Seyahatlerde pasaport yerine telefon dönemi

Seyahatlerde pasaport yerine telefon dönemi

Seyahatlerde bundan sonra pasaport yerine yolcu dijital kimliği (Traveller Digital Identity) adı verilen sistem kullanılabilecek.

Kanada ve Hollanda arasındaki seyahatlerde başlayacak olan pilot uygulamada, yolcular pasaport yerine cep telefonlarını kullanarak kimliklerini onaylatıyor.

Yolcu dijital kimliği uygulaması, havalimanlarında artan yolcu trafiğini düzenlemek için yolcuların sınırdan giriş ve çıkış işlemlerini hızlandırmak ve sahte pasaport kullanımı riskini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Projenin uygulandığı havalimanlarında yolcular, pasaportlarındaki mikroçipler yerine cep telefonlarında sakladıkları şifrelenmiş kimlik verilerini kullanıyor.

Yolcuların kimlik verileri havalimanlarına, sınır yetkililerine ve gerekli birimlere yolcular havalimanına ulaşmadan gönderiliyor. Her bir verinin gönderilmesi için yolcuların bireysel olarak izninin alınması gerekiyor. Bu da yolculara, havalimanlarında var olan pasaport sistemlerine nazaran kendi kişisel verilerinin saklanması ile ilgili daha fazla kontrol hakkı veriyor.

Traveller Digital Identity ile ilgili görsel sonucu
Parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik teknolojiler kullanılarak yolcular, havalimanlarında pasaport, kimlik ve benzeri dokümanlar taşımaya gerek kalmadan gideceklere yere varabiliyor.

Yolcu dijital kimlik pilot uygulamaları 2019 yılı boyunca devam edecek ve 2020 yılında gerçek anlamda kullanılmaya başlanacak.

Traveller Digital Identity ile ilgili görsel sonucu

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör