RUSYA, TEKRARLANIRSA MUTLAKA TEPKİ VERECEĞİZ

RUSYA, TEKRARLANIRSA MUTLAKA TEPKİ VERECEĞİZ

Sınırı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle ilgili bir açıklama daha yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Benzer olaylar tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” dedi.

Rusya’nın Su-24 uçağının düşürülmesi olayına büyük ciddiyetle yaklaşacağını ve güvenliğini sağlamak için tüm önlemlerin alınacağı söylendi. Rus lider sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’deki operasyonlarımızda uçuş güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dün gördük. Savunma Bakanlığı ile konuyu sabaha kadar tartışarak, Suriye’deki askeri üssümüzde S-300 savunma sitemi yerleştirmeye karar verdik. Bu adım ve alacağımız diğer önlemlerin, uçuş güvenliğimizin sağlanması için kafi olacağını umuyorum.”

“SU-24 uçağının düşürülmesi sonrası yeni olayların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz” diyen Putin, “Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki veririz. Bunun yanı sıra,Türkiye’de bulunan vatandaşlarımız da tabii ki büyük riskle karşılaşabilir. Rusya Dış işleri Bakanlığı,sınır  ihlali ettiği iddiasıyla  Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle ilgili bir açıklama daha yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bu tür bir olay tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” dedi.

Putin; Dışişleri bakanı Sergey Lavroy’un yaptığı seyahat uyarısı için ise, “Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması gerekli bir tedbir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor” açıklamasında bulundu.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.