Sidney Havalimanı Biyometrik Biniş Denemesine Başlıyor

Sidney Havalimanı Biyometrik Biniş Denemesine Başlıyor

Avustralya’da yüz tanıma sistemi pasaportların yerini alacak

Avustralya, biometrik yüz, iris ve parmak izi tanıma sistemini havaalanlarına yerleştirmeye başladı.

Kesintisiz Yolcu’ projesinin amacı, “hızlı, kesintisiz self-işlem deneyimini yolcuların yüzde doksanı kadarlık bir oranı için oluşturmak. Böylece sınır kontrolü yüksek tehdit seviyesindeki yolcular üzerinde odaklanılabilecek.

İlk olarak, Avustralya’nın en büyük havalimanı, Qantas’ın uluslararası yolcularının yalnızca bir kez pasaportlarını göstermesi gereken bir biyometri denemesine başlıyor.

Sydney Havalimanı CEO’su Geoff Culbert medyaya şunları söyledi: “Sürecin her bir adımında pasaport ve biniş kartlarınız için beceriksizce işler olmayacak. Bunun yerine yüzünüz pasaportunuz olacak ve yolculuğun her aşamasında geçerli kalacak. Bu denemeye katılan tüm yolcular daha hızlı, daha az stresli bir yolculuk yapacak. Evinizdeki kanepede otururken akıllı telefonunuz aracılığıyla giriş yapabilirsiniz. Tüm bunlar yolculara  daha iyi bir deneyim sunmak için tasarlandı”

Mayıs ayında başlayacak uygulamada; Qantas yolcuları güvenlik taramasında, havaalanı salonu ve biniş kapısı girişinde ve pasaportlarını bir kez gösterecek.

İsteyenlerin programa katılmak için Avustralya Sınır  Bürosuna  kaydolmaları gerekiyor. Denemenin  başarılı olması durumunda, havaalanındaki diğer havayollarında da uygulamaya geçilecek.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.