featured

SHGM’DEN YURTDIŞI TRANSFER YASAĞI AÇIKLAMASI “OKÇULAR TEPESİNİ TERK ETMEYİN !”

 

SHGM’nin ekip geçişleri başlıklı genelgesine yapılan ilave ile şirketlerinden ayrılacak pilotların şirketlerinden muvafakat belgesi alma zorunluluğu getirilmiş, bu değişikliğe HAVASEN, TALPA ve Hava-İş tepki göstermişti.

SHGM bu gelişme üzerine bir açıklama yaparak pilotlardan yurtdışına gitmemelerini isterken şirketlere de pilotların ayrılma sebeplerini ortadan kaldırma ve bütçelerini zorlayarak ücretlere zam yapma çağrısında bulundu.

SHGM’nin açıklamasında Türk pilotlarını transfer etme girişimlerini arkasında “yabancı havayolu şirketlerinin sivil havacılığımızın yükselişini durdurmaya çalışmasına” ilişkin bir niyet olduğunu belirtmesi şaşkınlıkla karşılandı.

İşte o açıklama.

Değerli sektör çalışanlarımız;

Avrupa ve dünya, havacılık sektöründe kâbusu yaşarken Türk Sivil Havacılığı sizin sabır ve azminiz sayesinde lider konumunu sürdürmeye devam etmektedir. Bu nedenle, bazı ülkelerin ve bu ülkelere ait işletmelerin, ülkemiz sivil havacılığına imrenmeleri ve sizleri istihdam etmeye yönelik çalışmalarını son derece normal karşılıyoruz.

Bu kapsamda, son günlerde bazı ülkelerin, havacılık profesyonellerimizi istihdam etmeye yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını titizlikle takip etmekteyiz.

Bu ülkelerin yapmış olduğu çalışmaların bir diğer amacının, sizler gibi nitelikli ve başarısı tasdiklenmiş profesyonelleri istihdam etmenin yanı sıra ülkemizin havacılık sektöründeki yükselişini durdurmaya yönelik olduğunun da bilincindeyiz.

Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Türk sivil havacılığının yükselişinin aynı şekilde devam etmesi amacıyla okçular tepesini asla terk etmemenizi sizden bilhassa rica ediyoruz.

Bu konuda işverenlerin de aynı duyarlılıkta olması çok önemlidir. Bahse konu olan personelin çalıştıkları mevcut kurum ve kuruluşlarından ayrılmak istemelerine ilişkin geri dönüşler doğru bir şekilde ele alınmalı, bunlara pratik ve hızlı çözümler üretilmelidir. Bu geri dönüşlerde kurumsallaşma problemlerine yönelik hususlar hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Ücretsel nedenlerle ayrılma taleplerine ilişkin de ilgili havacılık şirketlerimizin bütçelerinin el verdiği ölçüde konuyla ilgili gereken adımları atmalarını ve personel kayıplarını minimize etmeye yönelik gerekli değişiklikleri yapmalarını rica ederiz.

Bununla birlikte, sadece ücretsel bir karşılaştırma yapmak yanıltıcı olabileceğinden, havacılık sektöründe bireysel değil bütünsel çözümlerde, ilgili ülkelerle çalışabileceğimiz unutulmamalıdır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak, çalışma şartları ve iş devamlılığının temini alanlarında yürüttüğümüz önemli çalışmalarla birlikte, iki yıl içerisinde Türk Sivil Havacılığı’ nın çok daha seçkin bir konumda olacak olması ana hedefimizdir. Bunu hep birlikte başarıp bizden sonraki nesillere çok daha güzel bir gelecek bırakacağımıza dair en ufak bir şüphemiz yoktur.

Sağlık ve esenlik temennisiyle, kalın sağlıcakla.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 Yorum

 1. 1 sene önce

  Sayın SHGM, biz çıkar özür dilersiniz, “SEHVEN OLDU” diye bir açıklama beklerken, daha da saçma bir yazı yazmışsınız. Bravo.

  Cevapla
 2. Terk etmeyin diyorsunuz muhteşem shgm tk nin yaptığı haksız hukuksuz isten atmalari zorla ikale ile ıssız maassiz sigortasız bırakılan dışarıda is aramaya mecbur edilen personelleri için ne çözüm sunuyorsunuz ?

  Cevapla
 3. Terk etmeyin diyorsunuz muhteşem shgm tk nin yaptığı haksız hukusuz isten atmalarını zorla ikale ile ıssız maassiz sigortasız bırakılan personeleri için ne çözüm sunuyorsunuz ?

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  3 yıla yakın bir süre Atlas’ın Onur’un pilotları evde oturdu. Uçuş saati başvuruya yetmedi bahanesiyle Hala oturmaya devam edenler var. Hal böyleyken elinde type olan pilotlar, yeni mezun genç pilotlar dışarda beklerken, yabancı pilotlar bayrak taşıyıcı firmamız ve diğer firmalarda hayatlarına devam ettiler, ediyorlar. Nedense o zaman ülke sivil havacılığı kimsenin aklina gelmedi. Ne zaman Arap ülkeleri pilot almaya niyetlenir. Ozaman kendi pilotlarınızın kıymetini anlarsınız. Daha kimsenin birşey anladığı söylenemez. Firmalar günü kurtarma derdindeyken. İleri görüşlü firmalar pilotları toplayacak.2022 yi kurtarırsınız, sezonun ortası geldi. Personel yetersizliği nedeniyle birçok iptaller ve kaldırılamayan uçaklar var. ama 2023 te uçuramadığınız milyon dolarlık uçaklarınız olacak.Çok sevdikleri yabancı pilotlar da kaçacak.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Pekiiii SHGM’ye sormazlar mi şimdi önce sen kendi personelini memnun ettin mi? Senin kaç personelin körfez ülkelerine, Avrupa’ya kaçtı son dönemde yaptıkların yüzünden? Sen kendi personelini bile Türkiye’de tutamıyorken, personelini memnun edemiyor ona zulmediyorken insanların kaçması normal değil mi? Ha SHGMcim?

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Uhud savaşı başladı da bizim haberimiz mi yok :)))) yav SHGM ağır z.çtınız bak. Hem siz hem THY yönetimi ağır z.çtınız. Geliyor gelmekte olan. 2018 sürecini mumla arayacaksınız mumla. Geçmiş olsun. O tren kaçtı. Tüm THY pilotları, siz Ahmet Bolat ın TGS çalışanlarına yaptığı konuşma sırasında pilot maaşları ile ilgili yaptığı iğrenç konuşmayı görmeyen kaldı mı?Ahmet Bolat bu makama gelirken pilotlara bilenip gelmiş. Ve bu adamdan bir şey beklemeyin kaptanlarım. Ahmet Bolat olsun, Bilal Ekşi olsun hepsi pilot düşmanı. Bulun işinizi gidin. Bedelini ödesinler.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Biz pilotlar, salgın sırasında cephede boğuşurken, Covid olup ölürken, ailelerimize hastalık bulaşırken, siz o tepeyi terkettiniz ve bunlar gelip bizi sırtımızdan vurdu SHGM. burası Türkiye Cumhuriyeti ve sen de Cumhuriyetin bir resmî kurumusun. Farkında mısın? Kendine gel SHGM. Uhud da değiliz. Türkiye Cumhuriyetindeyiz. Aklını başına topla.

  Cevapla
 8. Ben bu muhabbeti hiç anlamıyorum, komik buluyorum. Evet global anlamda ve de ülkemizde sektöre bakıldığında tam tersi bir durum var skala bazında ama burada kabin ekibi arkadaşlara laf ederek saçma sapan yakıştırmalar yaparak çözüm elde edemeyiz çuvaldızı önce kendimize batırmak icap eder eşşek olana semeri hiç acımaz vururlar.Herkes için TK gidilmek istenen şirkettir fakat uçak teknisyenleri için ise tam tersi bir durum vardır donanım kazanabildiğin kadar kazanıp fırsatını yakalayınca bırakırsın maalesef bu böyle geldi böyle devam ediyor zaten SHGM’de bu yazıyı pilotları kast ederek yayınlamış.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Pilotlardan kesilen paralar kimlere ödendi??? Hesap verin önce…arkadaşlar ABD alıma başlayınca, Çin açılınca, Körfez ülkeleri açılınca, durmayın. Gidin arkadaşlar. Elinize fırsat geçti. Size yapılanları unutmayın. Bunlara güvenmeyin. Gidin hayatınızı kurtarın.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  SHGM , bugüne kadar profesyonelliğimizi, başarımızı daha yeni mi keşfettin?adice, ve çok bayağıca , iğrenç şeyler yapıyorsun SHGM. İşinize geleni uyguluyorsunuz. THY yönetimi bu pilotları haketmiyor. Bedelini ödeyecekler.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Pilotların maaşları kesilirken aklın neredeydi? O zaman uçuş emniyetini, aidiyeti düşünemedin. Şimdi bunun adı okçular tepesi mi oldu? THY de tüm yönetim ve tüm bölümler pilotlarına düşmanlık ediyor. Aklın neredeydi SHGM. Şirketlerin arka bahçesi gibi davranıyorsun. Etiyopya havayolları kadar olamadılar. Katar ın FO su, THY deki bir 777 kaptanından 2 mislinden fazla maaş alıyor. Hiç aklına geldi mi THY yönetimini arayıp yahu siz ne yapıyorsunuz diye sormak? Ama olur muuuu? Siz onların memurusunuz. Onlardan emir alıp uygularsınız. gidecek. İşini ayarlayan tüm pilotlar gidecek. Gerisini siz düşünün. Pandemide yapılanların bedelini hep beraber ödeyeceksiniz. O kadar.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  bu mesaj maalesef sadece pilotlara özgü (almış oldukları karara istinaden). yetişmiş mühendisin ve teknisyenin ne önemi var ki zaten değil mi ? şirket’ te yetişmiş mühendis kalmadı, yetişmiş mühendisler ve teknisyenler de yurtdışına gidiyor!! part-21 organizasyonun yapabileceği işler, yurtdışı firmalara yaptırılıyor! burada ki kayıplar toplamda milyon dolarları geçiyor. bütün bu yetişmiş personel de maalesef yurtdışına gitti! bu insanlar da uzun süreçler ve emeklerle yetişiyor.

  Cevapla
 13. Dindar bir insan olarak, her meselenin böyle bir dini olaya affedilmesini şiddetle protesto ediyorum. Dini alet etmek bu olsa gerek. Hele ki SHGM gibi ciddi bir kurumun, siyaseten bile çürümüş olan dij güçler argümanına sarılmasıni ise talihsizlik olarak yorumluyorum.

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  SHGM’den bayram hasbihali. Biraz ciddiyet lütfen.

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Ne kadar lisanslı(pilot,teknisyen vb.)arkadaş varsa Avrupa veya körfez ülkerine gidebilen hepsinin gitmesi temenni ediyorum.Belki o zaman belki anlarlar kabin memurlarının ne sadece birer garson olduklarını da değer görmeye başlar lisanslı personeller.Okçular tepesini hostesler terkedemezler çünkü biliyorlar piyasa da aldıkları maaşın 5 te 1 ini bile hiçbiri kazanamaz.

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  28 aydır maaş almadan evde oturduk o zaman nerdeydin.

  Cevapla
 17. 1 sene önce

  Bu tur önlemler ile çalışanların özgürlüğü kısıtlanmış olmuyor mu? Avrupa’da sıkıntı olması çalışanı neden ilgilendirsin isteyen istediği şirkette çalışır Türkiye’de o kadar çok işsiz pilot var ki gedecek olan pilotlar yabancılar ise sorun ne olabilir binlerce bolar verim pilot olan kişilere neden fırsat verilmesin ? Kaldı ki iflas eden Atlasglobal çalışmayan pilolar Onur air pilotları ve niceleri açıklamada Avrupa ve dünya, havacılık sektörü sorunlar yaşıyor çalışanların şartlarını iyileştirilirse bu tur kısıtlamalara gerek olacağını dusunmuyorum ya siz….

  Cevapla
 18. 1 sene önce

  Bu gerçek olamaz diye shgm sayfasına baktım evet gerçek. Ne günlere kaldık Yarabbim sen aklımıza mukayyet ol.

  Cevapla
 19. 1 sene önce

  Bu ne yaa şimdi?

  Cevapla