featured

Rus Ilyushin Il-96 uçağı Estonya hava sahasını ihlal etti

Çarşamba günü Estonya hava sahasından bir Rusya Federasyonu uçağı geçti. Bir Ilyushin Il-96 uçağı olan uçak, yaklaşık bir dakika boyunca Estonya hava sahasını ihlal etti.

Uçak mürettebatı Estonya hava trafik kontrolüyle telsiz bağlantısını sürdürmedi ve Körfez’deki ıssız Vaindloo adasına yakın bir yerde gerçekleşen uçuştan önce bir uçuş planı sunulmamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, dün Rusya Federasyonu’nun Estonya Büyükelçisi Alexander Petrov’u protesto etmek ve Estonya hava sahasının ihlaline ilişkin bir not sunmak üzere çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Estonya bunu çok üzücü ve ciddi bir olay olarak görüyor ve bu türden tekrarlanan bir dizi ihlal kabul edilemez.

Finlandiya Körfezi’ndeki Rus askeri uçuşları genellikle Estonya hava sahasına yakın veya bu durumda uçuyor. Bu, yıl bu tür ikinci ihlaldi.

Diğer bir sıcak nokta da, Rus uçaklarının Kaliningrad kazı alanına düzenli yolculuklarında yakın uçtukları Litvanya sahili. Šiauliai’de üslenen NATO Baltık Hava Polisi jetleri, genellikle bu rotalardaki uçakları tespit etmek, durdurmak ve / veya onlara eşlik etmek için görev yaparlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir