featured

Rusya’da yerli uçaklar da uçamayabilir: “Yedek parça yok”

 

Rusya’nın yerli uçaklarla uçma planları da zora giriyor. Yerli üretim Superjetlerle uçan havayolu şirketleri, motor tamir ve bakım problemleri nedeniyle bu uçakların seferlerden çekilebileceği uyarısında bulundu.

Rusya devlet teknoloji şirketi Rosteh, ise SSJ-100 Superjet uçağı hakkındaki iddianın doğru olmadığını söyledi.

RBC’nın haberine göre, İrkutsk merkezli havayolu şirketi İrAero’nun genel direktörü Yuri Lapin, bölge valisi İgor Kobzev’e bir mektup yazarak konuyla ilgili yardım istedi.

Lapin valiye yazdığı mektupta yaptırımlar nedeniyle Suhoy Superjet 100 model uçakların motor bakımını yapamadıklarını söyledi.

Superjetler, Fransız-Rus ortak yapımı SaM146 model motorları kullanıyor.

Lapin problemin çözümü için devlet teknoloji şirketi Rosteh’in motor tamir ve bakım işlemlerinin yanı sıra yedek parça teminini üstlenmesini istedi.

Rus havayolu şirketleri 2011 yılından bu yana Superjetleri kullanıyor. 103 yolcu taşıma kapasiteli bu uçaklar pandemi öncesi 2019 yılında uçan yolcuların yüzde 4,4’ünü taşımıştı. Ülke genelinde faal Superjet sayısı 150 civarında.

Fransa, Ukrayna’ya düzenlenen askeri operasyon sonrası alınan yaptırım kararları kapsamında Rus havayolu şirketlerine yedek parça temini ve bakım hizmetlerini kestiğini açıklamıştı.

(turkrus)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    motor ve aviyonik kısmı tamamne fransız! yanı bu uçaklarda çöp oldu!

    Cevapla