featured

Rusya, uçak satışlarını artırmak için İran ile anlaşma imzaladı    

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia) ve İran İslam Cumhuriyeti Sivil Havacılık Örgütü, 6 Eylül 2021’de bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Rosaviatsia yaptığı açıklamada, anlaşmanın Haziran 2021’de iki havacılık otoritesi arasında gerçekleşen müzakerelerin sonucu olduğunu açıkladı.

Rusya üretimi sivil uçakları ihraç etmekte zorluklarla karşılaşan Rusya, gıpta ile bakılan İran pazarında teselli bulabilir.

Mayıs 2018’de ABD yönetimi, yeni seçilen Başkan Donald Trump tarafından uluslararası terörizmin ana sponsoru olarak tanımlanan İran İslam Cumhuriyeti’ne yaptırımları yeniden uygulamaya karar vermişti.

Atlantik’in her iki yakasındaki havacılık endüstrisinden pek çok şirket bunun sonucunda etkilendi ve İran’a 30 milyar doları aşan değerinde yüzlerce uçak satışını iptal etti.

Sadece Fransız-İtalyan uçak üreticisi ATR, yeni Amerikan yaptırımlarının yürürlüğe girmesinden sadece bir gün önce, 5 Ağustos 2018’de Iran Air’e beş uçak teslim etmeyi başardı.

Ülkenin 1970’lerin sonundan beri uluslararası yaptırımlar altında olması nedeniyle, İran’ın sivil havacılığının yeni uçağa çok ihtiyacı var. Planespotters.net verilerine göre, ulusal taşıyıcı Iran Air’in ortalama filo yaşı 18,6 yıl.

Rusya, uçaklarını İslam Cumhuriyeti’ne ihraç etmek için ilk kez deneme yapmıyor. Nisan 2018’de, iki İranlı taşıyıcı, Iran Air Tours ve yan kuruluşu Aseman Airlines, 40 adet Sukhoi Superjet uçağı satın almak için 2 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Bununla birlikte, Sukhoi bölgesel jetinin ABD yapımı parçaların %10’undan fazlasını (Rus devlet haberlerine göre %22) içerdiğinden, o da ABD yaptırımları altına girdi.

O zamandan beri, Sukhoi’nin ana şirketi olan United Aircraft Corporation, ihracatı kolaylaştırmak için Superjet’i “ruslaştırmaya” söz verdi. Çalışmanın 2023 yılına kadar tamamlanması gerekiyor. Rus medyasına göre İran, uçağın bu yeni ruslaştırılmış versiyonuna ilgi duyduğunu şimdiden dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Şu kahrolası amerika ve fino köpeği olan ingiltere tezden yıkılsa da dünya rahat bir nefes alsa…

    Cevapla