Rize- Artvin Havalimanı, ÇED dosyası eksik firmadan taş almıyor

Rize- Artvin Havalimanı, ÇED dosyası eksik firmadan taş almıyor

Rize- Artvin Havalimanı çalışmalarında yargıya taşınan ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) dosyasının eksik ve yetersiz olduğu tespit edilen taş ocağı firmasından havalimanına taş dolgu malzemesi alınmadığı açıklandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize- Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88.5 milyon ton taş kullanılacak.

Proje sahasına 3-7 kilometre uzaklıktaki Hisarlı ve Subaşı taş ocaklarının devreye alınmasıyla günde yaklaşık 20 bin ton taş denize dökülüyor. Bu rakamın, ilave taş ocaklarının kullanılmaya başlaması, kamyon ve gemi takviyeleri ile günde 80 bin tona çıkarılması hedefleniyor. Bugüne kadar deniz dolgusu için denize yaklaşık 6.5 milyon ton taş döküldü.

Rize-Artvin Havalimanı inşaatında kullanılacak taşların alındığı Pazar ilçesi Sivrikale, Subaşı, Hisarlı, Derebaşı ve Yavuz köylerindeki taş ocaklarına karşı yöre halkı, Rize Valiliği’nce verilen ‘ÇED gerekli değil’ kararına dava açmıştı. Bölgede yapılan bilirkişi incelemesi sonrası hazırlanan rapor mahkemeye ulaştı.

Raporda, hazırlanan ÇED dosyasındaki eksiklikler sıralandı, taş ocaklarında yapılacak patlatmalarla oluşması muhtemel heyelan riskine dikkat çekildi.

Havalimanı taş dolgusunun sürdüğü bölgede ÇED dosyasının eksik ve yetersiz olduğu tespit edilen firmanın inşaat başlama aşamasında taş ocağı için teklif veren firmalar arasında yer aldığı ancak bu firmadan taş alınmadığı açıklandı.

Havalimanı inşaatı yetkililerinin verdiği bilgilere göre şuanda başka firmaların farklı alandan taş aldığını ve mevcut taş ocakları ile ilgili yargıya intikal ettirilmiş bir konu olmadığı belirtildi. Yetkililer, havalimanı inşaat çalışmalarının bir aksaklık olmadan yürütüldüğüne dikkat çekerek hava koşullarına bağlı olarak çalışmaların hızlanacağı duyurdu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.