featured

Rusya’dan Su-57’ye Hipersonik Füze

Rusya Federasyonu, Su-57 savaş uçağı için hipersonik füze çalışmalarına başladı. Larchinka-MD projesi kapsamında geliştirilen füze, prototip aşamasında.

The Tactical Missile Armament Corporation (KTRV) ana yükleniciliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilecek füze, Su-57 savaş uçağında kullanılacak. Larchinka-MD projesinde kullanılacak ‘item 70’ adlı özel ramjet motoru ise Soyuz TMKB tarafından geliştirildi. Ana hedefi deniz platformları olan füze, Kh-31 süpersonik gemisavar füzesinin yerini alacak.

Yer ve uçuş testleri aşamasındaki füze, stealth savaş uçağının iç silah istasyonuna sığacak şekilde geliştiriliyor.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ su 57Hipersonik Füze Ne Demek?

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.

Aynı zamanda hipersonik füzelere karşı koyabilecek hipersonik füze savunma sistemleri için de çalışmalar devam etmektedir. Ancak şu an için ortaya net bir ürün çıkmamıştır. Türkiye’nin de çeşitli hipersonik mühimmat projeleri bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir