Rusya'nın Soyuz MS-25 Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Yola Çıktı

Rusya’nın Soyuz MS-25 Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yola Çıktı

Rusya’nın Soyuz MS-25 uzay aracı, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldı ve içinde bulunan 3 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı.

Soyuz MS-25 uzay aracı, Rus Kozmonot Oleg Novitskiy, NASA Astronotu Tracy Dyson ve Belarus Hava Yolları’nda hostes olarak görev yapan Marina Vasilevskaya’nın yanı sıra üç astronotla birlikte Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Fırlatma TSİ 15.36’da gerçekleşti ve uzay aracı başarıyla uzaya doğru hareket etti. Soyuz MS-25’in 25 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşması bekleniyor.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından yapılan açıklamaya göre, Soyuz MS-25’in uzayda 184 gün geçireceği belirtildi. Bu seferde, ilk Belaruslu astronot Marina Vasilevskaya, ISS’te görev yapacak ve daha sonra Soyuz MS-24 aracıyla dünyaya dönecek. NASA Astronotu Tracy Dyson ise Rus Kozmonotlar Oleg Konenko ve Nikolay Çub ile ISS’te eylül ayına kadar kalacak. Öte yandan, geçtiğimiz yılın Eylül ayında uzaya ulaşan Rus Kozmonotlar ve NASA astronotu, Soyuz MS-24 aracıyla ISS’e gönderilmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir