featured

Ryanair ve Shell Sürdürülebilir Yakıt Anlaşması İmzaladı

İrlandalı havayolu şirketi Ryanair, karbonsuz uçuş hedefleri kapsamında Shell’den 360 bin ton sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) satın alacak.

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi Ryanair, İngiliz petrol şirketi Shell’den 2025 ile 2030 yılları arasında 360 bin ton sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) alacak.

Havacılık endüstrisi dekarbonizasyon çalışmalarını hızlandırırken, havayolları ağırlıklı olarak sürdürülebilir havacılık yakıtlarına güveniyor. İrlandalı havayolu şirketi Ryanair, Birleşik Krallık merkezli Shell ile Avrupa’daki 200’den fazla Ryanair havaalanında, özellikle Dublin ve Londra Stansted gibi daha büyük üslerinde kullanma üzere sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) tedariki konusunda anlaşma imzaladı.

Anlaşma Ryanair’in 2025 ile 2030 yılları arasında 360 bin tona (120 milyon galon) kadar SAF’ye erişmesini sağlayacak. Anlaşma kapsamında 2025 ve 2030 arasında Shell’in tedarik edeceği yakıtın, şirketin hedefi için gerekenin 5’te 1’ine karşılık geldiği hesaplandı.

“SAF HEDEFİNE ULAŞMAK ZOR”

Ryanair CEO’su Michael O’Leary, 2030’a kadar uçuşların %12,5’inin SAF ile gerçekleşmesi hedefine ulaşmanın zor olduğunu belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir