Rus Uçakları Orayı Bombalamaya Başladı

Rus Uçakları Orayı Bombalamaya Başladı

Rusya, PYD’nin Fırat’ın batısına geçirebilmek için yardım ettiği iddia ediliyor. Bölgeden gelen son bilgilere göre Rus savaş uçakları Fırat’ın batısını bombalamaya başladı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus savaş uçakları, Mümbiç  ilçe merkezini, ilçenin kuzeydoğusundaki Tişrin Barajı yönünden vuruyor. PYD  liderliğindeki güçlerin eş zamanlı kara operasyonuna başlayıp başlamadığı ise  henüz bilinmiyor.

PYD’nin Fıratın Batısına Geçmesi Savaş Anlamına Gelir mi?

Örgüt, geçen ay ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının yardımıyla  Halep’in doğusundaki Sırrin beldesinin güneyindeki DAEŞ’i gerilettikten sonra  Fırat nehrine ulaşmıştı. 27 Aralık’ta ABD uçaklarının hava saldırısının ardından  Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı’nı DAEŞ’ten alan PYD liderliğindeki güçler,  ardından nehrin batısında Tişrin Baraji’nin 9 km kuzeybatısındaki Ebu Kalkal  bölgesine dayanmışlardı.
Terör örgütü IŞİD’in varlığı nedeniyle PYD’nin nehrin batısında Halep’e bağlı Mümbiç ilçesini alabilmesi, hava desteğinin gelip gelmemesine bağlı  kalmıştı.

Fıratın Batısı Neden Önemli?

PYD, bölgeyi IŞİD’den alsa da Afrin’le birleşemiyor, çünkü arada ÖSO var. PYD, Esedgüçleriyle birleşerek ÖSO’ya saldırabilir. Ayrıca PYD, Arap yoğunluklu bu bölgede de etnik temizlik yapabilir. Türkiye, bu nedenlerle ÖSO’nun desteklenmesini ve IŞİD’in Fırat’ın batısından Halep’e uzanan doğu-batı karayolunun güneyine kadar çekilmesini istiyor.

Rusya rejim-PYD ikilisini güçlendirmek için havadan saldırılarını tüm hızı ile sürdürüyor. Rusya’nın Türkmen dağına tekrar bombardıman başlattığı da gelen haberler içerisinde.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.