Rusya’nın Yeni Nesil Savaş Uçağı Sukhoi T-50

Rusya’nın Yeni Nesil Savaş Uçağı Sukhoi T-50

 Her Türlü Gemiyi Yok Edebilecek

Rusya’nın 5’inci nesil savaş uçağı Sukhoi T-50, her türden gemiyi ve kara aracını yok etmek için geliştirildi. Uçağın silah donanımına X-35UE sınıflı yeni bir taktik füze dâhil edildi.

İzvestiya gazetesi, Rus yapımı 5. nesil Sukhoi T-50 avcı uçağına gemileri imha etmenin ‘öğretildiğini’ yazdı.

Habere göre uçağın silah donanımına X-35UE sınıflı yeni bir taktik füze dâhil edildi. Söz konusu füze, çıkarma botundan uçak gemisine kadar her türlü deniz hedefini, ayrıca lojistik depoları ve askeri araçlar gibi kara hedeflerini imha edebiliyor.

ÇOK İŞLEVLİ SAVAŞ MAKİNESİ

Gazete, X-35UE füzesinin füzesavar sistemlerinden ve elektronik boğma (jammer) sistemlerinden ‘korkmadığını’ yazdı. Uzmanlara göre X-35UE füzesinin sayesinde T-50 uçağı, sadece avcı uçağı olmakla kalmayıp çok işlevli bir savaş makinesi olacak.

İLK UÇUŞUNU 2010’DA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

PAK FA projesi kapsamında üretilen T-50 uçağı, ilk uçuşunu 2010’da gerçekleştirdi. Yeni uçağın, Su-27 avcı uçağı ile MiG-31 önleme uçağının yerini alması öngörülmüştü. T-50, 5. nesil uçakların sahip olduğu yüksek görünmezlik, süpersonik seyir hızı ve kolay entegre edilir kumanda sistemleri gibi tüm özelliklere sahip. 2020’ye kadar 55 adet Sukhoi T-50’nin ordunun hizmetine girmesi planlanıyor

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör