Samsun Çarşamba Havalimanı Ekim Ayı Verileri

Samsun Çarşamba Havalimanı Ekim Ayı Verileri

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Çarşamba Havalimanının ekim 2016 ayında iç-dış hat yolcu trafiği, iniş-kalkış yapan uçak trafiği ile yük trafiği konusunda açıklamada bulundu.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından açıklanan 2016 yılı ekim ayı havalimanı istatistiklerini değerlendirdi.

Samsun Çarşamba Havalimanında iç hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artışla 148 bin 705, dış hat yolcu trafiği yüzde 84 artışla 12 bin 84, toplam da ise yüzde 9 artışla 160 bin 789 olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

“2016 ekim ayında Samsun Çarşamba Havalimanı’na iç hat iniş-kalkış yapan uçak trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 artışla bin 806 oldu. Dış hatlar uçak trafiği 57 olmak üzere toplam uçak trafiği yüzde 24 artışla bin 863’a ulaştı. Yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise toplamda yüzde 30 artışla bin 642 ton olarak gerçekleşti. 2016 yılı ilk 10 aylık istatistiklere göre, Samsun Çarşamba Havalimanından bir önceki yılın ilk 10 ayına göre yüzde 5 artışla bir milyon 515 bin 935 yolcu hizmet aldı. Hizmet verilen toplam uçak trafiği yüzde 17 artışla 16 bin 831’e, yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise yüzde 6 artışla 14 bin 289 tona ulaştı.”

Şahin, Samsun Çarşamba Havalimanından karşılıklı olarak İstanbul ve Ankara’ya haftanın her günü, hafta içi 5 gün İzmir’e, çarşamba ve cuma günleri Antalya’ya, çarşamba ve cumartesi günleri Bursa’ya uçuş yapıldığını vurgulayarak, pazartesi, salı ve çarşamba günleri ise Almanya’ya direk uçuş yapıldığını bildirdi.

Açıklamanın sonunda Vali Şahin, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara Esenboğa havalimanlarından bağlantılı olarak yurt içinde her noktaya, yurt dışında ise birçok noktaya uçuşlar yapılabildiğini de kaydetti

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments