SHGM O Genelgeyi Yürürlükten Kaldırdı

SHGM O Genelgeyi Yürürlükten Kaldırdı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi web adresinde yayımlanan duyuruya göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Staj Genelgesinin yürürlükten kaldırıldığı yazılı duyuru ile açıklandı. Buna göre 08/06/2016 tarih ve 29736 sayılı Resmi Gazete’ de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan yönetmelik gereğince, stajların zorunlu olmaktan çıkarıldığı belirlenmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Staj Genelgesinin yürürlükten kaldırıldığı yazılı duyuru ile açıklandı. Genel Müdürlük tarafından yapılan yazılı açıklamada stajların verimli olmadığı için yürürlülükten kaldırıldığı ifade edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü web adresinde yer alan duyuruda;

“Sivil Havacılık Alanındaki Öğrenci Stajları’ konulu SDED-2015/2 Genelgesi 13/02/2018 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilindiği üzere Genel Müdürlüğümüz ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) arasında 07/11/2012 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde, Sivil Havacılık İşletmelerinin 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince sağlamakla yükümlü oldukları staj imkanlarının üniversitelere dağıtımının Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılması kararlaştırılmış olup, bu kapsamda Sivil Havacılık alanında yükseköğrenim gören öğrencilerin staj uygulamalarının koordinasyonu ve yerleştirmeleri, Genel Müdürlüğümüz tarafından 2014 yılında yayınlanan SDED-2014/1 Genelgesi’ ne uygun olarak  gerçekleştirilmekteydi. Daha sonra bu genelge 2015 yılında yayınlanan SDED-2015/2 Genelgesi ile revize edilmiş ve Havacılık Staj Yazılımı bu genelgeye dahil edilmişti.

Ancak 08/06/2016 tarih ve 29736 sayılı Resmi Gazete’ de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından  yayınlanan yönetmelik gereğince, stajların zorunlu olmaktan çıkarıldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte Sivil Havacılık Komisyonu 10. Toplantısında da bu konu görüşülmüş olup mevcut öğrenci sayısına bakıldığında halen aktif olan programın verimli olmadığı teyit edilmiştir.  Bu kararlar neticesinde ‘Sivil Havacılık Alanındaki Öğrenci Stajları’ konulu SDED-2015/2 Genelgesi 13/02/2018 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

İlgililere önemle duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mühendis

ögrencıler dersleri bırakıp firma firma dolaşıp zorunlu staj yerı için kendilerini kabul edecek şirket arasın gezsin . firmalarda stajyer önceliğini kendi calışan eş dost ve iltemaslı yakınlarına tanıyor. bu yanlış uygulamalar öğrencileri yurtdışına yönlendiriyor. havacılık bu ülkede bu zihniyetle zor gelişir

Ögrenci

Yukarıdaki sorunun cevabını merakla bekliyorum.

Aircraft tecnichian

Uçak teknolojisi öğrencisiyim şimdi bu habere göre staj yapma zorunluluğum ortadan kalktımı dogrumu anladım