ROBOTİK KUŞ HAVAALANINDA GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK

ROBOTİK KUŞ HAVAALANINDA GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK

Havaalanı yakınlarında kuş sürülerinin uçak motorlarına takılmasını önlemek için sürüyü korkutarak bölgeden uzaklaştıracak, Robird isimli bir robotik bir kuş geliştirdi.

Kanada’nın Edmonton Uluslararası Havaalanı, yılda yaklaşık 8 milyon yolcusu ile 168.000 uçuşa ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle kuşların iniş veya kalkış halindeki uçakların motorlarına takılmamaları hayati önem taşımaktadır.

Kuş sürülerini uzaklaştıracak
Kuşları uçuş bölgelerinden uzaklaştırmak için genellikle lazer sistemleri kullanılıyor. Ancak uçan robotlar çok kısa bir süre sonra bu alanda da görev almaya başlayacak. Haziran ayında Edmonton’da Robird adında robotik bir şahin de bu görev için hizmete başlayacak.

Hollanda’da Twente Üniversitesi’nde geliştirilen Robird, Clear Flight Solutions tarafından ticari olarak üretiliyor. Gerçek bir şahinin uçuşunu taklit eden ve şahin gibi görünen robotik kuş, kanat çırparak 80 km/saat hızla hareket ediyor.

Yerdeki bir operatör tarafından (pilot tarafından desteklenen) uzaktan çalıştırılan bu robotik kuş, gelen ve giden hava trafiğinde kuşları korkutarak bölgeden uzaklaştıracak ve yakınlardaki yerlere yuva yapmalarını engelleyecek.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.