featured

Rafale jetler, Türk jetleri ile birlikte uçacak

Türkiye’den dengeleri değiştirebilecek hamle geldi, Yunanistan’ın ‘üstünlük’ hayalleri suya düştü. Doha ile Ankara arasında imzalanan anlaşma kapsamında Katar Hava Kuvvetleri’nin hava filosuna dahil olan Fransa yapımı Rafale jetler, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Türk pilotların bu jetlere dair bilgileri sahada deneyim kazanarak öğrenmesi, Atina’nın Ankara’ya üstünlük sağlamak için filosuna Rafale’leri katma hamlesini boşa çıkarabilir.

Yunanistan’ın tutunduğu son dal olan Fransa yapımı Rafale jetler, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Hava filosuna dahil ettiği yeni nesil savaş uçağı Dassault Rafale F3R jetleri ile üstünlük elde etmek isteyen Yunanistan’ın planlarını bozan hamle Türkiye’den geldi. Katar ile imzalanan iş birliği kapsamında Türk pilotlar Rafale jetlerinin de bulunduğu muharip uçaklarla birlikte uçacak, uçakların kabiliyetlerini sahada öğrenerek önemli deneyim kazanacak.

TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDA ÖNEMLİ ANLAŞMA

Amerikan Forbes, Türkiye’nin Katar ile olan iş birliğini mercek altına aldı. Bu anlaşma ile Türkiye’nin sahip olacağı avantajlara dikkat çekildi. Türkiye ile Katar arasında imzalanan eğitim anlaşmasına göre; Katar Hava Kuvvetlerine bağlı 36 jet ve 250 askeri personel, Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek Türkiye’deki askeri üslerde konuşlanabilecek. İki ülke arasında karşılıklı diplomatik adımların artarak sürdüğü belirtilen haberde, “Türkiye ve Katar, son yıllarda katlanarak gelişen savunma bağlarının tadını çıkardı. Katar, Türk insansız hava araçlarını satın aldı ve Türkiye yakın zamanda Katar donanması için iki mekanize çıkarma gemisi inşa etti. Türkiye’nin Katar’da da bir askeri üssü var ve Doha’nın 2017’de komşuları tarafından geniş bir abluka altına alınmasının ardından oradaki askeri varlığını genişletti. Ekim ayında Türkiye, 2022 FIFA Dünya Kupası güvenliğini artırmak için yarımadaya yeniden asker gönderdi” denildi.

2023’ÜN BAŞINDA TÜRKİYE’YE GELMELERİ BEKLENİYOR

Haberde, Doha’nın gelişmiş F-15’ler ve Eurofighter Typhoon’lar da dahil olmak üzere Batı yapımı 4.5 nesil avcı uçaklarından oluşan filoya sahip olduğu belirtildi. 2 Mart 2021’de imzalanan ve 15 Eylül’de onaylanan anlaşma sonrası uçakların 2023’ün başlarında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

KOMŞUNUN ‘ÜSTÜNLÜK’ HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ

Anlaşmanın hem ulusal hem de uluslararası alanda yankı uyandırmasının nedeni Yunanistan’ın kısa bir süre önce hava filosuna Fransa’dan dahil ettiği yeni nesil savaş uçağı Dassault Rafale F3R jetleri. Komşu, kısa vadede Türkiye’ye karşı hava üstünlüğünü kurmak için adım atmıştı ancak hayalleri çok kısa bir sürede suya düştü. Yunan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 6 Rafale F3R jeti bulunuyor. 18 jet için de Fransa’ya sipariş verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir