Rusya uçakları cuma namazını iptal ettirdi

Rusya uçakları cuma namazını iptal ettirdi

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Humus’un kuzey kesimlerinde alçak uçuşlarının yoğunlaşması nedeniyle cuma namazlarının iptal edildiği bildirildi.

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Humus kentinin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki ilçe, belde ve köyler üzerinde gerçekleştirdiği yoğun uçuşlar nedeniyle halkın savaş uçaklarının saldırı ihtimaline karşı cuma namazlarının kılınamadığı ifade edildi.

Halkın Rus uçaklarının camilere saldırmasından korktuğu için cuma namazına gidemediğini ifade eden kaynaklar, ”Bölgedeki alimler de hava saldırıları nedeniyle halkın cuma namazına gitmemesine fetvalar verdiler” dedi.

Humus Medya Merkezi’de olayı doğrulayarak halkın alimlerden fetva alarak güvenlik nedeniyle cuma namazına gitmediğini kaydetti.

İki gün önce Rus uçaklarının Humus’un kuzeyindeki Telbise ve Rastan ilçesi ile Zafaran ve Mukramiye köyüne saldırması sonucu 32 sivil yaşamını yitirmiş 200 kişi de yaralanmıştı.

Suriye’ye terör örgütü IŞİD’le mücadele gerekçesiyle gelen Rusya ordu kuvvetleri, Hama, Humus ve İdlib kırsalında muhaliflerin denetiminde olan bölgelere saldırıyor.

Esed güçlerine  ait savaş uçaklarının daha önce Halep’in kuzey kesimlerinde muhaliflerin kontrolündeki camilere saldırması nedeniyle halk cuma namazına gidememişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mafaky
4 yıl önce

İyi de, fotodaki nasıl bir Rus uçağı, öyle? F-16’dan bozma bir MIG mi, SUKHOI mi?