SHYO MEZUNLARININ DİKKATİNE

SHYO MEZUNLARININ DİKKATİNE

Son günlerde SHYO mezunlarının muaf tutuldukları modüllerden tekrar sınava gireceği konusunda yanlış anlamalar oluşmuştur.

Bilindiği üzere, SHYO mezunlarının muaf tutulmaları gereken modüller olması gerektiğini ilk defa ben yazmış ve bu konuyu,AirportTV de özel program yaparak SHYO mezunlarını konuşturup kendilerine yapılan haksız uygulamayı seslendirmiştik. Bu iletişimin sonucunda, SHYO mezunlarının tüm modüllerden sınava girme yanlışı o zamanki SHGM Genel müdürü Ali Arıduru’nun emri ile çözümlenmişti.

Bu gün için aslında değişen bir durum söz konusu değildir. Değişen sadece SHYO ların kredilendirilmiş modüllerine yönelik okullarından belge istenmesi olmuştur.

Kısaca; SHYO ların mezun ettiği kişiler için sadece okul mezuniyeti dışında,muaf tutulan(kredilendirilen) modüller için okulun ayrıca her modül için SHGM ye belge vermesi gerekiyor.

 

SHYO ların Lisans alabilmesi için deneyim süresi olan 2 sene aynı şekilde devam etmektedir.

Bilgilerinize…

Geri

24
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

erciyes

Erciyes SHYO 147 yetkisi şuan askıda olduğu için bizden 3 yıl tecrübe isteniyor şuan. Gelin burdan yakın şimdi. Bıktım okuldanda SHGM’den de…

fazıl

merhaba sefa bey ben 2009 yılında mng teknik’de sınavlara başladım ve geriye 5 sınavım kaldı şu an çalıştığım hava yolu olan kthy bildiğiniz üzere yok ve ben başka bir sektörde çalışıyorum ve sanırım mart ayıdan beridir sınavlar yapılmıyor size sorum bu sınavlar tekrardan ne zaman başlıyacak ve benim sınavları tamamlamak için ne kadar zamanım kaldı ?

ömer

Haksiz yere bu sinavlara girecegiz tamam da eylul de yapilacak olan son sinavlarmis anadolu da aralikya yeni yonetmelige gore sinav yapilcakmis yani shgm ye bu egitimi veren okuldan basariyla mezun oldugumuzu göstereckmisiz. Biri bana bu sinavlar kac yil gecerli bu konuda tam bilgi verebilir mi? 5 yil mi gecerli 5 yil icinde hepsini vermek zorunda miyiz?

[-_-]

5 yilda hepsini tamamlamak gerekiyor,tamamlayamazsan 5 yili dolduran sinavlari tekrardan vermen gerekiyor. Yani lisans aldiktan sonra 5 yilda bir tekrar vermen gerekmiyor.

Okan

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Sefa Bey. Ben Erciyes Üniversitesi’nde okuyorum ve okulun SHY-147 belgesi var. Bu SHGM’nin istediği şekilde eğitim içeriğini düzenlediğini ve bu nedenle genelgede yazan modüllerden istenilen belgeleri tamamladığımızda o modüllerden muaf olmamız gerektiğini göstermez mi? Sonuçta SHY-147 belgesi SHGM’nin eğitim konusunda yeterli kurumlara verdiği bir yetki belgesi değil mi?

2008 genelgesi shyo mezunu

2008 senesinde yayinladigi genelgede shgm bu yildan onceki senelerde universitelere giris yapanlara kazanilmis hak olarak tecrube istenmemisti.buna istinaeden ben mart ayinda basvuruda bulunmustum..ve arayip sordugum zamanlarda son imzada oldugu solendi ve 4 ay sorasinda birden bu genelgenin 2010 da degistigini bildirdi esat bey telefonda ve belgeler bu sebeple geri gonderildi..fakat su varki 2010 da madem kalkan bi genlge varsa 2013 baslaeina kadar bu kadar kisi nasil olduda lisans aldi bunun icinde benim tanidiklarimda var..ve istedigimizde ortada olan bu genelgenin kalktigina dair bir seyde yok…acikcasi artik heralde shgm ne yapacagini bilemediginden..sonumuz ne olcak merak ediyorum.

lisans mağdurları

Sefa bey selamlar
Shgm bu yıl başından sonra bazı başvurular haricinde shyo mezunlarının başvurusunu geri çevirdi bir çok mağdur mezun var. Geri çevirmelerine gerekçe olarak da saçma ve alakasız ama easa lisansını shy lisansını çevrilmesi ile ilgili genelgeyi göstererek 3 yıl tecrübe istiyor bunu söyleyen kişi lisanslandırma birim Sorumlusu oysa ki benim ve yine aynı durumda olan bazı kişilerin 2008 yılından önce shyo girişli olduğumuz için tecrübe gereksinimi olmaması gerekmektedir bununla ilgili bilgiye sahipseniz yardımcı olmanız mümkün mü?

lisans mağdurları

Peki ama bu durumda aynı şartları taşıyan diğer kişilerin lisanslandırilmasi hatalı değil mi ozaman . Yada bize lisans verilmemesi yanlış değil mi . Sizin için mahsuru yoksa müsait olduğunuz bir vakitte bu konuyla ilgili fikir alışverişi yapabilirmiyiz yasal olarak bir dayanak olmadan başvurumuz geri çevriliyor

hubf 2009 girişli

merhaba sefa abi
mezun olmayip halen okumakta olan ve 2009 girisliler icinde ayni kredilendirme söz konusumu, aydinlatirsaniz sevinirim..

Cihat Kuş

Sayın Sefa bey;
Uçak Teknolojisi proğramından mezun olanlar içinde bu konunun gündeme gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm modüllerden olmasada bazı modüllerden muaf olmamız gerekiyor. Havacılıkla alakası olmayan birisininde girip uçak teknisyeni olabildiği bir sistemde Havacılık Meslek Yüksek Okullarının bir ayrıcalığı olmalı.

-T-

Merhaba Sefa Bey,
Okul,SHGM herkes/hepsi farklı açıklamalar yapıyor ve neye ne kadar inanacağımızı bilemiyoruz artık.Sanırım siz SHGM ile konuşmussunuz,onların da bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor.Bu dediklerinizin yazılı bir kanıtı yok dimi? Biz şimdi buna inanıp sonra dumur olmaktan korkuyoruz,zaten yeterince dumur olmuş olanlar olarak..

-T-

Teşekkürler cevap için.

2009 girişli

Sayın İNAN, Anadolu Üniversitesi Hocalarından Hasan Lİk bu işin kaçarı yok bu sınavlara gireceksiniz dedi ve hepimizi biçok modül sınavına soktu. okullarda ki hocaların amacı nedir acaba

Ramazan Temel

SHY-147 belgesi olan eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için SHT-147 talimatı uyarınca başarılı olunan her modül sınavından öğrencilere/kursiyerlere her modül için “Tanıma Sertifikası” düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sertifikanın düzenlenebilmesi için SHGM/EASA eğitim kayıtlarını görmek isteyecektir. Eğitim kayıtları; yoklama, sınav ve pratik değerlendirmelerden oluşmaktadır. SHY-66 gereğince modül sınavlarının mevcut standartları var okullarda girilen vize final gibi sınavların birçoğu bu standartlara uygun olmadığı için okulda girmiş olduğunuz vize, final sınavları modül sınavı olarak kabul görmeyecektir. Bu sebeple her modülden tekrar SHY-66’ya göre düzenlenecek sınavlara girmek ve başarılı olmak zorundadırlar.

Serdar Ülkübaş

Peki daha önce kredilendirilmiş yani standartlara uygun görüşmüş birşey nasıl daha sonra standartlara uymadığına kanaat getirilmiş ?