featured

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim giderek büyüyor. Sınıra asker ve uçak yığıyorlar!

Ukrayna sınırına yakın Morozovsk Hava Üssü’ndeki hareketlilik uydudan görüntülenirken bölgede uçak uçuşları geçici olarak tehlikeli ilan edildi.

Rusya ile Batı arasındaki gerilim bu hafta Rusya’nın Karadeniz’de daha fazla askeri tatbikat düzenlemesi ve Ukrayna sınırında binlerce kuvvet toplamasıyla daha da arttı.

CNN Türk’ün haberine göre Rusya’nın Karadeniz Filosu Salı günü yaptığı açıklamada, Su-25SM3 saldırı uçağı ile birlikte 20’den fazla Rus gemisinin son tatbikatlara katıldığını söyledi.

Interfax haber ajansının pilotlara gönderilen resmi bir bildiriye dayandırdığı haberine göre ise Rusya, Kırım ve Karadeniz’in bazı kısımları üzerindeki hava sahasını kapattığını duyurdu ve bölgelerin “uçak uçuşları için geçici olarak tehlikeli alan ilan edildiğini” söyledi.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın verdiği brifingin ardından, 100.000’den fazla Rus kuvvetinin Ukrayna sınırında ve Kırım’da toplandığını söyledi ve “Bu, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarında şimdiye kadarki en yüksek askeri konuşlandırması” diye ekledi.

ABD’li teknoloji şirketi Maxar ise, geçtiğimiz haftalarda Kırım, Ukrayna ve sınırın yakınında sayısız yerdeki hareketliliği ve Rus askeri teçhizat akışının uydu görüntülerini paylaştı.

Görüntülerde Morozovsk Hava Üssü’ndeki askeri hareketlilik dikkat çekiyor.

Kremlin, geçtiğimiz günlerde Rus kuvvetlerinin Rus topraklarında uygun gördükleri şekilde hareket etmekte özgür olduklarını ve Moskova’nın NATO ittifakının sınırlarının yakınında “kışkırtıcı” hamlelere cevap vermekte özgür olduklarını söylemişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir