featured

Rize-Artvin Mehmet Cengiz İnşaatı İçin Deniz 5 Milyon Taşla Dolduruldu

Temeli 3 Nisan’da Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle atılan, dolgu çalışmaları 16 Eylül’de başlayan Rize-Artvin Havalimanı’nda geçen üç ayda deniz dolgusu için 5 milyon ton taş kullanıldığı belirtildi.
Rize’nin Pazar ilçesi Yeşilköy sahilinde 266 hektarlık alanda 88.5 milyon ton taş dolgu kullanılarak yapılacak olan proje sahasına yakın mesafedeki Hisarlı, Kanlımezra ve Kuzeyce köylerindeki taş ocaklarından ve bu taş ocaklarına ilave olarak aynı bölgede özel firmalara tahsisli iki ocaktan taş nakli yapılıyor. Havalimanı deniz dolgusu için üç ayda 5 milyon ton taş kullanılırken, dolgu çalışmaları denizden gemilerle karadan da kamyonlarla aralıksız devam ediyor.
Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı için en derin yeri 22 metre olmak üzere 17 metrelik bir dolgu oluşturulacak. 3 bin metre uzunluğunda piste sahip olacak havalimanı tamamlandığında Türkiye’nin 56. havalimanı olacak. Rize-Artvin Havalimanı inşaatı 1 milyar 87 milyon 434 bin liraya mal olacak ve Cengiz İnşaat-Aga Enerji İş Ortaklığı ile gerçekleştirilecek. Havalimanının 29 Ekim 2020 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir