SHGM’den e-devlet ve otomasyon uygulamalarında büyük başarı…

SHGM’den e-devlet ve otomasyon uygulamalarında büyük başarı…

SHGM’den e-devlet ve otomasyon uygulamalarında büyük başarı…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM)  sunduğu hizmetlere ilişkin 2017 yılında 10 ayrı e-devlet uygulamasını hayata geçirdi.
Bürokrasinin azaltılması çalışmaları kapsamında zaman ve emek kaybının giderilmesi amacıyla SHGM, e-devlet sistemi üzerinden hizmet verdiği faaliyetlerine yenilerini ekledi.
2017 yılı içinde İnsansız Hava Araçları ile ilgili tüm iş ve işlemlerde e-devlet uygulamasına geçildi. Bu kapsamda İHA Pilotluk Yetkileri Sorgulama, Kayıtlı İHA Sorgulama, İHA Pilot Kayıt Başvurusu, İHA Satış Kaydı, İHA Uçuş İzni Talebi, İHA Üretim-İmalat Kaydı ve Satın Alınan İHA Kaydı Sorgulaması olmak üzere 7 başlıkta e-devlet sistemine geçildi. Geçtiğimiz yıl içinde ayrıca;  Pilot, Tarayıcı Personel, Dispeç, ATCO, ATSEP sınavlarını kapsayacak şekilde “SHGM Sınav Rezervasyonları Sistemi” ve “Elektronik Belge Yönetimi Evrak Doğrulama Sistemi”  ile ayrıca “Mania Sorgulama” olmak üzere üç alanda daha e-devlet uygulamasına başlandı.

Daha önceki yıllarda hayata geçirilen otomasyon sistemleriyle ile birlikte SHGM tarafından sunulan e-hizmetlerin sayısı 2017 yılsonu itibariyle 19’a yükseldi. Tescil işlemlerinden uçuş izinlerine, hava aracı takip sisteminden ruhsat başvurularına varıncaya değin havacılık sektörüne elektronik ve internet ortamında hizmet sunan SHGM,  2016-2017 döneminde 5 milyon 319 bin 500 TL da tasarruf sağlayarak kamu harcamalarının azaltılarak verimliliğin artırılmasına da önemli katkıda bulunmuştur.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments