Rus Uçakları Sınıra Yakın Uçunca ABD Jetleri Tarafından Engellendi

Rus Uçakları Sınıra Yakın Uçunca ABD Jetleri Tarafından Engellendi

ABD’ye ait iki Amerikan F-22 Raptor tipi savaş uçağı, Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait iki TU-95 tipi bombardıman uçağını Alaska yakınlarında engelledi.

Pentagon Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı sözcülerinden Binbaşı Gary Ross, engellemenin pazartesi günü Alaska’nın Kodiak Adası’nın 160 kilometre uzağında meydana geldiğini ifade etti.

“GÜVENLİ VE PROFESYONELCE”

Ross, önlemeyi “güvenli ve profesyonelce” olarak nitelerken, Rus uçaklarının Alaska Hava Savunma Tanımlama Bölgesine yaklaşmaları nedeniyle ABD tarafından engellendiğini belirtti.

Uçaktan uçağa herhangi bir telsiz irtibatı sağlanmadığını dile getiren Ross, “Kuzey Amerika hava sahasını yakından izleyen Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), hava egemenliğimizi güvence altına almak ve hava sahamızı savunmak için her zaman hazırdır.” dedi.

“DİŞ GÖSTERMEYE ÇALIŞTILAR”

Konuyla ilgili Amerikan CNN kanalına konuşan Illinois eyaletinin Cumhuriyetçi vekili Adam Kinzinger, “Rus uçaklarının ABD sınırlarına bu kadar yakın uçarak diş göstermeye çalıştıklarını” iddia etti. Kinzinger, “Ruslar, bu tür adımlarla ‘biz hala buradayız’ mesajı vermeye çalışıyor.” ifadesini kullandı.

ABD savaş uçakları, 2015 yılının Temmuz ayında da Kaliforniya açıklarında Amerikan hava sahasına çok yaklaşan Rus savaş uçaklarını engellemişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör