featured

SEKTÖRÜMÜZE YENİ BİR DERNEK DAHA KATILIYOR

Geçtiğimiz hafta, bir sene önce kurulduğu halde, yeni faaliyete geçen ATA isimli bir teknik derneğin yayınlamış olduğu bülteni sizlere aynen sunduk.

Öncelikle ATA derneğinin yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyorum.

Sektörde aynı iş koluna yönelik birçok derneğin olması rekabet açısından olumludur. Yasalarımızda dernek kurabilmenin nasıl olacağına yönelik şartlar vardır. Bu şartlar yerine getirilmiş ki dernek resmen faaliyetlerine başlamış.

Sizlere geçen hafta yayınladığımız derneğin faaliyete geçmesi haberinde, derneğin başkanı, yönetim kurulu belirtilmiş ve iştigal konusu yazılı olarak üyelerin veya üye olacakların bilgisine sunulmuştu.

Sektörümüzde en uzun süre (19 sene) dernek başkanlığı yapan biri olarak istendiğinde bazı tavsiyelerde bulunmam doğaldır. ATA derneği başkanı, mevcut durumda birçok şirkette çalıştıktan sonra Onur Air’e geçen ve mesleğini orada devam ettiren Teknisyen Serkan Bayraktutar da beni arayarak deneyimlerimden faydalanmak istedi. Tabii ki önce hayırlı olsun diyerek tavsiyelerde bulundum. Bu tavsiyelerimden en önemlisi pandemi döneminde 150 TL giriş aidatı ve 50 TL aidatın fazla olması nedenli idi.  Serkan bey aynı düşüncede olduğundan 150 TL giriş ücretini kaldırdık diyerek cevapladı.

Serkan Bey, sektörün teknik departmanlarında çalışan herkesin üye olabileceğini belirtti. Yani teknisyen, Mühendis, Memur, kim olursa olsun üye yapabilecekleri bir tüzük yapısına sahip olduklarını ifade etti.

Böyle geniş kitleye hitap edebilecek bir dernek çok zorlanır. Çünkü her birimden üye yaptığınızda birimler arasındaki talepler ve ücret dengeleri de eşit olmalı ki sorun yaratmasın. Ancak siz, ücretler bizi değil sendikayı ilgilendirir derseniz pek de tatmin edici olmaz. Çünkü dernekler sendika ile işveren arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinde derneklerinin aktif rol oynamasını bekliyorlar. 

Sektördeki mevcut teknik dernek olan UTED’in THY den başka yerde örgütlenemediğini, bu nedenle özel havayollarının teknik birimlerinin üye olamadığından bahsetti. ATA’nın tüm sektördeki teknik birimlerde çalışanları kucaklayabileceği açısından farklı bir konsepte olduğunun altını çizdi.

Bildiğiniz üzere benim THY’de çalıştığım ve UTED başkanı olduğum süre içinde MÜH DER- TALTA, Beden İşçileri Derneği ve tabii ki UTED vardı. Şimdilerde UTED hariç hepsi kapandı.

UTED ise tüm üyelerin bildiği üzere uzun süredir yönetimsel sorunlar yaşıyor. Yeni bir derneğin açılma ihtiyacı sanırım bu nedenle yapılmış olmalı.

Benim her zaman söylediğim gibi UTED üyeleri eskiden ne menfaat sağladıysa hepsi UTED sayesinde olmuştur. Sendikalar üyelerinin hepsine aynı ücreti almaya kalktıklarında bazı meslek gruplardan haklı olarak tepki alıyorlar. Bu tepkilerini derneklerine iletip kendilerine daha ayrıcalıklı ücretler alınmasını çünkü niteliklerinin ve çalışma şartlarının diğerlerine göre daha zor olduğunu söylüyorlar. Siz bizim işimiz bu değil dediğinizde (haklı olarak) bunu kabullenmiyorlar. Bu nedenle derneğin faaliyet alanı ister istemez üyelerinin istekleri doğrultusunda, onların istediği tarza dönüşmezse sizlere olan destek azalıyor.

UTED ESKİDEN NEDEN BASARILI İDİ.

UTED, üyelerinin istekleri doğrultusunda çalışıyordu. Hâlbuki siz tüm iş gruplarını bir araya getirmek istiyorsunuz, işte bu mümkün değil. Çalışma şartları çok farklı kitleleri aynı kategoride değerlendirir iseniz bir yerden bravo denirken diğer yerlerden sizin aleyhinizde cevaplar alırsınız. Tek bir iş grubunda (faaliyet sürdürürseniz başarılı olma şansınız var) Dağınık ve farklı iş kollarının hepsinde etkili olalım dediğinizde bu bana göre mümkün değil. Deneyin ve Görün…

Bunları neden anlatıyorum?

ATA Derneği UTED in eski güçlü durumu olsaydı bu derneği kurarlar mıydı?  Kursalardı bile UTED’den kendilerine üye kaydırabilirlermiydi ?  Kısaca UTED’in en etkisiz olduğu zamanda faaliyete başlamaları manidar.

Bakalım sahada ne yapacaksınız? İşverene karsı mı yoksa şimdiki gibi işverenin güdümünde mi hareket edilecek? Özçelik İş ile irtibatları nasıl olacak? İşveren-Sendika arasındaki anlaşmazlıklarda nasıl tavır takınacaksınız? Sakın ola ki bizim işimiz bu değil demeyin. Aslında doğru söylemiş olursunuz ama bazı iş grupları bunu kabul etmezler. Bu nedenle ya iş gruplarının yanında hepsinin menfaatlerini koruyarak çalışacaksınız ya da herkese eşit davranıyoruz diyerek bazılarını kaçırtacaksınız.  Birlikte göreceğiz.

Şüphesiz;

EASA-FAA-SHGM ile devamlı görüş alışverişinde bulunmak ve duyurularında yapmış oldukları etkinlikler, her şirkete erişmek ve birlikte olmak, kurslar açmak hepsi çok önemli. Ancak üyenin asıl istediği ekonomik beklentidir.

THY/TEKNİK AŞ DE ÇALIŞANLARDA BİR ÂLEM…

Kime sorsan derneklerinden memnun değiller. Üye sayıları inanılmaz düşük. 2006 yılında 1200 olan üye sayısı şimdilerde sizce kaç olmalı? ( Ben hangar dışında olduğumdan teknisyen sayılarını bilemiyorum) Bizim zamanımızda 1200 teknisyen 1200 üye vardı.  Pardon bir tek Sedat Emanet isimli bir teknisyenin üye olmadığını duydum ve onun çalışma saatleri içinde özellikle yanına gittim ve neden derneğe üye değilsin diyerek tartışmaya girdik. Sedat Emanet arkadaşımıza da sorabilirsiniz tam 3 saat sonra, Tamam Sefa başkan getir üye formunu imzalıyayım dedi. Tabii ki hemen yanımdaki üye formunu imzalattım çıktım.  

Çünkü bir kişinin bile üye olmaması çok önemli. Nedenini bulmak lazım. Bu nedenle konuşmamız uzamıştı. Üye olmadığı için derneğin faaliyetlerini izlememişti. Ona bizlerin neler kazandırdığını anlattığımda şaşırdı kaldı. O hizmetleri sendika yapıyor sanmıştı.

Bu nedenle dernek başkanı üye olmayanların gerçek nedenini bilmesi lazım ki stratejisinde değişiklik yapabilsin. Şimdilerde derneğin kaç üyesi olduğunu bilmiyorum ama UTED’in her geçen gün kan kaybettiğini uzaktan da olsa hissedebiliyorum. 15-16 sene önce emekli olan bir UTED başkanından yardım beklemek üyelerin düştüğü aczi göstermekte.

Sendika veya derneklerde yaşanan olaylar anında toplumda duyuluyor. Dernek yönetiminden bir kişi bile istifa etse üyelerin bunun nedenini öğrenmesi gerekir. Ne oldu da yönetimden birileri gitti diye sorgulaması lazım. Giden gider yedekten adam alıp devam ederiz demek o dernekten menfaat bekliyorsun demektir

Madem yönetimde istifalar var o halde yap bir olağanüstü genel kurul yeniden yapılanmaya çalış. Üyeden korkun olacak değil ya. İlk defa dernek yönetimlerinden istifa duydum. 19 sene yaptığım başkanlıkta Sefa Bey ben istifa ediyorum diyen olmadı. Birlikte başladık birlikte bitirdik. Yorulan olursa bir dahaki yönetime girmezdi o kadar… Üyeden oy alınarak gelinen yönetimden istifa etmek kesinlikle yanlış giden bir şeyler olduğunu gösterir.

Bu durumlarda yedek üyelerden almak nereye kadar derneği götürebilir ki… Dernek yönetimleri kendileri de olağanüstü genel kurul kararı alabilirler. Benim zamanımda iki defa olağanüstü genel kurul yapmış ve kadrolarda değişikliğe gitmiştim. Genel kurul mahkeme gibidir. Kim suçlu kim değil ortaya çıkar. Dernek veya sendika yönetimleri yönetiminden istifa edenleri üyelere bildirmek zorundadır.  Vefat veya hastalık bilgilerini üyelere duyuran bir dernek yönetimden ayrılan üyesini neden mesajla diğer üyelere bildirmez anlayan beri gele…

Neyse üyelere şunu yapın bunu yapın diyecek değilim Her koyun kendi bacağından asılır. Ancak çok önemli bir konuda sizlere son tavsiyemi yapayım. İlgisiz bir dernek ile yeni toplu iş sözleşmesinde yine hüsrana uğrarsınız, bilginiz olsun.

Yönetimler olağanüstü genel kurul kararı alamıyorsa üyeler aldırır. Yasalarımızda üyelerin 1/5 imzası ile olağan üstü genel kurula gidilme zorunluluğu var. Hadi bakalım ATA gibi sizlerde ya derneğinize sahip çıkın ya da yine hüsrana uğrayın

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 3 sene önce

  Ne projesi…Proje çok. Hepsini de safa bey yazdı. Direk olarak şöyle yapın denemez ki açık platformda. Kabahat tabiki safa beyde kendi dönemindeki kaliteli teknisyen grupları ile şimdiki biz çapulcuları aynı kefeye koymaya calışıyor. Bu nedenle bu mesajı atan arkadaşımı onaylıyorum. Evet bizi adam yerine koymayın lütfen

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  türkiyede sendika, dernek, grup falan bunlar tamamen boş artık. patron ne derse o. boş işlerin peşinde koşarak vaktinizi kaybetmeyin.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Sevgili Sefa Bey,Hala onursal başkanı olduğunuz UTED hakkında bu kadar ard niyetli olmanızı anlayabilmiş değilim.Mevcut yönetim ile ne tür problemleriniz var bilmiyorum ama burada yönetimi kötüleyeceğinize teknisyenler için nasıl daha iyi şeyler yapabiliriz düşüncesi ile hareket etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.ha onlar bana danışmıyorlar derseniz abileri olarak bir fikir belirtmenize de engel olabileceklerini düşünmüyorum.Mevcut yönetimi kötüleyeceğinize varsa bir projeniz yazın buradan destekleyelim.not: umarım bu yorumumu yayınlarsınız.

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Serkanla uzun zamandir yakin arkadasiz, ekibindeki pgs den ilhan mytech ahmet ve digerleri cok iyi tanirim ve cok severim ve Ata ya ilk uye olanlardanim sirf serkan ve ekip oldugu icin. gelelim uted e Halim i kenara ayir gerisi polis. Nejdet kimdir? zamaninda yaptiklarini dogrusu yapamadiklarini „Easa lisansli arkadaslarimizla olumsuz ugraslarini cok iyi bilir o donemdekiler. Neyse Yavuzu soylemeyecegim bile sayesinde isinden olan 6 arkadas 6 yuva .. Semih hala issiz.Kara kuri yazdik isim bile degil onu silmenize gercekten cok uzuldum. ayrica yalan da degildi yazdiklarimiz teyit etmissinizdir mutlaka. Arkadasa yaptiklarini yuzune vurmak agir geldi galiba .. neyse Aeyseta hayirli ugurlu olsun diyorum.Sefa Bey neden yorum siliniyor? Hani dogru olan haberi yorumu teyit ettikten sonra cekinmeden yayinlicaktiniz?

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Boş işler bunlar , birilerinin nemalanması tamamen.

  Cevapla
 6. Serkanla uzun zamandir yakin arkadasiz,ekibindeki pgs den ilhan mytech ten ahmet ve digerleri hepsini cok iyi tanirim ve cok severim ve Ata ya ilk uye olanlardanim sirf serkan ve ekibi oldugu icin. gelelim uted e Halim i kenara ayir gerisi cop. Nejdet kimdir ? zamaninda yaptiklarini daha dogrusu yapamadiklarini ,Easa lisansli arkadaslarimizla olumsuz ugraslarini cok iyi bilir o donemdekiler. Neyse Yavuzu soylemeyecegim bile sayesinde isinden olan 6 arkadas 6 yuva…Semih hala issiz…Kara kuri yazdik isim bile degil onu silmenize gercekten cok uzuldum. ayrica yalan da degildi yazdiklarimiz teyit etmissinizdir mutlaka. Arkadasa yaptiklarini yuzune vurmak agir geldi galiba… neyse Ata hayirli ugurlu olsun diyorum.

  Cevapla
 7. Sefa bey bizim menfaatimiz için ilgilenmeye hiç gerek yok. Teknisyenler sizin döneminizdeki gibi değiller. Korkak pısırık bir nesil iş başında. Boşu boşuna zaman ayırıp bizi uyarıyorsunuz ama inanın ki boş uyarılar. Bu nedenle sizin tavsiyelerinizi kulak ardı eden arkadaşlar yarın size yorum atıp yönetimle konuşun bu böyle gitmez dediklerinde cevap bile vermeyin lütfen. Bizden cacık bile olmaz…

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  Sefa bey, Uted bu yıl büyük bir iftar verirse bence tüm sorunlar çözülür. Geçen sene pandemi olduğu için iftar verilemedi. Bütün sorunlar akabinde gelişti. Umarım bu konuyu dikkate alırlar.

  Cevapla
  • Yönetici 3 sene önce

   :) İftar yemeği için mi üye oluyorsunuz:) Gerçek ve genel düşünce buysa yapılabilecek bir şey yok. Sefa İnan

   Cevapla
 9. 3 sene önce

  Sende bu spor kulübün ismini yazdığına göre desteklediğini inandığım bir şey var demektir yoksa koskoca Siirt bilmem ne takımının ismini yazmazsın buraya yani içinde biraz da olsa inanç istek kalmış eğer sen bu ailenin bireyi sen yarın git istifa et sonuçta ölmiycez mi boşuna yaşıyorsun

  Cevapla
 10. Serkan abimizle yıllarca beraber çalıştık. Onurlu ve yapıcı kişiliğinden asla ödün vermez. Üzerimizde emeği de çoktur. Başarılı ve sektörde söz sahibi olacaklarından şüphem yok.

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Değil bir milyon tane dernek kurulsa değişen birsey olmayacaktır hıyar hıyardır cacık olmaya devam.

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Eskiden, hem dernek hem sendika arkasında ona inanan üyeleri ile güçlü ve başarılı olmuştur.Bu inanç ve güvenin temelinde de bu kurumların başkanlarının üyeler neznindeki tutum ve davranışları vardı.Son 15 senede ne dernekler eski dernek ne sendikalar eski sendika ne başkanları eski başkanlar nede çalışanlar eski çalışan.İş verenlerin böl-parcala-yönet taktikleri ile her koyun kendi bacağından asılmaya başladı.Sonuç “haline şükret ” .Hele şu pandemi döneminde isverenin eline geçen yüzyılın fırsatı ile bu düzen sınır tanımaz bir hal almış durumda.Devran dönecek ve elbet kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak

  Cevapla
 13. Necdet, Yavuz al birini vur ötekine. Bu mesleğe onarılmayacak hasarlar verdiniz. Değer miydi bunca yanlışa, yalana dolana ? Ne geçti elinize? Kişisel menfaatleriniz uğruna koca bir camiaya ihanet ettiniz! Hep anılacaksınız.

  Cevapla
 14. 3 sene önce

  Havacılık bitmiş. Ne derneği ne sendikası. İnsanların içindeki umut bitmiş ne toplu sözleşmesi ne enflasyon zammı. Millet maddi bunalım içinde. Çözüm mü Güldürme beni…..

  Cevapla
 15. 3 sene önce

  Eskiden UTED TALTA HAVAİŞ yönetimine seçilen kişiler çalıştığı yerde sözü dinlenen saygı duyulan emeğin kutsallığını benimsemiş isimler olurdu.Şimdi ise Yavuz,Necdet sayesinde birlik beraberliğin çökmesi bir tarafa Teknisyenler TEKNİK A.Ş tarihinin en düşük ücretine görev yapıyorlar.Yazıklar olsun.Elbirliği ile Sendikayı Derneği bitirdiniz.

  Cevapla