Rusya İle Vizelerin Kaldırılması Yakındır

Rusya İle Vizelerin Kaldırılması Yakındır

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılması sürecinin yakın olduğunu söyledi.

Diriöz, Rus lider Putin’in önümüzdeki pazartesi günü yapacağı Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Türk haber kanalı NTV’ye konuşan Moskova Büyükelçisi, iki ülke liderlerinin Türk Akımı projesinin deniz güzergâhının tamamlanması nedeniyle düzenlenecek törene katılacağını hatırlattı. Ayrıca vizelerin kaldırılması çalışmalarına da değindi.

BİN 100 KİLOMETRELİK HAT

Pazartesi günü Türkiye’de yapılacak törenin önemini anlatan büyükelçi, Türkiye’nin bölgede “enerji kavşağı” konumunda bulunduğuna vurgu yaptı. Türk Akımı doğalgaz projesi tamamlandığında bin 100 kilometre olacak ve hattın 937 kilometresi denizden geçecek. Avrupa ve Türkiye doğalgaz ihtiyacı için hat üzerinden faydalanabilecek.

Liderlerin görüşmelerinin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırdığını vurgulayan Diriöz, enerji ve savunma alanındaki işbirliğinin önemine işaret etti. İdlib mutabakatının işbirliğinin etkinliğine örnek olarak gösteren Türk büyükelçi, bu mutabakatın insani felaketleri önlediğini vurguladı. Bu gelişmenin iki ülkenin yararına bir gelişme olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki vize rejimine de değinen Moskova Büyükelçisi, vize rejiminin kaldırılmasında ilerleme sağlanmasının yakın olduğunu söyledi. Konsolosluk istişarelerinin bu ayın başında yapıldığını kaydeden Diriöz, hizmet ve hususi pasaport taşıyanlar, kamyon şoförleri ve lojistik sektör temsilcilerini vizeden muaf tutma konusunda sona yaklaşıldığını belirtti. Ayrıca, hedeflerinin vize muafiyeti rejimine tamamen geri dönülmesi olduğunu vurguladı.

BİR AYDA ÜÇÜNCÜ GÖRÜŞME

Öte yandan, pazartesi günkü ziyaretle Türkiye ve Rusya liderleri, son 1 ay içinde üçüncü defa yüz yüze görüşmüş olacak. Kremlin, pazartesi günkü ziyaret liderlerin ikili görüşme yapacağını duyurdu. Törene liderlerin İstanbul’dan video konferansla katılacağını belirten Kremlin, ikili görüşmede bölgesel ve uluslararası sorunların ele alınacağını açıkladı.(haber7.ru)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments