Rekor Ceza Talebi! Boeing, 346 Canın Hesabını Verecek mi?

Rekor Ceza Talebi! Boeing, 346 Canın Hesabını Verecek mi?

İki ölümcül Boeing 737 MAX kazasının kurbanlarının aileleri, çarşamba günü Adalet Bakanlığı’na başvurarak uçak üreticisinden 24,78 milyar dolara kadar para cezası talep etmelerini ve cezai kovuşturma başlatmalarını istedi.

15 aileyi temsil eden avukat Paul Cassel, Adalet Bakanlığı’na yazdığı mektupta, “Boeing’in işlediği suç ABD tarihindeki en ölümcül şirket suçu olduğundan, 24 milyar dolardan fazla bir azami para cezası yasal açıdan makul ve açıkça uygundur” dedi.

Yeni Gelişmeler ve Dava Süreci

Ocak ayında Alaska Havayolları’na ait bir uçuş sırasında 737 MAX 9’un kapı tapasının patlamasının ardından Boeing, üretim hatasıyla ilgili bir dizi davayla karşı karşıya kaldı. MAX jetleri daha önce 2018’de Endonezya’da ve 2019’da Etiyopya’da düşerek 346 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bu olaylar Boeing’de süregelen güvenlik ve kalite sorunlarını gözler önüne sermişti.

2018 ve 2019’daki kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri, “Boeing’in askıya alınan bu fonları bağımsız bir kurumsal denetçiye ve uyum ve güvenlikle ilgili iyileştirmelere ayırması koşuluyla” bakanlığın cezanın 14 milyar ila 22 milyar dolarlık kısmını askıya alabileceğini belirtti.

CEO’dan Özür ve Gelecek Güvenlik Taahhüdü

Bu gelişme, Boeing CEO’su David Calhoun’un Senato’daki özel bir oturumda yoğun bir sorgulamayla karşı karşıya kaldığı sırada, şirketin gelecekteki uçak güvenliğine “tam bağlı” olduğunu söyleyip kaza kurbanlarının ailelerinden özür dilemesinden bir gün sonra geldi.

Calhoun, oturuma katılan ailelere, “Boeing’deki herkes adına şahsen özür dilemek istiyorum. Kayıplarınız için çok üzgünüz. Hiçbir şey uçaklarımıza binenlerin güvenliğinden daha önemli değil” dedi.

Yönetim Kuruluna Görüşme Çağrısı ve Cezai Kovuşturma Talebi

Aileler mektupta ayrıca Boeing’in yönetim kurulunun kendileriyle görüşmeye çağrılması ve bakanlığın “iki kaza sırasında Boeing’deki sorumlu şirket yetkilileri hakkında cezai kovuşturma başlatması” gerektiğini belirtti. Mayıs ayında Adalet Bakanlığı, Boeing’in 2021’de varılan ve şirketi 2018 ve 2019’daki ölümcül kazalardan kaynaklanan dolandırıcılık yapmak için komplo kurma suçlamasından koruyan ertelenmiş kovuşturma anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdiğini açıklamıştı.

Senatör Blumenthal’ın Görüşü

Mektupta, Senato’nun Soruşturmalar Daimi Alt Komitesine başkanlık eden Senatör Richard Blumenthal’ın şu sözlerine yer verildi: “Eski bir savcı olarak benim görüşüme göre, kovuşturma yapılması gerektiğine dair neredeyse ezici kanıtlar var.”

Boeing 737 MAX uçaklarının 2018 ve 2019’da Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen iki ölümcül kazası, en çok satan uçağın dünya çapında 20 ay süreyle yere indirilmesine yol açmıştı. İki ölümcül kaza da MCAS adlı bir güvenlik sistemiyle ilişkilendirilmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Çıkar aheste aheste.