SIRBİSTAN,BELARUS’TAN ‘KELEPİR’ SAVAŞ UÇAĞI ALMAK İSTİYOR

SIRBİSTAN,BELARUS’TAN ‘KELEPİR’ SAVAŞ UÇAĞI ALMAK İSTİYOR

Belarus’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, bugün Minsk’te Beyaz Rusyalı yetkililerle savaş uçağı ve hava savunma sistemi alımı konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

Sırbistan Radyo Televizyon Kurumu’na (RTS) konuşan Vuçiç, Sırbistan ve Belarus’un ortak silah fabrikası kurarak üçüncü ülkelere silah ve mühimmat satışı imkanı konularını da görüştüklerini söyledi.

Sırbistan Hava Kuvvetleri için “düne kadar Sırbistan’ın sahip olabilmesi imkansız olan” sistemler ve savaş uçaklarını “kelepir fiyatlarla” alma konusunda gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında Vuçiç, iki ülkenin ortak üretimin yanı sıra ortak bir marka oluşturma konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Sırbistan ve Belarus, Rusya’nın da katılımı ile son iki yıldır “Slav Kardeşliği” başlıklı ortak askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.

NATO’nun Hırvatistan’ı silahlandırmaya başlamasının ardından silah alımında agresif bir politika takip ettiği gözlenen Sırbistan ayrıca Rusya’nın önümüzdeki aylarda hibe edeceği 6 adet savaş uçağı ile bölgenin en güçlü filosunu kurmayı amaçlıyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör