featured

SENDİKACILIKTA YENİ DÖNEM… KAPATIN ŞUBELERİ… SENDİKALARDA TASARRUF DÖNEMİ BAŞLAMALI…

 

Değerli okurlarım;

Birçoğunuzun bildiği üzere her sene olduğu gibi bu sene de AVŞA adasındaki motelimizi işletiyorum. Tabii ki moteli işletirken senelerce hiç aralıksız olarak yazdığım köşe yazılarıma devam etmeye çalışıyorum. 

Geçtiğimiz Pazar günü çekişmeli bir seçimle Özçelik İş Sendikasının 15. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Her genel kurulda rastlandığı gibi karşılıklı atışmaların ve suçlamaların gölgesinde süren seçimi, 2. turda yeniden Yunus DEĞİRMENCİ ve ekibinin kazandığını öğrendik. Bu seçimde garip olan, Yunus beyin rakibi de kendi eski ekibinde olan kişilerden oluşmasıydı. Yani birlikte yönettikleri sendikanın başarı veya başarısızlığını paylaşacaklarına, tam tersi birbirlerini suçlamakla kalmayıp birde, karşılıklı çirkin iddialarda bulunmalarıydı. 

Hani, aynı evde birlikte yaşayan kardeşlerin, birlikte yaptıkları yaramazlıkları kimin yaptığını soran babalarına, ”Vallahi ben yapmadım o yaptı” diyerek suçlamalarda bulunmaları gibi… Ancak unuttukları bir nokta vardı… Bu unuttukları nokta, yapılan yaramazlığı birlikte yapmış olmalarıydı. 

Konuyu sendikaya uyarladığımızda;  Komik olan, aynı geçmişin parçası olduklarından aslında kendilerini de ihbar ettiklerini unutmuş olmalarıydı. 

Hele hele, tüm bu iddialara rağmen önceki dönem yönetiminin harcama ve faaliyetlerine kabul oyu verip yönetimi şerh düşmeden ibra ettiklerini öğrendiğimde kendimi gülmekten alamadım. (bu nasıl bir acemilik böyle…) Tabii ki bu kadar acemi ve bilgisiz konuşmalar ve suçlamalar, muhalif tarafın ne kadar dayanaksız ve acemi bir kampanya yürüttüğünü gözler önüne seriverdi.  

Yahu akılsız kardeşlerim;  Madem işi savcılığa kadar taşımış ve tüm yönetim gider ve faaliyetleri hakkında ağır suç duyurularında bulunmuşsun. Ne diye ibra edip onaylıyorsun. Kalkıp şerh düşüp divanda ortaya koyduğun iddialarını kayıtlara geçirsene. Ayrıca İddialarını oylamaya sunsana. Şimdi yarın savcı, “1 ay önce dava açtığın yönetimin, 1 ay sonra kendi elinle tüm harcama ve faaliyetlerini ibra edip onaylamışsın.  Bu ne yaman çelişki demez mi?”

Kısaca; Neresinden tutarsanız tutun,  rezalet ve amatörlük kokuyor… Tabii ki benim ve çalışanlar açısından pek değişen bir şey yok. Yine aynı tas aynı hamam. Koltuk kavgası nedeniyle savaştılarsa da, sendikaya muhalefetmişler gibi davrandılarsa da bal gibi kendi saltanatlarını sürdürmek gayesi dışında başka bir maksadı yoktu bu savaşın…

Aldığım duyuma göre, bizim o uzun oğlan geçmişin ağır tepkileri ile sandıktan veto yemiş yerine eski bir şube yöneticisi seçilmiş. Yaptığımız tenkitler adresine ulaşmış olmalı ki Teknik A.Ş de daha tecrübeli ve daha donanımlı olduğu iddia edilen biriyle seçime gitmişler. Bu yeni seçilen genç zatı muhteremin de, bundan sonra yapacakları icraatların yakın takipçisi olacağımız kesin…

Bakalım mevcut durumda darmadağın olmuş, sendika ve şubelerin yanı sıra, genel merkezi nasıl toparlayacaklar. Pek umudum olmasa da yılların verdiği tecrübeyle kimseye ön yargılı ve peşin hükümlü davranmak istemem.

Herkes bilmeli ki, omuzunuzda işten atılan arkadaşlarınızın, genelge mağduru olup hakkını mahkeme da kazanıp masada kaybetmiş çalışanların yükü var. Habom döneminin bitmeyen mağduriyetleri ve düşük ücretle Teknik Destek ve Destek İşçisi olarak çalışan arkadaşlarınızı unutmamalısınız. Seçim bitti çakma muhalefetiniz ve sahte vaatlerle dolu tiyatrolarınız da sona erdi.  Artık sendikacı olduğunuzu hatırlayıp ve temsil ettiğiniz üyelere karşı sorumluluklarınızı yerine getirme zamanı. 

Şubeler çöplüğüne dünmüş havacılık. Sendikacılığın yeniden yorumlanmasında yeni bir dile ve anlayışa ihtiyacı var. Merkezden değil yerinden yönetime geçmelisiniz. Arkadaşlarınıza kuru maillerle değil, hangarlardan seslenmelisiniz. Bir sürü şubeler kurup işçinin aidatının bir gurup insana harcamak yerine yeni bir düzen kurup doğrudan çalışanlara yönelik faaliyetler için bütçe ayırmalısınız.

Yalandan demokrasi ile şube seçimi kavgalarına, araba, maaş ve lüzumsuz giderle kargaşalar bitmezse, bence kapatın bu şubeleri. Sizin sisteminizle ‘’Nasılsa toplu sözleşmeler ve tüm önemli kararlar merkezden alınıyorsa ‘’ Siz neyin sendikacılığını yapıyorsunuz ki ?”

Her ay, yerleşim, ulaşım ve enerji maliyetleriniz için boşu boşuna harcanan paraya yazık. Bunun yerine iş yerlerine uygun bir yerde sosyal aktivitelere ya da üyelerin sosyal yaşam alanlarına harcasanız inanın daha çok kabul görürsünüz. 

Neler yapılabilir? 

  • Üyenize buralarda soluklanmaları için vereceğiniz bir çayın, kahvenin bile 40 yıl hatırı olurdu. Eğitimden, sağlığa ve marketten beyaz eşyaya kadar her alanda artan enflasyon karşısında bir takım indirim anlaşmalarıyla üyelerinizin alım gücüne biraz olsun destek olabilirsiniz.  İş yerinde onların irtibat ve dinlenme alanlarını geliştirebilirsiniz. Koskoca THY markası ile bir işe yarayıp indirimli tatil paketleri sunabilirsiniz. 
  • Artık ücreti oturmuş, PASS ve CED sorunu çözülmüş, sizi dinleyen ve anlamaya çalışan bir şirket yönetimi var..  Böyle bir ortamda, sizin yerinden ve üyesinin yanı başından sosyal bir sendikacılığınıza ihtiyacı var. Toplu sözleşmelerinizin ihlal edilmeden uygulanmasını, varsa yaşanan aksaklıkları giderseniz bile insanlar size minnet duyar. Hala yıllık izinden fazla mesaiye, servisten yemekhaneye kadar her gün onlarca şikâyet alıyorum. Umarım bu yeni dönemde bu aksaklıklar da son bulur.
 • Sevgili Okurlarım; 

Havacılığın artık kendi ruhuna uygun bir sendikal anlayışa ve kadrolara ihtiyacı var.  Madem sizleri zorla iş kolu değiştirip buraya bağladılar. O halde sizler de buraya gerçekten sahip çıkarak gösterin sendikacılık anlayışınızı. 

 • Özçelik İş’e;

Bahanelerin arkasına sığınmaktan birbirinizi suçlamaktan vazgeçmek, asıl mesul olduğunuz üyenin vicdanına geri dönmek zorundasınız. Şayet yine kısır konularla kavgalara, lüks harcamalarla kendi koltuğunuza yapışarak havacılığı sadece yüksek aidatlarla bir gelir kapısı olarak görmeye devam ederseniz bilin ki, ömrünüz çok kısa olacak ve hevesiniz kursağınızda kalacaktır. 

Çekilişle, kurayla sendikacılık olmaz. Yardım dağıtarak ya da eşantiyon ve hediye vererek de sendikacı olunmaz. Siz bir emek sınıfı temsilcisisiniz. Havacılığı anlamak, büyütmek ve geliştirmek zorundasınız. Sizin sadece Teknik A.Ş de değil tüm hava aracı bakımı yapan iş yerlerinde de tercih edilen bir sendika olmanız için kafanızı kumdan çıkarıp daha büyük düşünmeniz lazım. Aksi durumda zaten itibar ve size duyulan güven yerlerde olursa, ömrünüz kuyruğuna takıldığınız siyaset kadar olur. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. SAYIN SEFA BEY, ONUR AİR ÇALIŞANLARI SİZDEN ONUR AİR İLE İLGİLİ HABER BEKLİYOR UMARIM BU MESAJIMIZI GÖRÜRSÜNÜZ.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Arkadaşlar ahmet bolat geldiğinde bir arkadaş ses kaydı almış çoğu kişide var bende de var. Bilip bilmeden sallamayın. Sefa abi bir mail verirsen yollarım istersen 15 dk. başlıklar şöyle;teknik aş 10 bin kişi thy 27 bin şimdi 10 bin kişiye iyileştirme yaparken 27 bin kişiyi küstürmek olmaz. O yüzden pass bileti ced biletten öncelikli yaptık.teknik aş’nin maaşları iyi duruma geldi bundan sonrada ezdirmeyeceğiz artışlar olacak. (En düşük maaşı kim alıyor diye sordu) tdp dediler. Tdpli kimse varmı dedi bi kız ben dedi. Maaşını sordu. 1x bin dedi. İkramiyeli falan filan neyse. Tci ve tec’in maaşları düşük kaldı onlara bir düzeltme yapıcaz dedi.tgs falan okullar açılıyor onlar daha düşük maaş alıyorlar o yüzden onlara ekim gibi ikramiyelerini vericez dedi sizleri de yıl sonuna kadar vericez inşallah dedi. genel olarak böyle

  Cevapla
 3. SAYIN SEFA BEY,ONUR AİR İLE İLGİLİ SİZDEN HABERLER BEKLİYORUZ.

  Cevapla
 4. Öyle güzel değinmişsiniz ki mesela sendikanın omuzlarında 211 in vebali, hakkı var yanlarında olmadıkları, kapılarını çaldıklarında açmadıkları açsalardı sekretere dilekçe yazdırıp bakarız sözünden başka?,senelerdir hala telefon aramalarında konu neydi denilince 211 dendiğinde size dönüş yaparız deyip dönmemeleri…. sendika 211 için adım atmalı yönetim kurulu gündeminde olan bizler pes etmiyoruz.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Eylül dediler vericez diye yilsonuna kaldı umarım son dakika 360° dönmezler yoksa millet rolatiye alır umrundada olmaz iş bitmis bitmemiş dişe dokunur bir prim vermeleri gerekir öyle 40 50 bin tl ler degil üçlü rakamlar konuşulmalı ki gerçekten THY tarihinde görülmemiş bir primden gercekten söz edilmiş olsun

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Sefa Abi, Ahmet Bolat Bey yakın zamanda hat bakıma gelmiş. Konuşulanlardan haberiniz var mı? Ya da haberi olan arkadaş varsa aydınlatabilir mi?

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Bizde çayda çorbada yemekte uçakta çalışmak zorunda değiliz diyen bir hatçı gördünüz müo halde ? Saygın saygın değil Öppe öppe o kar payını vereceksiniz hemde çok seri borçlar boğaza değil hırtalağa dayandı bize yaşattığınız onca iş yükü ardından yalandan enflasyon zamları zam değil

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Tarihi Ödül!! İptal edildi diye yazan arkadaşlar Bi bilgiye nereden ulaştınız. Duyum mu yoksa Bi açıklama mı yapıldı.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Cankut bagana ya yazan kader arkadaşım, bende 20 seneye yakın çalıştım, özellikle son 5 sene çok kötüydü, parasal konularda, 5 yıl oyaladılar bizi alacaklarınızı ödeyip maaşlarınızı düzelteceğiz diye, en sonunda da altın vuruş yaptılar hepimize, biz paralarımızı beklerken onlar har vurup harman savurdular, ilk kuralı unuttular, işçinin alınteri kurumadan parasının ödenmesi, e tabi sonra bereketleri kaçtı, ilk zor zamanda hemen işçilerinin maaşlarını kestiler, sonra 80 küsür yaşında bir adam o kadar alıcı gelmesine rağmen, çalışanların parasının ödenmesi şartını kabul ettikleri halde istediği karlı satış olmayınca satmadı ve 1000 kişiyi aileleriyle birlikte rezil etti,

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Ahmet Bolat Eylül’de ilk ödemeyi yapmak istiyoruz demişti. Bundan da caydi. Artık yavaş yavaş belli oldu. Vermek zorunda değilmiş şirket. Çok güzel gazladi. Bizi. Beklentiye soktu. Gerçekten insanların emeğiyle oynanmaz ya. Duygularımızla oynamayın.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Ahmet Bolatın Eylül itibariyle dağıtılacağını söylediği ek ikramiyelerden çark etmiş. Bilginiz var mı?

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Sefa bey gerçekçi bir makale yazmışsınız. Bizim ülkemizde maalesef hep böyle saçma sapan gelişmeler oluyor. İnsallah bu dönem yazdıponızvsaömslıklar sona erer

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  Şu an tec in tis dönemi hiç bunun hakkinda haber yapmiyorsunuz

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  geçmişin hatalarından dersler alıp yeni aklı başında bir sendikacılık yaparlar. güven yerlerde itibarları sıfır. yeni görev alan ekibin işide zor bizi kazanmalarıda zor. süslü cümlelere yalandan vaatlere karnımız tok. oy verdiğimiz insanlar tehdit edildi zorla başımıza adamlar kondu. önce burdan başlanmalı seçtiiğimiz insanlar bizi temsil etmeli. Ankaraya bizi temsilen seçilen genç arkadaş bilsinki yükü ağır bu anlayış değişmeden düşüncemizi kimse değiştirmez. biz gerçek bir sendikacılık bekliyoruz. işverenin eteğine sığınmış korkaklarla değil bizi cesaretle savunanlara ihtiyacımız var bilinsin..

  Cevapla
 15. Al birini vur ötekine birde hangara gelip bize Recep Başkan için destek verin diye utanmadan geziyorlar . Kendi üst kurul delegeleri tek tek parayla satın alındı bundan haberleri varmı acaba . Paraya tapan insan topluluğu gelipte hangarda benimi savunacak .Kulislerde Yunus’un yakın zamanda gelip Anadolu ve Avrupa şubeyi bizzat ziyaret edeceği var muhtemelen kazığı yediği yere kazık çakmaya geliyor .yazık

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  Cankut Bagana Onur Air çalışanlarının parasini vermedi ,dava ettik dava sürüyor keske bu konuda bir yazı yazsaniz, emek hirsizlarinin yanına kar kalmasa çaldıkları

  Cevapla