featured

Rus pilotlar kaçıyor!

 

30’dan fazla ülkenin Rus uçaklarına hava sahasını kapatmasının ardından Rusya, sivil filolarda uçan kiralık uçakları kendi tesciline geçirdi ve dış hat uçuşlarını Rusya üretimi uçaklarla yapmaya karar verdi. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) son aldığı kararla bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Rus yetkililer ise yaptıkları açıklamada İran modelini örnek alacaklarını belirtti. Uzmanlar, kararın etkilerine dikkat çekti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla başlattığı saldırının ardından art arda gelen yaptırımlar, Rus sivil havacılık endüstrisini ciddi şekilde etkiliyor. Şu an için iç hat uçuşlarında bir problem yaşanmıyor olsa da dış hat uçuşları söz konusu olduğunda Rus uçaklarına kapatılan hava sahaları ve Rus uçaklarının lisanslarının iptal edilmesi, bu alanda telafi edilmesi zor aksaklıklara sebep olabilir. Öte yandan uçuşların yapılamaması sebebiyle birçok Rus pilotun ülkeden ayrılmaya hazırlandığı iddiası gündemde.

Uzmanlar İran’a uygulanan ambargoları hatırlatarak, Rus sivil havacılık endüstrisinde de İran’da yaşananlara benzer gelişmeler yaşanabileceğini belirtiyor. Önümüzdeki süreçte Rus merkezli havayolu şirketlerinin filolarında küçülmeye gideceği ve yere indirdiği uçakları yedek parça amaçlı kullanacağı tahmin ediliyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Melih Cemal Kuşhan’da Rus sivil havacılığı için kötü günlerin kapıda olduğunu belirtti ve Rusya’nın çözüm olarak düşündüğü yöntemlerin etkili olmayacağını dile getirdi.

‘PİLOTLARIMIZIN GİTMESİ HAVACILIĞIMIZIN BİTMESİ ANLAMINA GELİR’

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, yaptırımların ardından Rus sivil havacılığının nasıl bir yol izleyeceğini açıkladı. Savelyev, açıklamalarına mevcut durum hakkında bilgi vererek başladı ve Yaptırımlardan önce Rus havayolları bin 276 uçağa sahipti. 78 uçağa yurtdışında el konuldu. Bu uçaklar artık Rusya’ya dönemeyecek. Şu an dış hat uçuşlarımızın hepsini Rusya’da üretilen veya kiralık olmayan uçaklar ile gerçekleştiriyoruz şeklinde konuştu.

Rus Havayollarına ait filoda bulunan 800’e yakın uçağın yabancı şirketlerden kiralanmış olduğunu belirten Savelyev, yaptırımların ardından bu uçakların Rusya’da yeniden tescil edildiğini ve Rus şirketler tarafından sigortalandıklarını belirtti. Savelyev Bu uçaklar önümüzdeki birkaç ay boyunca iç hat uçuşlarında kullanılacak. Yedek parça ihtiyacı doğmaya başladıkça operasyonlar zorlaşacak dedi.

Uçuşların aksaması ile Rus pilotların ülkeden ayrılma riski olduğunu belirten Savelyev, Bu konuda umutlarımızı kaybetmedik. Pilotlarımızı ülkede tutmak için elimizden geleni yapacağız. Bu insanların Rusya’dan ayrılması havacılığımızın bitmesi anlamına gelir şeklinde konuştu

‘İRAN’I ÖRNEK ALACAĞIZ’

Yaptırımların ardından Rus sivil havacılığının İran’ı örnek alacağını belirten Ulaştırma Bakanı Savelyev, Şu an bizim için izlenebilecek en mantıklı yol İran örneği. Bu sebeple İran modelini baz alacağız. İran Havacılık endüstrisine 1995 yılından bu yana ambargo uygulanıyor ama bugün hala uçak uçurabiliyorlar. Yaklaşık 15 havacılık şirketleri var ve bu sayede yedek parça, bakım onarım işlerini yapabiliyorlar. Bu noktada İran bizim için iyi bir model olacak dedi. (milliyet)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir