featured

Rus Devleti’nin bir Ilyushin Il-96 uçağı ABD Washington DC’ye Gidiyor

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’dan gelen uçaklara uçuş yasağına koymuş olmasına rağmen, bugün bir Rus devlet uçağı ABD’nin başkentine uçtu. Rus hükümetine ait bir Ilyushin Il-96-300 uçağı, doğal olmayan bir rotadan Washington DC’ye gitti.

Amerika Birleşik Devletleri, Rus havayollarını ve uçaklarını hava sahasından yasaklama konusunda Kanada ve Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’ni izlemişti. Ancak bu uçak ABD’ye yaklaştığı için bir istisna izni alınmış gibi görünüyor.

Norveç Denizi üzerinden önce kuzeye neredeyse düz bir çizgide uçan Il-96, İzlanda hava sahası altından Kuzey Atlantik Okyanusu rotasına katılmak için güneye yöneldi. RA-96019 tescil isimli uçak uçuşuna, St. Petersburg’dan saat 09:42’de başladı ve 12 saat 17 dakikalık bir yolculuktan sonra 13:59 EST’de Washington Dulles’a varmış olacağı tahmin ediliyor. Bu haber yazlırken, RSD88 uçuş numaralı uçak, Kanada, Nova Scotia’nın güneyinde, Atlantik üzerinde idi.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Screen Shot 2022 03 05 at 164840

Uçak, son birkaç haftadır şehirden şehire dolaşmakla meşguldü. Sırasıyla Moskova, Novosibirsk, Petropavlovsk-Kamchatsky, Kazablanka ve Havana’da görüldü. 13 yaşındaki uçak, ilk uçuşunu Şubat 2009’da gerçekleştirdi. 124 ekonomi koltuğu, 24 business koltuğu ve 9 class koltuğa sahip olan uçak, toplam 157 yolcu kapasitesine sahip.

Uçak, 2010 yılından bu yana bir Rus hükümetinin SLO Rossiya organizasyonu altında faaliyet gösteriyor.

Il-96 sadece 30 adet üretildi. Dört motorlu uçak, özellikle askeri görevler için kullanılıyor. Ticari olarak, Rusya dışında sadece Küba’nın Cubana Havayollarında uçuyor. Küba’nın bayrak taşıyıcısının filosunda bu tipten şu anda 4 adet bulunuyor.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Rossiya Special Flight Unit RA 96021 Ilyushin IL 96 300PU 17456349202

İlk uçuşunu Eylül 1988’de gerçekleştiren ve Aralık 1992’de Aeroflot ile hizmete giren, sadece Cubana, Rossiya, Ilyushin, VASO ve Rusya Savunma Bakanlığının elinde bulunuyor.

Bu uçuşun diplomatik müzakereler için ABD’ye uçtuğu düşünülüyor. Alternatif olarak, Rus hükümet yetkililerini ABD’den tahliye etmek için gönderilmiş olabilir.

Ne olursa olsun, çeşitli ülkelerin hava sahası yasaklarının yürürlükte olması ve ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Washington DC’ye bu uçuş, hassas durum gelişmeye devam ederken, uluslararası siyasette önemli bir sürecin parçası olmalı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir