SEÇİM VE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

SEÇİM VE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Değerli okurlar, Beklenen seçim yapıldı ve Uçuş İşletmeyi büyük farkla İskender Çarkcı’nın Beyaz Listesi kazandı. Çarkcı kaptan baskın seçimler nedeniyle çok kısa süren kampanyasını “kamyoncu delegeler” söylemi üzerine kurdu. Söylemini, etkili ve çarpıcı bir sloganla destekledi: “Hava iş havacılarındır, kamyoncuların değil…”

Yayınladığı her bildiride de “yolsuzluk ve şaibe iddialarını” tekrarlayarak açıklama istedi.  Uçuş işletme gibi çalışma şartları ve doğası gereği her pilot ve kabin memurunun oy kullanamadığı bir seçim eğer sandıklar  2 veya 3 gün açık kalacak şekilde yapılsaydı farkın daha da açılacağını söylemek kehanet olmaz.

1980 öncesi hızlandırılmış eğitim diye bir kavram vardı. Çok kısa süren eğitimlerle yetiştirilen binlerce öğretmene işbaşı yaptırılmıştı. Bu seçim sürecinde de hızlandırılmış ve sıkıştırılmış delege seçimleri ile tanıştık. 6 Ekim 2017’ye kadar süreceği açıklanan delege seçimlerinin önemli bir bölümü en geç 19 Eylül Salı günü tamamlanacak.

CUMA GECESİ İLAN, PAZARTESİ SEÇİM

İlan edilen İstanbul Harbiye Satış seçimlerinden sonra başka seçim yapılacak mı bilinmiyor.

Örneğin Kargoda, Uçuş Eğitimde delege seçilecek mi hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu işin doğrusu, Genel Kurul seçim tarihini duyurduğun gün delege seçimi yapılacak işyerlerinin listesini de açıklarsın, delege olacaklar veya liste çıkaracak gruplar hazırlanmaya başlar. Oysa uygulama nasıl? Cuma günü seçimi ilan ediyorsun, araya Cumartesi-Pazar giriyor ve Pazartesi sabahı da seçim başlıyor. Tüzük ve sair ilgili mevzuatın bunlara cevaz verdiğini sanmıyorum.

İskender Çarkcı’nın Pazar akşamı yayınladığı değerlendirme bildirisinde sendika yönetimine çok ağır suçlamaların yanısıra  çarpıcı talepler de vardı. Örneğin Genel Kurula doğrudan gelecek kaç kamyoncu delege var? Bu sayı, ilk şube delegelik seçimi ilan edilip bu seçimde çıkarılacak delege açıklandığı gün aslında belli olmuş demektir. Tüzüğün 13. maddesi böyle diyor çünkü.

SENDİKA TÜM SEÇİMLERİ ALSA BİLE MUHALEFET ÖNDE

Şöyle bir hesap yaptım. Bugüne kadar şubeler hariç 10 THY işyerinde seçim yapılmış. Uçuş İşletme 85, GİSAD 4, Genel Müdürlük 10, Yer İşletme 10, Genel Müdürlüğe bağlı üniteler 6, Halkalı BT 4, HABOM 4, Harbiye Satış 2, Uçuş işletme idari bölüm 1, 5 M şirketi 1 delege seçmiş. Toplam 127 delege yapıyor. Bunlardan sadece 85’i Uçuş işletmeye ait. Yukarıda da belirttiğim gibi,  seçim yapılacak işyerlerinin toplu listesi yayınlanmadığı için delege seçecek başka işyeri kaldı mı  bilmiyoruz. Örneğin Yer İşletmeye hangi THY üniteleri bağlı onu da bilmiyoruz. Genel Müdürlüğe bağlı üniteler denildiğinde hangi ünitelerin kastedildiğini de bilmiyoruz. Ama daha önemlisi, hala kaç kamyoncu delege gelecek, onu hiç bilmiyoruz !

THY’DEKİ SEÇİMLERİN % 90’I BİTTİ

Ancak somut bir şey söylemek gerekirse, 19 Eylül Salı günü yapılacak seçimlerle birlikte 19.500 civarındaki THY çalışanı sendika üyesinin yaklaşık 19.000 ‘inin kayıtlı olduğu işyerlerinde seçim tamamlanmış olacak. Tablo da 85 Zeytin Dalı, 42 mevcut yönetim delegesi(Salı günü yapılacak İstasyon ve Harbiye Satış seçimlerini alırsa) gibi görünüyor. Şubeleri de katsanız, doğal delege olan mevcut sendika yönetim ve denetim kurulu üyelerini de ekleseniz Zeytin Dalının üstünlüğü değişmiyor.

Yani, sadece THY çalışanı üyeler arasında bir seçim yapılsa zafer Zeytin Dalının olacak gibi duruyor.

ÜYELER BU SORULARI SORUYOR

Şimdi üyeler şu soruların cevabını bekliyor:

Kaç işyerine birer garanti delege verildi? Bu işyerlerinin kaçı THY işyeri, kaçı nakliyat vb firma?

Her işyerine birer delege verildikten sonra kalan delege sayısı kaç? Bu delegelikler ünitelere göre nasıl paylaştırıldı? Yani birim değer olarak ne alındı? (Bu noktada, seçim sistemini kısaca anımsatalım. Önce her işyerine birer delegelik veriliyor. Bunların toplamı 300’den çıkarılıyor.  Diyelim 150 kaldı. Bu rakamdan Sendika doğal delegesi olan Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri toplamı  olan 12 sayısı da düştükten sonra kalan 138 delegelik, işyerlerinin üye sayısına göre dağıtılıyor. Bu amaçla önce birim değer bulunuyor. Yani Hava iş’in toplam kayıtlı üye sayısı olan 21.500 rakamı dağıtılacak delege sayısı olan 138’e bölünüyor. Çıkan rakam (155,7) dağıtımda kullanılan birim değer oluyor. Yani 14.000 Uçuş İşletme üyesinin alacağı delegelik için 14.000: 155,7= 89 delege hesabı yapılıyor. işte biz bu birim değeri de bilmiyoruz !

Başka seçim yapılacak THY işyeri kaldı mı? Nereler?Kaç delege çıkaracaklar?* Seçimleri ne zaman yapılacak?

Genel Kurula doğrudan gelecek, THY dışındaki delege sayısı kaç? Hangi firmaları temsilen geliyorlar? İsimleri ne?

Bu soruların cevabı Sendika tarafından mutlaka üyelere duyurulmalı. Şeffaflığın gereği budur.

Uçuş işletme seçimlerine damga vuran olaylardan biri de, birçok pilotun adının oy kullanacaklar listesinde yer almamasıydı. İlginç bir durum. Yıllarca sendikaya aidat ödeyeceksin ama 4 yılda bir yapılan seçimde oy kullanamayacaksın. Oy kullanamayan üyeler bu işi takip etmeli. Yanlışlık mı var yoksa farklı bir uygulama mı söz konusu araştırmalı.

Özetle son derece gergin ve tartışmalı bir seçim süreci geçiriyoruz. Sonucun THY’de iş barışını ve huzurunu sağlayacak şekilde gerçekleşmesi, THY yönetiminin 4 yıl boyunca muhatap olacağı   sendika yönetiminin THY çalışanlarının gerçek iradesini yansıtması en büyük dileğimiz.


Geri

9
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TEK RAKİBİM TÜRK HAVA YOLLARI

Eskiden birçok “hızlı” Kamyon ve Minibüsün arkasında yazan “Tek rakibim Türk Hava Yolları” yazısı günümüzde artık gerçek oldu. Hava-İş sendikası genel merkez yönetimi,Şaibeli bir şekilde ele geçirdiği Hava-İş sendikası yönetimini kaybetmemek için Havacılar ile Kamyoncuları karşı karşıya getiriyor. Seçimlerde yol gösterici olan sendika tüzüğüne rağmen iktidarı kaybetmemek için hülleye başvuruyorlar. 18 Eylül GünüGenel Merkez Delege Seçimi Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (Halkalı BT Binası) 4 Delege, 18 Eylül günü Genel Merkez Delege Seçimi Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (HABOM Binası) 4 Delege,19 Eylül günü Genel Merkez Delege Seçimi Türk Hava Yolları (T.H.Y. A.O. İstasyon Baş Müd.)10 Delege, 19 Eylül günüGenel… Devamını oku »

KM 2

Bravo. Toplumsal tepki Şart oldu artık.

Cuma ilan pazartesi seçim

‘Bugün sünnet, yarın deniz’ gibi olmuş.

THY YÖNETİMİ'nin tercihi

THY yönetiminin bu sonuçları iyi okuması lazım bir tarafta çalışanların % 75’ini oluşturan ve şubeler hariç THY’de yapılan seçimlerde delegelerin % 66’sını kazanan Uçuş işletme, diğer tarafta tel tel dökülen ve kamyonculardan medet uman sendika yönetimi. Tercihini bu rakamlara göre yapmalı THY yönetimi.

Herşeyleri gizli

Teee başından beri sendika yönetimi bu işi gizli kapaklı yürüttü. Herşeyi sakladı. Bunların hepsi bir kumpasın parçaları. Artık kayyumda mı biter mahkemede mi göreceğiz.

Aidat öder ama oy kullanamaz

Şu oylama listelerinde bazı üyelerin isimlerinin bulunmamasının ardından pis kokular geliyor. Geçen seçimde delege olanlar bile üye listesinde yok. Bu iş gerçekten çok garip. Üzerine gidelim hep birlikte.

Cesaret

Hadi beyler, yazıda söylendiği gibi sadece THY çalışanı delegeler Genel Kurula katılsın. Bakın bakalım ne oluyor.

140 kamyoncu

Bu heaba göre 150 civarında THY delegesi gelecek. 12 de doğal delege var. Bu durumda 140’a yakın kamyoncu geliyor. Korkunç bir rakam.

CEVAP VERİİİN

Gerçekten de bu sorular cevaplanmadıkça ve de kamyoncular gelirse bu seçim meşru olmayacaktır.