featured

Rusya 2030’a kadar 1000 yerli uçağı havayolu şirketlerine teslim edecek

 

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 2030 yılına kadar Rus hava yolu şirketlerine binden fazla yolcu uçağının teslim edilmesini planladıklarını açıkladı.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumunda, TASS’a açıklamalarda bulunan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, 2030 yılına kadar sivil havacılığın ihtiyaçları için Rus havayolu şirketlerine binden fazla yolcu uçağının teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Manturov, ayrıca yabancı bileşenleri Rus yapımı parçalarla değiştirme ve gerektiğinde üretim tesislerini modernize etme olasılığını da teyit etti. Manturov,“Uçak üretiminde kullanılması için Rus bileşenlerindeki artış sayesinde 270 MS-21 yolcu uçağı, 70 adet Il-114-300 uçağı ve Tu-214 uçağı ile 12 adet Il-96-300 yolcu uçağı ile 142 Sukhoi SSJ uçağı üretebileceğiz” açıklamasında bulundu.

GazetemRu’da yer alan habere göre Manturov, yaptırım kısıtlamaları bağlamında havayolları temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen anket sonuçlarının, uçak yedek parça ve ekipman hacimlerinin yerli operatörler tarafından tam olarak talep edileceğini vurguladı.

Yakın zamanda konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rus uçaklarının seri üretiminin beş yılı bulabileceğini açıklamıştı. Borisov, yerli uçaklar arasında Sukhoi Superjet’in 2023’te, MS-21’in ise 2024’te seri üretimine başlanmasının planlandığını bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir