featured

SEN YABANCI DEĞİLSİN !

Değerli okurlar, Türkçemizde çok kullanılan bir söz vardır: ”Sen yabancı değilsin.” Bu söz aslında kişinin bir yakınının isteğini yerine getirme, yardımcı olma, işini görme konusundaki taleplerini ötelemek, amiyane tabirle sallamak, belirsiz bir tarihe ertelemek için kullanılır. İsteğin yerine gelmemesi karşı tarafı üzmesin diye de yakınlık vurgulanarak gönlü alınır.

Bazen de insanları kazıklamak için bu deyime başvurulur. Bazı esnaf kakalamak istediği malı kıyak çekiyormuş gibi göstermek için bu sözü kullanır. “Sen yabancı değilsin ben sana şu markayı tavsiye ederim.” diyerek satılmayan bir ürünü pazarlar. Bu konuda oportünizmin (fırsatçılık, kendi çıkarı için ahlaki değerleri yok saymak) babalarından İtalyan düşünür ve yazar Makyavelli’yi de anmadan geçmeyelim. 500 yıl önce bakın ne demiş? “İnsanlar korktuklarına sevdiklerinden daha çok saygı gösterirler.” İşte bu yaklaşım yıllardır öyle ya da böyle kullanılır. “Abi sen yabancı değilsin, Bi ara hallederiz.” Sözünde somutlaşan aslında açık bir ayrımcılıktır. “Bizdensin” diyerek sanki kolluyormuş gibi, önceliği varmış gibi göstererek onore ederken o kişiyi sallamakta ve isteğini yerine getirmemektedir.

5 YILLIK YABANCININ AYRILIŞ TAZMİNATI 400.000 TL !

Bu girizgahı niye yaptık. Biliyorsunuz geçen hafta THY kadrosunda bulunan yabancı pilotlar “görüşme odasına” çağırıldı. 1 dolara kurşun attığımız, Merkez Bankası rezervlerinin eksi bakiyeye düştüğünün birçok uzman tarafından dile getirildiği bir dönemde, yabancılara verilen maaşların dolara, euroya çevrilerek yurtdışına transfer edildiği bir süreçte, üstelik yüzlerce Türk pilotu işsiz kalmışken yabancılar doğal olarak göze batıyordu. THY bununla ilgili ilk adımı yabancı kaptanlara tanınan özel servis, otel-kira yardımı, blok boş gün gibi ayrıcalıkları kaldırarak atmıştı. Bu hamleyi yabancı pilotların ücretsiz izne çıkartılması izledi. Geniş gövdedeki yabancıları uçurmak gibi bir çifte standardı atlamayalım ! İşten çıkartma yasağı bitince THY karar aşamasına geldi. Geçen hafta da yabancılarla masaya oturuldu. Bu toplantıya katılan yabancı arkadaşlardan biri, güvendiği Türk kaptanı arayarak fikrini sormuş. Söylediğine göre THY bu arkadaşlara kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyi taahhüt etmiş. Ama vapurlardaki seyyar satıcılar gibi “ Bu dikiş setini alıp gitmiyorsunuz, üstüne de bir adet de tarak veriyoruz !” Evet bonkör THY’miz, kıdem ve ihbarın üzerine 8 maaş da bonus teklifinde bulunmuş. Üstelik bu bonus maaşların hesabında dondurulmuş uçuş tazminatları da dikkate alınacakmış. Bana bu bilgiyi veren kaptan arkadaş insan kaynaklarından bir tanıdığına hesaplatmış. Kıdem ve ihbar hariç bu arkadaşın alacağı 8 maaş bonus yaklaşık 290.000 TL tutuyormuş. Kıdem ve ihbarı da katınca rakam 400.000 TL’ye yükseliyormuş. Tabii bu rakamlar brüt. Vergiler kesilince ne olur bilmem. Bu arkadaşımız 5 yıldan fazla kıdemli olduğu için 8 maaş bonus alacakmış. Daha kıdemsizlere 6 maaş bonus verilecekmiş.

BUNUN ADI HALK DALKAVUKLUĞU…

Gerçekten ilginç bir durum. THY’de yaklaşık 450 yabancı pilot var. Bunlardan 330 kadarı kaptan, kalanı First Officer… Görüşmeye bunların hepsi çağırıldı mı bilmiyoruz. Yani tam bir yabancı tasfiyesi mi yaşanıyor, yoksa işbilir THY’miz işine gelenleri tutup diğerlerini yolluyor mu? Benim garibime giden, 330 yabancı kaptanın yaklaşık 75 kişilik bölümü 2019 yılında THY’ye girmiş. Yani düşünün 2019 ortasında işbaşı yapıyorsunuz eğitim, oryantasyon falan taş çatlasa birkaç ay uçmuşlar. Buna bir de Ocak-Mart 2020 dönemini ekleyelim. Ardından zaten pandemi başladı. Şimdi de yol veriyor THY… Peki hepi topu 6 ay uçan bir pilota 6 ay bonus vermek mantıklı mı? Arkadaşın yaptırdığı hesaptan hareketle bu en yeni pilotlara bile 230.000 TL civarında bonus ödenecek. Daha da garibini söyleyeyim, Kasım-Aralık 2019’da işe alınanlar var. Bu arkadaşlar belki de siftah bile yapmadılar.

İşin özü bir işbilmezlik ile karşı karşıyayız. Karşımızda dağılmış, savrulmuş bir yönetim anlayışı var. Düşünebiliyor musunuz, yabancılardan (en kötü ihtimalle yarısından) kurtulmak için milyonlarca doları gözden çıkartmış bayrak taşıyıcımız ! Gelelim başlığımıza… Ne demiştik “Sen yabancı değilsin.” İşte THY’miz de bunu söylüyor bizim Türk pilotlara… Bizimkileri kıdemini ve ihbarını verip kapıya koyuyor. Ekstrası yok. “İkile, mahkeme orada…” diyor. Baktığınız zaman başlık iki yönlü de uyuyor. “Sen bizdensiz, sen yabancı değilsin, anlayışlı ol, sen hancısın onlar yolcu.” anlamında da kullanabilirsiniz, “Onlar yabancı, sen yabancı değilsin, Türk’sün.” anlamında da.. Sonuçta, yabancılarla Türkler arasında açık bir ayırımcılık yapıyor milli havayolumuz. Aslında yaptıkları tam bir halk dalkavukluğu, popülstlik. Onları atıyorum ama size ekmek vermeye devam ediyorum, yerli ve milliyim mesajı… Tabii nalıncı keseri gibi tek taraflı yontmayalım. Adamları taa Latin Amerika’lara kadar gidip otel salonlarında road showlara davet etmişsin, gelip işe başlasınlar diye binbir takla atmışsın, şimdi işler terso gidince “nasıl etsek de bunlardan kurtulsak?” arayışına girmişsin. Elin oğlu sana güvenip gelmiş, şimdi kapıyı gösteriyorsun. Bence bu işte yabancıların suçu yok. Onları ayaklarına kadar giderek allem edip kallem edip THY’de uçmaya razı eden, bir sürü ekstra avantaj sağlayan şimdi de “hiç” gibi ortada bırakan THY yönetiminde asıl kabahat… Bari biraz tutarlı olun, samimi olun, tüm yabancılarla ilişiğimizi kesiyoruz deyin, geniş gövdede muhtaç olduğunuz 200’e yakın pilota da yol verin…

GECEYARISI ZAM(!) OPERASYONU

Biliyorsunuz, 1 Eylül 2020 tarihinde THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal geceyarısı buluşmuşlar ve THY çalışanlarının ücretlerini budayan, kuşa çeviren tadil protokolünü imzalamışlardı. Protokolün , her 6 ayda bir gözden geçirileceği de imza altına alınmıştı. Şubat ayında ilk 6 ay doldu, arkadaşlardan ne ses ne nefes? Havasen hatırlattı, yine tınmadılar. Neyse baktılar ki olacak gibi değil, Toplu Sözleşme gereği zaten vermek zorunda oldukları  % 8.45’in üzerine % 10 daha vererek sanki % 18.45 zam yapmış gibi çalışanlara duyurdular. İşin garibi, anlaşma yine geceyarısı imzalanmıştı. Arkadaşlar niye bu işleri hep geceyarısı yapıyorsunuz? Gecenin karanlığında görünmesini istemediğiniz bir şey mi var? Gündüzler çuvala mı girdi? Daha önce de yazdık, gündüzün şerri, gecenin hayrından iyidir.

Neyse dönelim açıklamaya… Ne deniyor? Minimum % 18.45… Hayrola, bazı gruplara mesela yönetici tayfasına daha fazla mı artış uygulayacaksınız? Ya o önümüzdeki dönemlerde yeni artışlar yapılacağı “havucuna” ne demeli? Milleti aptal yerine koymak yakışıyor mu? Daha önce de yazdım. Pilotları pandemi öncesi eski maaşlarına ulaştırmanız için % 100 zam yapmanız lazım. % 10’u verdiniz, kaldı % 90 ! Ha gayret, kalan 5 ayda taksit taksit tamamlarsınız artık. Neyse ki, diğer personelde işiniz kolay. Örneğin 4.500 TL alırken aylığını % 30 kesinti ile 3.150 TL’ye düşürdüğünüz yer personelini eski maaşına kavuşturmak için % 43 zam yapmanız yeterli ! Yapar mısınız? Hiç sanmam. Hazır ücretleri indirmişsiniz, bu güdük ücretlerle masaya oturduğunuzda zaten maça 3-0 galip başlıyorsunuz. Yabancılara gelince paraya kıyan THY, iş Türklere gelince cebindeki akrebi gösteriyor. Ne diyelim, böyle başa böyle traş…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Yorum

 1. 3 sene önce

  Yabancılar henüz işten atılmadı. Atılırlarsa % 18.45’i de alacaklardır.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Bahsettiğiniz %18lik artış zaten yabancılar işten cikarildiktan sonra yapıldı. Bu insanların neredeyse 1 senedir gelirlerinin kesilmiş olduğunu da hatırlatırım. Ayrica kendim de eski bir THY personeli olarak mağdur edilenlerin sadece yabancı personel olmadığını gayet iyi biliyorum, böyle bir iddiam da olmadı. Keşke onlar da haksızlığa ugramasaydi. Ben yapılanın hiçbir etiğe ve vicdana sigmazken bir de buralarda insanlar tarafından ‘defolsunlar’ şeklinde nefret söylemleriyle karşılanmasına tepkiliyim. Ona da müsade varsa!

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bir eş olarak yazabileceğiniz her şeyi çok güzel yazmişsiniz ve bence hepsi de doğru,ama bir gerçek var ki o da kriz anlarinda her insan milliyetçi oluyor ve bu kelimeleri kullaniyor;tabiki yabanci pilotlarda arkadaşlarimiz çok iyi insanlar var aralarinda ve sonuçta onlarda mağdur,bir anne ve eş olarak o kadar guzel yazmissinizki buradan alinacak ders bence insan oldugumuzu unutmayalim ,eleştiri yaparkende aileleri unutmayalim olacak.

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Ablacığım, bugün bir kaptan son yapılan % 18.45 zamla birlikte artısı eksisi 35-36 bin TL alıyor. Çünkü TK’mız 70 saatlik uçuş tazminatını da dahil ediyor. 8 ile çarpın. Yani hesapta bir yanlışlık yok. Çünkü işten atıldığı tarihteki ücret dikkate alınıyor. Yazar da yarım ücretten yapılmış hesabı yazmış zaten. Ayrıyeten TK’nın vefasızlığı yanlız size değil ki. Son 17-18 yılda 10 binin üzerinde Türk vatandaşını da işten attılar. Mahkemelerde süründürdüler. Yaşadığı acımasızlık yüzünden kanser olanlar mı dersiniz, yuvası dağılanlar mı dersiniz, ana babasına sağladığı tedavi olanağı kesildiği için canlarını kaybedenler mi dersiniz, evini arabasını satanlar mı dersiniz, ne dramlar yaşandı bilemezsiniz.Suçu buraya mesaj atanlarda aramayın lütfen. Muhatabınız TK’nın anlı şanlı yöneticileridir.

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  “Irkçı” ve “Yalancı” gibi ağır hakaret edecek kadar çok aşağılara inmişin, gerçek seviyen de bu olsa gerek. Bunun yerine sen gerçekleri yazsaydın, biz de senden öğrenseydik. Hadi, saygılı ol, bir “pişmanım, özür diliyorum” yorumu atarak düştüğün seviyeyi biraz yukarılara taşımaya çalış.

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  Öncelikle bu konuda bu tonda yazılmış, doğrunun yanında yanlışlarla da dolu bir haberi ve altındaki ‘defolsunlar’ şeklindeki korkunç yorumları ilk kez okumuyorum. Ama her defasında kanım donuyor, üzüntüden kahroluyorum. Ben ‘yabanci’ bir pilotla evli bir Türk kızıyım. Uzun yıllar boyunca eşim ve çocuğumla yurtdışında yaşadım ve Türk milletinin ne kadar hakkaniyetli olduğunu yüzlerce kez çeşitli ortamlarda dile getirdiğim bu yılların ardından THY’nin yabancı pilot alımı yapmasıyla vatanıma döndüm. Benim eşim ve sayıları 250 civarında olan, geçen Ağustos ayından itibaren ücretsiz izne çıkarılan pilotlar da tıpkı diğer çalışanları gibi THY ailesinin bir ferdi ve Hava-iş sendikasının düzenli aidatını ödeyen birer parçasıdır. Onlar da tıpkı diğer uçuş personeli gibi aynı çatı altında aynı amaca hizmet eden bireylerdir. Pandeminin başında tıpkı diğer mesai arkadaşları gibi onlar da maaşlarının yarıya indirilmesini kabul etmiş ancak bu anlaşmayı yapar yapmaz ücretsiz izne cikarilmislardir. Bugün işten cikarmalarinda yapılan tazminata hesaplaması da ise girdikleri maaş üzerinden değil yarıya indirilen maaşları üzerinden hesaplanmaktadır. Yani zaten maddi ve manevi olarak hazır olmadığımız 9 aya yakın süren ücretsiz izin mağduriyetinin ardından işten çıkarılmış, bu yapılırken tazminatları yarım hesaplanarak bir kez daha mağdur edilmişlerdir. Türkiye’nin milli havayolu olan THY’nda kariyerlerine devam etme kararı aldiklarinda bu eşsiz vatanın bir parçası olmanın sevinciyle hayatlarını buna göre duzenlemislerdir. Çocukları bu ülkenin okullarında bu ülkenin evlatlariyla büyümektedir. Ne yazık ki bunca mağdur edilen bu ailelerin arasında minicik evladı kanser tedavisi gören bile var. Bir kurumun bünyesinde yabancı çalıştırma kararı başka bir şey, yabancı istihdamı yapıp sonra o insanları 1 günde kapının önüne koyması başka bir şey. Bunun etiğe, hukuka ve ahlaka soğan hiç bir yanı yoktur. Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine işçi göçü vermiş bir ülkenin evlatlarının terazi kendilerine döndüğünde bu kadar empatiden uzak, bu denli acımasız ve ırkçılığa varan söylemlerde bulunması ise neyle açıklanır bilinmez.

  Cevapla
 7. 3 sene önce

  Yabancılar 8 maaş alıyor, bunu zaten mahkemeye de gitse alır demişsin. İşte fark da burda. Yabancı parayı peşin alıp gidiyor. Türk pilotu ise bu 8 maaş tazminatı almak için 3 yıl mahkemelerde sürünüyor.

  Cevapla
 8. 2023 geliyor. Türk’e ikinci sınıf insan muamelesi çeken bu zihniyeti toprağa gömeceğiz.

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  temel kotil zamanında ne dedi? türk pilotlar standartlarımızın altında . bakış açısı bu. keşke bir de yöneticileri değerlendirseydi. Yabancı pilot, hostes , teknisyen oluyorsa neden yabancı yönetici olmuyor? 8 maaş olayına gelince işten atılan personel zaten geri dönüş davası açsa bu parayı geri alabiliyor.

  Cevapla
 10. 3 sene önce

  3.dünya ülke pilotları hariç hiç bir pilot kendi ülkesinde iş varken Türkiye’ye gelip uçmaz. Kendi ülkelerinde yada kıtalarında iş bulamayanlar, sıkıntılı tipler Türkiye’de uçarken Türk Pilotlar da işsiz bekliyorlar. Öncelik kendi vatandaşında olmalıdır. Bizler neden Avrupa’da uçamıyoruz onlar da burada uçamasın. Kısasa kısas.

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Engelliyim thy den işten atıldım thy de işe başladım thy teknik kuruldu son senelerimde hastalanınca daha zor bölüme gönderildim atılma korkusuyla engelli rapor cıkardım bu seferde emekliliğin doldu dediler 39 yaşımda işten atıldım başka işe giremiyorum çalışmak eski işime geri dönmek istiyorum

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Nerden geldiysen defol git geri! Size muhtaçsa bir uçak uçmasın daha iyi.Bizim bize yetecek pilotumuz var eminim buna.Biz sizin ülkenizde çalışamıyoruz sizde burda çalışmayın…

  Cevapla
 13. 3 sene önce

  Yalancı, ırkçı gibi kelimeler çok ağır. Ayıp ediyorsunuz. Varsa fikrinizle rakamlarla çürütün yazılanları.

  Cevapla
 14. 3 sene önce

  Yabancılar için yazıda verilen rakamlar gerçeğe yakın. Uçuk değil yani.

  Cevapla
 15. 3 sene önce

  Yazıdaki yabancılara verilen rakamlar doğru değilse doğrusunu yazın da öğrenelim. Rauf bey kafasından uydurmadı heralde bu rakamları

  Cevapla
 16. 3 sene önce

  Dostum, Türkçeyi güzel kullanıyorsun. Herhalde çifte vatandaşsın. Ama yazara hakaret etmen hoş olmamış. Ayrıca yazının sonunda yabancıların suçu olmadığını belirtiyor ve şirketi sorumlu tutuyor.

  Cevapla
 17. Sen ırkçısın ve haberin yalan. Lütfen söylentileri değil gerçekleri bildirin. İnsanları bölen bu tür davranışlar. Yalancı!!

  Cevapla