Sıcak Hava Balonculuğunda Türkiye'nin Başarısı: 5 Milyonun Üzerinde Yolcu
Sıcak Hava Balonculuğunda Türkiye'nin Başarısı: 5 Milyonun Üzerinde Yolcu

Sıcak Hava Balonculuğunda Türkiye’nin Başarısı: 5 Milyonun Üzerinde Yolcu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sıcak hava balonlarında güvenli uçuşa yönelik çalışmaları sonucunda 2011’den 1 Mayıs 2024’e kadar 310,301 balon uçuşu gerçekleştirilerek 5,863,176 yerli ve yabancı yolcunun uçurulduğunu açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’de faaliyet gösteren sıcak hava balonu işletmeleri, filolarındaki hava araçları ve sıcak hava balonculuğuyla ilgili detayları paylaştı. Türkiye’nin trafik hacmi ve uçulan gün sayısı bakımından dünyanın en büyük ticari sıcak hava balonu operasyonunu yürüttüğünü belirten Bakan, Kapadokya’da bir günde gerçekleştirilen uçuş sayısının dünyanın diğer bölgelerinde sadece festivallerde ulaşılabilecek seviyede olduğunu vurguladı.

Türkiye’de ruhsatlandırılmış 67 sıcak hava balon işletmesi ve 6 onaylı eğitim organizasyonunun bulunduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, bu işletmelerde 434 balon ve 682 balon pilotunun görev yaptığını açıkladı. Ülkede Kapadokya, Pamukkale, Soğanlı, Çat, Ihlara, Afyonkarahisar ve Antalya olmak üzere toplam yedi bölgede balon uçuş faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini belirten Uraloğlu, bu uçuşların yüzde 80’den fazlasının Kapadokya’da yapıldığını ifade etti.

Bakan, ticari olarak taşınan balon yolcu sayısının 2022’de 750 bin seviyelerine ulaşarak rekor düzeye çıktığını, 2023’te ise 27,318 uçuşla 615,063 kişinin balonla uçtuğunu aktardı. 2024’te ise 1 Mayıs itibarıyla 183,574 kişinin balonla uçtuğunu belirten Uraloğlu, bu sayının tatil sezonunun başlamamasına rağmen rekor seviyeye ulaşabileceğini söyledi.

Kapadokya’nın iklim ve rüzgar yapısının yılda ortalama 280 güne kadar uçuşa izin verdiğini dile getiren Bakan Uraloğlu, bölgede aylık ortalama 2,500 balon uçuşu yapıldığını ve bu süreçte aylık ortalama 50 bin yolcuya hizmet verildiğini belirtti. Bu sayının yılda 600 bin kişiye denk geldiğini ifade eden Uraloğlu, bu rakamın dünyada eşsiz olduğunu vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir