QATAR’DAN TÜRKİYE’YE GELEN B747-8 İN HİKAYESİ

QATAR’DAN TÜRKİYE’YE GELEN B747-8 İN HİKAYESİ

Katar’dan Türkiye Cumhuriyetine B747-8 uçağının hediye olarak verildiği iddia edilen bu uçağın hediye mi değil mi, satın alınmış mı alınmamış mı. Gerek var mıydı yok muydu tarzı spekülasyon yaratacak ve siyasi arenaya malzeme olacak konulara girmek bizim gibi havacılık temalı haber sitesine uymaz diye düşünmekteyiz.
Bu konuyu siyasilere ve siyasi haber yapan yayın organlarına bırakıp, Cumhurbaşkanlığı VIP uçak havuzuna giriş yapan B747-8 in geçmişine yoğunlaşacağız.
 B747-8 ler  15.000 km menzilli olup 238610 litre yakıt alabiliyor. (Extra tank konabilir mi bilgimiz yok)
Yaptığımız inceleme sonucunda, bu uçak  2012 yılında fabrikadan çıkmış görünmekte. Bu uçağın,ABD’de de 2014 yılına kadar VIP donanımı tamamlanmış. Bu uçağı, Katar Devleti endirekt olarak almış olduğundan hiçbir zaman “Qatar Amiri Flight” denilen resmi Katar Devleti VIP Havuzuna dahil edilmemiş.
Çünkü  bu uçak, şimdiki genç yaştaki Katar Emiri’nin sürgünden 2004’de dönebilen büyük babasına alınmış. O yüzden farklı bir konuma sahip ve Katar tescilli değil.
Bu büyükbaba da 2016’da hayata gözlerini yumunca uçak elde kalmış.  Uçağın uçuş saati çok düşük.Pek kullanılmamış olduğu belli. 
Büyük babanın ölümünden sonra ya saygılarından, ya da başkaca bir inanıştan dolayı bu uçağı Qatar Amiri filosuna dahil etmemişler.
Uçak zaten pek Katar’a da gidip gelmemiş, İngiltere’de Bournemouth’da base edilmiş. Sahibi gözüken şirket (planespotters’dan bulursunuz), Bermuda’da tescilli ama o şirketin sahibi gözüken 2 şirket de İngiltere’de Guernsey Adasında (yani bir vergi cennetinde) mukim ve bunlar herhalde Katar’lıların paravan şirketleri olsa gerek diye düşünüyorum.
Sonuç olarak, bu uçak, İsviçreli aracı şirket tarafından satışa çıkartılıyor.
NOT/ Aynı konuda diğer özel haberimizi okumak için lütfen (TIKLAYIN)
Geri

8
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
airline haber

Bu konu ülkemizdeki her vatandaşı bu kadar mali sıkıntı çekilirken tabii ki ilgilendirir. Bunun polemik veya spekülasyon ile alakası yok. Sizi bu sözlerinizden dolayı yadırgadım.

Zemberekci

Evet kimin ne olduğunu hepimiz biliyoruz.zaten yememistik.itiraf için tanks

Yusuf

Bu arada resimdeki 747; katar emirin in şu anda.kullandigi ucak

SSBAG

Nerden anladınız? Resimde ki uçakda bir farklılık mı var?

Pardonn

heralde türk filmindeki gibi hissetti arkadaş siz doktor değilsiniz neden çünkü şırıngada hava boşluğu var yoohh ….

aviation

güzel bilgiler ama sonunda isviçreli firmadan satılmış deniyor. Bu durumda katar hükümeti uçağı alıp Cumhurbaşkanına hediye etmiş de olabilir veya Türkiye direk olarak oradan almış da olabilir. Gel de çık işin içinden

ONYX

55 milyar dolar faiz verirken çıkma ihtiyacı hissetmiyordun ömrü bitti abd mallarını alırken montaj sanayine zorlanırken 10 yılda bir darbe yapılırken sorgulamıyordun şimdi temsilin için uçak alın mış hediye edilmiş bunu soyuluyorsun