featured

“Rusya parçasız kaldı, uçakların çoğunu üretemedi”

Rusya, 2022’de sadece yedi adet Superjet-100 uçağı üretebilecek. İzvestiya gazetesi, sivil havacılık sektöründen kaynaklarına dayandırdığı haberinde bu öngörüye yer verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı daha önce iyimser bir tablo çizmiş, yıl sonuna kadar 19 Superjet uçağının üretileceğini açıklamıştı. Bakan Denis Mantoruv, Rusya’nın 19 uçağın montajı için gerekli tüm ithal motor, yedek parça ve aksamlara sahip olduğunu belirtmişti.

Ancak parça sıkıntısı yüzünden altı adet uçağın üretiminin tamamlandığı, önümüzdeki dönemde hizmete girmesinin beklendiği bildirildi.

Başbakan Mihail Mişustin, sivil ve askeri uçak motorları üretimi içim hükümetin 44 milyar rubleden fazla kaynak ayırmaya hazırlandığını duyurdu.

Mişustin, yerli motor üretimi sayesinde sivil havacılıkta ithal malzemelere bağımlılığın azaltılmasının planlandığını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ambargo sadece güçsüz ülkelerin yolunu keser. Rusya gibi dev bir ekonomiyi ancak yavaşlatabilir. Ayrıca bu gibi etkileşimler Rusya’nın tedarik sıkıntısıyla birlikte üretiminin güçlenmesiyle sonuçlanacaktır.
    Tedarik edemediğini üretme yoluna gidecek ve yavaşlayarak alamadığı yolu daha hızlı alacaktır.

    Cevapla