featured

SENDİKALARDA; VER GAZI, VER MEHTERİ, VER COŞKUYU SİSTEMİ— SONUCU THY YÖNETİMİ BELİRLEYECEK…

 

Değerli okurlarımız; 

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde asgari ücrete %50,44 civarında bir zam oranı açıklandı. Artan döviz kuru nedeniyle ayda birkaç kez zamlı alışveriş yapmak durumunda olan vatandaş hakikaten panik ve telaş içinde.  Bu zam haberine daha sevinip bir nebze olsun nefes alamadan, artan fiyatlarla yine ellerine geçmeyen paralar, şimdiden erimeye başladı. Yılbaşının ardından Ocak ayında yapılacak zamlarla bu zammın mutfaklardaki alım gücünün ve değerinin ne olacağı büyük bir muamma.

Tabi tüm bu belirsizlikler ve yaratılan kaotik ortamın herkes de yarattığı karamsarlık ve mutsuzluk duygusu, insanları sıkıştırılmış bir çaresizlik içine sürüklemiş durumda. Pandemi ve sonrası yeni ekonomik düzenin sancılarını sanırım bizim gibi bazı ülkelerde ilerleyen zamanlar da çekecek gibi görünüyor

Mevcut ortamın çalışanların verimini ve motivasyonunu ne kadar olumsuz etkilediğini sanırım söylemeye gerek yok. Sektörümüzün ruh hali ortada.  Dolar karşısında eriyen maaşlarla alım gücü düşmüş ve pandemi başında da düşürülen ücretler ve basiretsiz sendikalarıyla isyan noktasına gelmiş haldeler. Bu öfke ve geçim sıkıntısı nedeniyle hangarlarda ve yemekhanelerde görüleceği üzere hiç ama hiç huzur kalmadığı söyleniyor.  Bu istenmeyen kötü ruh halinin, moralsiz çalışanlarla Allah korusun yapılan işlere yansımasından korkuluyor. 

Değerli okurlarımız; 

Uzunca bir zamandır hemen hemen her hafta sektör ile ilgili söyleyeceklerimi sizlere iletirken aslında THY yönetimine iletmiş oluyorum.  

Son yıllarda ayrı iş kollarıyla farklı sendikalar ve birbirinden farklı muamelelere maruz kalmış, kendi içinde bile bölük pörçük, sürekli ücretleri ve sosyal hakları kötüye giden ağır stres altında öfkeli bir topluluk oluştu. 

Düşünün aylardır toplu sözleşme masaları kuruluyor birileri oturup, birileri kalkıyor ama daha ne bir profesyonel bir çalışma ne de üyelere doğru düzgün bir açıklama bile yapılmamış. Yahu bu kadar aidatı alarak, sürdüğünüz saltanatlarda bu acizliği yaşatmak için mi varsınız oralarda… Ne iş yaparsınız siz yahu…

Aylardır her hangi bir rakam bile telaffuz etmeden, TİS’te güncelleniyoruz, yeni şubelerle çoğalıyoruz, seçimlerle göğü maviye,  yerleri yeşil zaferlere boyuyoruz diyerek, sürekli,” Ver gazı, Ver mehteri, Ver coşkuyu misali çalışanları oyalayıp durdunuz…

Henüz ortalarda kayda değer bir durum söz konusu değil… 

Sektörümüzde ki diğer sendikaya (Hava-İş) baktığımızda ise en azından henüz yağmasa da gürleyebiliyor. Bazı rakamlar telaffuz edebiliyor. Özçelik İş denilen amatör sendika yapılanmasında henüz bırakın görüntüyü ses bile yok. 

Olası bir mağlubiyet de sendikaların savunmaları hazır…” Biz yapmadık saray yaptı, Biz imzalamadık, Ankara imzalattı diyerek güya kendilerini devre dışı bırakmaya çalışacaklardır. 

Yahu beyler;  Sizler nasıl sivil toplum örgütüsünüz ben anlayamadım.  Ne kitlelerinizin derdinden nede beklentilerinden haberdarsınız. Resmen kafanızı kuma gömmüş sırça köşklerinizden yaşananlara, çalışanların sorunlarına bakar gibi görünüyorsunuz.  Aslında sizlerin tek derdi koltuklarınızı ve sistemden nemalanmalarınızı korumak… Gerisi, fasa fiso…

 

Yaşanılan kriz döneminde, tek derdiniz koltuklarınızı korumak için taşeronluk yapacak kimseler bulmak ve rakiplerinizin ayaklarını kaydırmak. Ne pandemide nede toplu sözleşmelerde, yaşanan bu kriz dönemlerinde bir kez olsun üyelerinizin yanında olamadınız, ne bir tas çorba ne bir ıslak mendil nede bir maske bile uzatamadınız… Kısacası yine sınıfta kaldınız. 

Bu son gelişmelerde gösterdi ki THY işvereni sizden daha objektif ve daha açık. Onun inisiyatifi olmadan siz bir hiçsiniz. İş yine sizin korkak sendikacılığınıza kalsa süreç muhtemelen yine enflasyon +0… larla ilerleyecek. Hatta krizi ve yokluğu bahane edip eminim bunu bile savunacak kadar basiretsizsiniz.

Çalışma hayatımda Benim umudum hiçbir zaman sendika olmamıştır. Sendikaları ben hep aracı kurumlara benzetirim. Hele hele şimdiki sendikacılık adeta çocukların evcilik oyununa benziyor. Umarım THY işvereni, ülke ve şirket bayrağımızı havada gururla dalgalandıran, pilotundan kabin personeline, teknik desteğinden teknisyeninden, mühendisine memuruna ve uzmanına kadar her kademe deki çalışanın, yüzünü bir parça olsun güldürecek bir artış yapar. Bu arkadaşların her biri yer hizmetlerinden tutunda kokpite ve hangarlara ve ofislere kadar hepsi bu kötü dönemde çok büyük fedakârlıklar göstermiş çalışanlarınızdır. 

O zor günlerde, İlaçları ve yardım malzemelerini yerde bırakmayan, yurt dışında mahsur kalmış vatandaşlarımızı dünyanın en çaresiz kaldığı dönemlerde bile çaresizliğe terk etmeyen,  onları evlerine ailelerine kavuşturan bu insanlar bu toprakların gerçek kahramanlarındandır. İnsanların markete bile gitmeye korktuğu,  en yakınları ile temastan kaçındığı zamanlarda ne hangarları ne de pistleri boş bırakmamış bu kahraman çalışanlar, bence her şeyin en iyisini fazlasıyla hak ediyor. Bu işletmeleri ayakta tutan, değişen herkese ve her şeye rağmen üzerindeki sorumluluğu ve sırtındaki yükü değişmeyen bir tek onlardır.

Şahsen benim, bazı genel kurullarda, bütün olumsuz görüş ve eleştirilerime bile gösterdiğiniz sabrın ve nezaketin bir örneğini, onlar adına sizden bekliyorum İlker bey… 

Bırakın sendikayı sandukayı siz çalışanların sesine kulak verin. Onların sorunlarına aracılar simsarlar koymadan direk dokunabilirsiniz. Bir türlü susmayan telefonlar ve daha tamamını okuyamadığım tüm mesaj ve yorumlardaki ortak kanı ve beklenti, bizi sendikaların insafına bırakmasınlar seklinde oluyor…’’ “Dolar karşılığı kazandırdıkları hizmetin, TL olarak da olsa karşılığını almak istiyorlar’’ Haklılar mı? Tabii ki haklılar ve sizin THY yönetimi olarak bu haklılığın karşılığını vermeniz gerekiyor.   

THY yönetimi olarak sizler, bütün bu kötü gidişata ve ülkedeki karamsar tabloya rağmen olumlu bir adım atmış, fedakâr çalışanlarınızda bir parça umut yaratmışken, bence artık böyle bir şirketin dünya çapındaki kalitesine ve böyle bir işletmeyi yönetmenin büyüklüğüne yakışır bir tablo ortaya koymalı ve çalışanlarınıza hak ettiği değeri vererek THY tarihindeki başarılı yöneticilerin arasına katılmalısınız.

NOT/ TALPA OLAĞAN GENEL KURULU
Malumunuz olduğu üzere 23 Aralık 2021 günü TALPA’nın olağan genel kurulu var. Bu genel kurulda mevcut Başkan Murat Ersoy yine aday. Mevcut başkanın ve yönetimin tekrar aday olması son derece normal ama Murat Ersoy ve listesine karşı bir önceki genel kurulda kaybeden eski başkan Ayhan Günal’ın tekrar Murat Ersoy’ a karşı aday olması beni şaşırttı.

Çünkü genelde seçimi bir kez kaybettikten sonra tekrar aday olana pek rastlanmaz.

Ayhan Günal’ın tekrar aday olmasının altında yatan nedenleri merak ediyorum. Ayhan Kaptanın bu adaylık ısrarı bana “yenilen pehlivan güreşe doymaz” atasözümüzü hatırlattı. Bu tür seçimlerde oy kullananların hepsi genel kurulu izleyen üyelerden oluşmuyor. Seçime giren taraf bindirilmiş kıtalar gibi üye arkadaşlarını rica veya başka jestler yaparak oy kullanmaya getiriyor.

Genel kurullarda oy kullananların birçoğu, yapılan konuşmaları, istek ve önerileri dinlemeden sandıkların kapanmasına yakın bir saatte genel kurula gelip oy kullanıp hemen gidenlerden oluşuyor. Bana göre bu tür bir yaklaşım tarzı yasal olmasına rağmen pek de etik sayılmaz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

36 Yorum

 1. 2 sene önce

  Sefa abi İlker ayci açıklama yaptı sendika da adamsa %100 100 alır İlker Ayci verecek direndik mücadele ettik aldık diye milletin gazını alacaklar yalandım abi tül başından önce açıklama yapıcaz dedi İlker Ayci Sendika bakalım nasıl kıvıracak bekliyoruz görüceğiz

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Sefa abi İlker ayci açıklama yaptı sendika da adamsa %100 100 alır İlker Ayci verecek direndik mücadele ettik aldık diye milletin gazını alacaklar yalandan yıl başından önce önce açıklama yapıcaz dedi İlker Ayci Sendika bakalım nasıl kıvıracak bekliyoruz görüceğiz

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  aynen bende böyle düşünüyorum. sendika araya girmese biz daha mutlu olabilirdik. ilker aycı asgari zam üstünde vereceğiz demiş, 50 üstüne ne gelirse sendikadan bileceğim, söz.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Benden her ay kesilen sendika aidatı ile kim evine ekmek götürüyorsa haram zıkkım zehir olsun. Asla helal etmiyorum. Bizim çektiğimiz zorlukları sıkıntıları evimize kalmayan huzuru sizde bulamayın.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Hayırlı olsun. Bu hafta duyuru yapılacak. İmzalar atılacak. Teknik %52 zam. Sendika ile alakası yok. Şirket bunu sendikaya sundu ve kabul edildi. Sendika sadece şirketin tekliflerini onaylayan bir kurum haline dönüşmüştü zaten. Tekrar hayırlı olsun.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Her zamanki gibi şirket ne derse o, sendika çalışanları adam yerine bile konulmamayı nasıl sindiriyorsunuz?Bu sendikaya zorla şirket geçirmedi mi ?Al birini vur ötekine.Şu an %150 verse sadece refah seviyem korunmuş oluyor artmıyor bile, şu çalışanın maaşına göz dikmeyi bir bırakın artık yeter.Emlakcılar dahi thy çalışanına ev vermeye çekiniyor, onlar bile duymuş thy çalışanı kirayı ödeyemeyebilir o yüzden ev sahiplerine tavsiye etmiyoruz diyor. Rezil ettiniz hem bizleri hem firma adını yazıklar olsun…

  Cevapla
 7. Beyler ne verirse şirket veriyor,ne keserse şirket kesiyor,sendika ne işe yarıyor.Balinalara yapışan onlardan geçinen asalak balıklardan farkı yok.tis biter bitmez e devlet üzerinden sendikadan istifa ediyorum,istifa etmeyen çalışma arkadaşlarıma da hakkımı helal etmiyorum.bunlara giden her kuruşum zoruma gidiyor,bari bu kadarını yapın ve bu basiretsizlerin daha fazla kanımızı emmelerine izin vermeyin…selametle

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Sendikama laf söyletmem;kimse beni bu kadar satamaz.Bu kadar ahlaklı bir ekibe bu eleştiriler hiç hoş değil.

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Bu sendikadan çıksam ne tür şeyler ile karşılaşabilirim acaba ? Büyük bir problem yaratırmı bu yani şahsen ben aidat vermek istemiyorum bunlara onlara vereceğim aidat ile bi faturamı öderim hiç yoktan kafam rahat olur daha yararı dokunur bana..

  Cevapla
 10. Bizler bugüne kadar hep THY A.O bekledik bizlerde onlar gibi enflasyon hariç %100 istiyoruz bu kadar

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Sefa bey,sendikayı eleştridiğiniz için linç ediliyorusunuz ama, haklısınız..ya insan bir açıklama yapar, 100 -50 bizi urtarmaz de. kesintileri telafi edecektiniz hanı. Gidin bir yürek yiğin bari belki faydası olur. Açıklama bekliyoruz sendikadan, İnsanların sabrıyla oynamayın. Dalga geçer gibi sendikacılık yapıyorunuz. Aidatları da düşürün , bir b.. yaramıyorsunuz zaten, düşürmezseniz istifalar gelecek haberiniz olsun. yeterr.

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Sendika bu taslakta teknik destek,10.0 ve cs arasındaki makası daraltmaya calışacaktı özellikle kare mühür ile yuvarlak mührü makasını daraltacaktı.teknik desteğide cekebileceği kadar yukarı cekecekti.Eğerki farz edelim yüzde 50 zam alındı tüm kadrolara bu sefer kadrolar arasındaki farklar muazzam şekilde armış olucak.özçelik iş nerdesin makası daraltacağına açmassın umarım.

  Cevapla
 13. Bizi %100 zam kurtarır ancak başka çare yok.2022 de gelecekler zamlarıda düşünürsek be daha sonrakı yıllarıda hesaba katarsak.Asgari ücrete yapılan zama enflasyon oranında yapıldı % 50.44 hükümette gayrı resmî olarak kabul etti

  Cevapla
 14. 2 sene önce

  Sendikaya üye olmak zorunda değilsin herhangi bir yaptırımı vs yok. Dayanışma aidatı ödemen yeterli IK’ya dilekçe yolluyorsun ben dayanışma aidatı ödemek istiyorum diye E-devlet üzerinden de sendikadan çık yeterli. zaten bi S1k e yaramıyorlar. Hala ne kadar istediklerini bile söyleyemeyen sendikaya üye olan Kafanızı…

  Cevapla
 15. İşçinin maaşından yapılan tasarruf bu işyerine en büyük ihanetti. Beceriksiz yöneticilerle depolarınıza toollarınıza ve dışardaki firmalarla flörtleşip size milyonlarca dolar para kaybettiren yerlere eğilebilseydiniz bu hale gelmezdik. Şimdi Avucumuzu açıp ne kadar atacaklar diye beklemekten indirimli sıvı yağ ve tuvalet kağıdına kovalamaktan utanıyorum. Yok ferhanın yeşili yok yunusun mavisi yok fazılın kankisi ulan siz sığ dünyanızda bu kadar korkak ve aciz oldukça sırtınıza illa binen çok olur ve daha çoook sürünürüz. Paranızla bmw yede binerler.. banka promosyonlarınızla filoda kiralarlar.. dünkü çocukları dernek lobisi cemaati lobisi diye başınızada yönetici diyede koyarlar. Sonra hasta karına oğluna mazeret dilendirip, yetki almak için memleketinden yağ bal ile şefine başteknisyenine yalakalıkta yaptırırlar.. velhasıl düzen değişmedikçe düzülen değişmiyor. Sivrilen üç beş çakalın gölgesinde yaşıyoruz.

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  Yonetım de durmanızın anlamı olmadığını sızlerde gormektesınız yorumlarda ve köşe yazılarında el insaf yapışmayın istıfa edin yapamadığınız görev çalışanlarımız tarafından her platform da paylaşılıyor vicdanınızla hareket etsenız 1 dakıka duramazsınız yapışmazsınız utanırsınız

  Cevapla
 17. Avrupa şube nerdesınız ne temsılsılerınız ne yonetımınız ne başkanınız ne genel merkezınız

  Cevapla
 18. 2 sene önce

  Memlekete gidince söyledim şirket para vermiyor, Pegasus daha iyi bakıyor işçisine diye millet şaşırdı, nasıl olur falan diye, biz THY yi iyi biliyoruz diyorlar, safi rüzgar.

  Cevapla
 19. 2 sene önce

  Şirketin verdiği %50 teklife karşılık %18 de direnmeye devam ediyoruz. Umudumuz ara bulucu %20 üzerine çıkarsa greve kadar gideriz. Tek amacımız fakirlik ve açlık sınırında olan personellerin ayırımını ortadan kaldırıp herkesi açlık çatısı altında toplamaktır.

  Cevapla
 20. 2 sene önce

  Sendika %50 çok der düşürür hatta bunlar %30 işçiye%20 bana ver derler

  Cevapla
 21. 2 sene önce

  İsmi lazım değil komponentin en çok kazandıran atölyesinde yıllardır Qm olarak çalışıyoruz. Giden şef kıyak olsun diye herkesi CS yaptı. Şimdi şirket cs lik için sınav açıyor ama verilen kotanın altında cs sayimiz olmasına rağmen cs lik sınavına dahi giremiyoruz. Ya cs olmamiza izin verilsin yada Qm yetkimize adam gibi para verilsin. Düşünsenize saatlerce iş yapiyoruz, CS gelip işi dahi görmeden veriyor mührü basıyoruz. Hak mı şimdi bu ? Şirket hesapta herkes yetki alsın yetki almaya teşvik olsun diye 10.0 a düşürdü bizi ee tamam yetki alalım diyoruz, yok alamazsiniz diyor şimdi yöneticilerimiz . Benim yıllardır verdiğim emek ne olacak ? Yöneticilerimiz sağolsun biz kişisel bakmıyoruz şirketin cikarlari için yapıyoruz herşeyi diyip kenara çekiliyorlar. Unutmayın ki her yönetici kendi altındaki çalışandan sorumlu ve bu haklar boynunuzda. Bizlerin gönlünü aglatip hangi makamdan fayda bulacağınızı sanıyorsunuz? Sonra düşünür durursunuz bizim başımıza bu bela niye geldi diye ? Allah var Allah !

  Cevapla
 22. 2 sene önce

  Çomak işin paralı askerleri Ankara’ya gitmişler . Ücret revizesi yapmak İçin :) güldürmeyin beni ferhan yunus alabilecekmi acaba :) kulaklarınız çınlayacak yine .

  Cevapla
 23. 2 sene önce

  Her alanda ödüller alabilirsiniz ama kendi halkınıza karşı sınıfta kaldınız.

  Cevapla
 24. %110 hayırlı olsun.zaten bu rakamlardan aşağısı bizi kurtarmaz.genel merkeze mail atalım bu rakamdan taviz vermesinler artık gücümüzü gösterelim

  Cevapla
 25. 2 sene önce

  Hakkını aramayan, tepki vermeyen, sorgulamayan, bana neci, aman canım sen deci, çıkarcı, bencil, şark kurnazı çalışanlara böyle işveren ve sendika müstahak…

  Cevapla
 26. 2 sene önce

  Adam genel merkeze mail atalım demiş. Genel merkezin de çok da umrunda. Bitmişsin okeye dönüyorsun. Kimsenin haberi olmadan pazar günü sözleşme imzalanırsa atarsın mail. Titreyin kendinize gelin bu ne korkuymuş arkadaş sorsam hepsi cengaver biz olmasak bu uçaklar uçmaz. Ama asgari ücret altına çalışan insanlarsınız. Ben iyi ki sizlerden kurtulmuşum.

  Cevapla
 27. 2 sene önce

  Beyler boş yapmayın ne alırsanız direnerek alırsınız. Sendikayı suçluyorlar, satılmış sarı sendikayı ne diye suçluyorsunuz bu ücret seviyesine gelmenin sebebi ilk önce onun payı senin hakkını ne zaman savunmuş, temisliciyi gören var mı. Baş teknisyene yalakalıkta üstünüze yok. Bu hale gelmenin tek sonucu bilinçsiz korkak basiretsiz işçi yığınıdır. Zamanında sizlere dedik yapmayın bu sendikaya geçmeyin korkunun faydası yok birleşik metale geçin dedik ama yok 5000 verecekler yok çanta alacağız hayırlı işler bol güneşler.

  Cevapla
 28. 2 sene önce

  Birader sen kendi maaşın üzerinden hesap yok yetkili cs lerin maaşından sanane makas acilacakmis falan filan olabiliyorsa sende CS ol! Demek ki cs olamiyorsun ki aradaki farka bu kadar takilmissin. Gitde özelde cs ile noncs arasındaki maaş farkına bak!

  Cevapla
 29. 2 sene önce

  Seni YDS puanım ile bayıltır, mesleki bilgim ile ayiltirim. Ama gel gör ki müdürlük cs yapmıyor kardeşim almiyor mu kafaniz ???

  Cevapla
 30. 2 sene önce

  şuan ne olacak biliyor musunuz.İlker bey maaşlara %50 iyileştirme yapıyoruz diyecek.ocak ayındada sendika tis imzalayacak %20 arası alacak.totalde %70 zam aldık diyecekler ammaaa temmuz ayından itibaren sadece %20 geriye dönük fark ödemesi alacağız.Şirketin iyileştirme oranı toz olup gidecek geçmiş 7 ay için.

  Cevapla
 31. Şirketin CS ve basteknisyenleri ara ara denetlemesi lazım . Adam yıllsr önce Cs olmuş İngilizce yok . Adını bile zor söylüyor İngilizce olarak . ( İngilizceye kimse laf edemez hepsi en az 10 senedir burada çalışıyor 3 yıl kursa gitse çok iyi İngilizceleri olurdu ) iş kabiliyeti desen yok. bilgi desen yok beceri yok . Gerekirse de bu adamlardan alsın kardeşim. İyi olanlarda var elbet ama diğerleri daha çok . Ayrıca bir dönem denendiği gibi en az üniversite mezunu olması şartı geri gelmeli . Adam 2008 de lise den mezun olmuş işe girmiş çalışıyor . Sonra sen bu adamı üniversite bitirmiş adamlara Cs bastekniyen ol diye başlarına koyuyorsun. Kaldiki adamın sadece seninle ikili ilişkileri iyi diye bunu yapıyorsun . Böyle olmaz… heee. bitirmiştir 1960-1990 yılları arası liseyi ona lafım yok . O dönemlerde lise MYO seviyesindeydi.Şirketin iş kalitesinin artması lazım . Alttan gelen yeni adamlarda da çürük var ama . Donanımlı adamlar da var . Ve böyle donanımsız adamlar yüzünden heba oluyorlar. En ufak denetlemede herkes kaçıyor kardesım . O zaman kimse kaçmaz herkes derki gelsin denetleme den kim korkar . İkili ilişkiler ile Cs ve basteknisyen olunması bu şirkete ve devlete yapılan yanlıstır. Burası tüm Türkiye’nin şirketi ve burası kar etmeli yükselmeli kalitesinin artması gerekmektedir . Her daim de olur inşallah.

  Cevapla
 32. 2 sene önce

  Sevgili onursuz sendika yöneticilerimiz. Birazcık onurunuz kaldıysa dediğiniz gibi %110 alırsınız. Öyle secileyim diye yırtınmakla olmuyor. E hadi seçildiniz. Şimdi gelip alamadığınız zam için bize ne diyeceksiniz. Bizleri kandırmak için %110 isteyipde %50 e razı olmak yok. Alırsın istediğini çıkarsın karşımıza. Yoksa öyle gelemezsin karşımıza. Bakın Yavuz abiniz nasıl kaçtı. Kaçacak delik ararsınız sonra. Onursuz olmayın. Azıcık colugunuz çocuğunuzun yüzüne bakacak onurunuz olsun.

  Cevapla
 33. 2 sene önce

  genel kurulda bizim ellerimiz kirlenmedi bu eller temiz diye açıklama yapıyormuşsun :D onun içinmi hicret ile sarmaş dolaştın delege seçim akşamı temiz elli arkadaş öyle bakacağız teknik destekler olarak biz sonuna kadar gitmeye razıyız bakalım bize sormayarak elini kirletecekmisin göreceğiz.

  Cevapla
 34. 2 sene önce

  Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar. Zor dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde azıcık kalbi olan teknisyenini düşünerek hareket eder. Pandemi döneminde indirdiğiniz maaşlarla tam çalışarak ekmeğini hakkıyla kazandı bu teknisyenlerin bir kısmı. Bir kısmı diyorum çünkü lanet olası şirket öyle şeytani öyle akıllı ki zamanında TYP/Habom saçmalıkları, teknik destekleri teknisyen yaparak, A0 muhabbeti derken iyice bezdirdi. Niye yaptı çünkü istediği gibi yönetebileceği bir teknisyen grubu istiyordu. Yanlış anlaşılmasın sözüm bu şekilde olanlara değil yani havacılık lisesi ve havacılık üniversite mezunları haricindekilere sözüm. Dışarıda asgari ücrete tabi olacak adam burada gelmiş onun bunun şeyiyle ahkam kesiyor. %40 verse alkışlamaktan eli yorulur böylelerinin. Bu günler geçecek elbet. Sözüm size ve sözüm bizi ta ilk başta bu duruma getirecek projeyi sunanlara, uygulatanlaradır. Şimdi bu teknisyenler nasıl tek vücut olabilsin nasıl tek bir paydada buluşabilsin? İşte şirket bundan dolayı çok sinsi şeytani. Başka bir konu da birimlerin birbiri arasındaki iş dağılımı. Kimisi uçaktan gözünü kaldıramazken kimisi de oyundan/borsadan/arsadan. Onlar kim olduklarını gayet iyi biliyor. Çıkıp da burada namuslu çalışma narası atmasınlar. İnsanda biraz ya birazcık utanma ar olur. Yemeğe en önden gidersiniz, sigara içme yerlerini işgal edersiniz, uçağın u sundan anlamaz ama uçuşa en önde gider, takviyeye gönderilmez, tip kurslarına en başta gider, sınavları eren/hacı dan tamamlar, yetmez dil muafiyeti için bile buralara para bayılır, sonra C/S im diye göğsünü kabarta kabarta gezer. Yiyorsa özel bir şirkete geçin de göreyim sizleri.

  Cevapla
 35. 2 sene önce

  Asıl şeytani olan sen ve senin yerlerde sürünen aklindir. Birlikten bahsediyorsun gelmiş burada arkadaşlarını” fişfişlikliyorsun ” . Önce kendi içinde birlik OLACAKSIN! Havacılık mezunusun da dunyayi mi kurtariyorsun. Sözün kimeyse git ona şöyle. Burada genelleme yapamazsın. Öyle TDP ler var ki havacılık mezunlarına göre çok çok iyi ve kendini geliştirmiş durumda. Şirket böyle bir imkan vermişken senin burada yorumlanan ne HADDİNE? Önce içimizdeki ötekileştirme huyundan vazgeçip birlik olmamız gerekir. Ayrıca burada zamlardan bahsediliyor ne ne anlatıyorsun? Hadi bak işine…

  Cevapla
 36. 2 sene önce

  Bugün çay ocağında sendika başkanı konuşma yaptı arabulucu sürecinde işverenin ilk 6 ay için 0 zam teklif ettiğinden masadan kalktık dedi. Bu durundan çalışkanı haberdir etmeyim ve ıkna edin dediklerine degindi.Bundan sonraki görüşmeleri de sizinle paylaşacağız ve sizin istemediğiniz birşeyi imzalamayacağız eğer Ankara Genel Merkez bize rağmen imzalarsa gerekirse istifa edeceklerini be topluca başka bir sendikaya geçilebileceğinin mesajını verdi. Bu sözleşmenin Genel merkezin son şansı olduğu ve 55 delegemiz var Ankarada sahada bizimle beraber çalışmak zorunda yatmak yok dedi .Bu sefer daha iyi bir sözleşme olacak diye umudumuz ve beklentimiz var. ???

  Cevapla