliğini lojistiğini maliyetinide mühendis olarak hesaplamışındır, bir daha oku ne kadar amatörce bir yazı olup olmadığını düşün , mühendis olarak şarap şişesine yolcunun isminin yazılmasını düşündüysen zaten uzaydayız o an:)))

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Sayın yorumcu, yazdığım şeylerin bir çoğunu değişik havayollarında gördüğüm izlenimlerden aldım. Hayal güçleri ne yazık ki Türk şirketlerden daha yüksek. Maliyet, servis , sunum ve etiketleme olaylarının hepsi hesaplandı. Çok basit bir el printeri ile her zaman alındığı gibi serbest bölgeden gümrüksüz olarak alınan şaraplara yazı yazılabiliyor. Damak zevkimde sizin ki kadar olmasa da yerinde. Yinede okuduğunuz için teşekkür ederim. Amacımız yazdıklarımızın doğru yerlere ulaşması. Sağolun.

   Cevapla
 2. 5 sene önce

  Serdar bey uzay ve uçak mühendisi yazıyor,gastronomi eğitimini hangi okulda aldınız, yemeği yemek haricindeki bu bilgi birikiminiz müthiş

  Cevapla