Rahat uçmak istiyorum…

Rahat uçmak istiyorum…

19 NİSAN 2006 Tarihinde HAVA İŞ sendikası bir Basın Toplantısı daha düzenledi. TAV konferans salonlarında yapılan bu Basın toplantısından çok kısa bir süre önce sadece THY’deki uçucu ekiplerin sorununa değinilmiş ve bu basın toplantısı, THY’nin diğer birimlerini de kapsamadığı hususunda eleştiriler almıştı. Bu haklı eleştiriler neticesinde Sendika bu sefer sadece Uçak Teknisyenlerinin sorununa ve THY’nin bakım anlayışına yönelik bir basın toplantısı daha yapma gereği duydu.
Aslında bir veya iki kesime yönelik yapılan basın toplantıları diğer kesimlerde çalışanların hayatlarından memnun olduğu intibaını yaratabilir. Ayrıca, yazılı veya görsel basın arada sırada yapılan ve çok kapsamlı iyi hazırlanılmış Basın toplantılarını sever ve bunlara yer verir. Basın toplantılarında mekân her zaman için basın toplantısını yapan kurum veya kuruluşun olduğu yer olmalıdır. Medya eğer oraya gelmiyorsa veya getirtilemiyorsa burada düşünülmesi ve çözülmesi gereken sorunlar vardır.

TÖSHİD’in ve THY’nin Basın toplantılarında tam kadro olarak bulunan Sayın basınımızdan, çalışanların temsilciliğini üstlenen kurumlarımıza da aynı mesafede olmalarını önemle rica ediyorum.

HAVA-İŞ sendikası her ne olursa olsun ikincisini yaptığı basın toplantısında bu kadar yanlışa rağmen yinede başarılı idi. Sorunlar tüm çarpıcılığı ve kanıtların eşliğinde basına sunuldu. Buradan anladığım kadarıyla Uçak Teknisyenlerinin ve THY Tekniğin son derece önemli sorunları vardı ve acil çözüm bekliyordu.

Benimde, başından sonuna kadar izlediğim bu toplantıda konuşulanlar ve Basına sunulanlar son derece dikkat çekicidir ve kesinlikle Gündeme taşınmalıdır.

Çünkü THY Teknik son zamanlarda görüldüğü kadarıyla alışılmadık uygulamalara maruz kalmaktadır. Yalnız burada benim anlayamadığım, bu sorunların yenimi yoksa en az 3 senelik sorunlar mı olduğu hususunda bir açıklama getirilmemesiydi. Basının her nedense yeteri kadar yer vermediği ve Suçlanan kurumlarımızın hiç muhatap değilmişler gibi davrandığı bu toplantıdan sonra, THY, SHGM ve HAVA-İŞ ve basına a şu soruları sormak gerekiyor.

* Sayın, HAVA-İŞ: JAA (EASA) FAA veya SHGM kuralları yenimi ihlal ediliyor?

*Sayın, HAVA-İŞ: Doküman olarak sunduğunuz belgeler ve suçlamalar bir havayolu şirketinin yetkisini bile düşürülebilecek güçte. Siz bu konunun bir kısmını 04.03.2005 tarihinde SHGM’ne sunmuşsunuz ve 15.04.2005 tarihinde okuduğum ve anladığım kadarıyla net bir cevap alamamışsınız. Peki, SHGM’nin verdiği bu cevapla yetinmeyip, Ülkemizin sivil havacılık teşkilatını devamlı denetleyen EASA VE FAA ye bu elinizdeki kanıtları ve suçlamaları sundunuz mu, ya da sunacak mısınız?

*Sayın, THY Kalite güvence birimleri: HAVA-İŞ Sendikasının kolaylıkla eriştiği bu bilgilere siz erişemiyor musunuz?

* Bu suçlamalar doğru değilse neden yalanlamadınız?

*Suçlamalar doğruysa ne yapıyorsunuz?

*Neden cevap vermediniz ya da verecek misiniz?

Sayın, SHGM Genel Müdürlüğü: HAVA-İŞ Sendikasının basın toplantısında Kamuoyuna sunulan uygunsuzluklar doğrumudur?

*Bu toplantıdaki konuşma ve dokümanları bir suç duyurusu olarak ele alıp gerekenleri yapacak mısınız?

* Şirketlerin Kalite Güvence Birimlerini denetlemeniz sizce yeterlimi?

*Yeterli değilse ve kadronuz bu daha detaylı yapılması gereken denetlemelere sayısal ve deneyimsel olarak hazır değilse, Sivil Toplum örgütlerinden bu konuda faydalanmayı düşünüyor musunuz?

* Genel Müdürlük olarak Sivil havacılıkta, Emniyet ve Güvenlik konulu Şirketlerin kalite güvence birimleri ve bu sektörde örgütlenmiş Sendika ve Mesleki derneklerin katılımıyla tüm Basın kuruluşlarına açık bir PANEL düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Sayın BASIN, HAVA İŞ Sendikasının yaptığı bu Basın toplantısından sonra size sunulan dokümanları incelediniz mi?

*Bu son derece önemli suçlamaları Kamuoyuna en açık şekilde sunduğunuzu düşünüyor musunuz?

*Suçlanan kurumların yöneticileriyle görüşmeler yapıp sorunu irdelemek sizin göreviniz değil mi?

Sonuç olarak, bu Basın Toplantısını izleyen, konuşmaları ve sunulan belgeleri izleyen konuya yabancı olmayan bir yorumcu olarak çok önemli bulduğumu ve ilgili birimlerden bu konuya kesinlikle açıklık getirilmesini bekliyorum. Aksi takdirde Allah korusun her hangi olumsuz bir durum karşısında SHGM, THY, HAVA- İŞ ve basınımız kendi çaplarında TÜRK Halkına karşı sorumlu duruma düşeceklerdir.

SAYGILARIMLA.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör