Qatar Airways Vnukovo Havalimanı’nın yüzde 25’ini satın alacak

Qatar Airways Vnukovo Havalimanı’nın yüzde 25’ini satın alacak

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin Moskova’ya yaptığı dünkü ziyaretten önemli bir “ortaklık” kararı çıktı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuğu olan Katar Emiri, Katar Havayolları “Qatar Airways”in Vnukovo Havalimanı’nın yüzde 25’ini satın almasına onay verdi.

Kremlin’deki görüşmede Putin, Rusya ve Katar arasında diplomatik ilişkilerin 30’uncu yılına girdiğini  ve artan işbirliğinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Al Sani de Rusya’nın Arap dünyasında önemli bir role sahip olduğunu belirterek, “Bölgede yaşanan problemlerin çözümünde Rusya önemli bir rol üstleniyor” dedi.

İki liderin zirvesi sonrası eneji, bilim ve eğitim alanında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Gezinin en önemli sonucuna göre, Qatar Airways Vnukovo Havalimanı’nın yüzde 25’ini satın alacak. Şirketten yapılan açıklamada, ilgili sözleşmenin Katar emirinin Moskova ziyareti sırasında imzalandığı bildirildi.

THY’nin en önemli partnerlerinden olduğu Vnukovo Havalimanı 2017’de 18,1 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı. Havalimanının yüzde 25’i devlete ait Rosimuşestvo’ya, yüzde 34,15’i Vnukovo Alyans’a, yüzde 15,15’i Silvani’ye, yüzde 12,07’si ZAO VİK’e ve yüzde 2,41’i AO ANK’ya ait. Silvani, VİK ve ANK Vnukovo Direktörler Kurulu Başkanı Vitali Vantsev’e ve Andrey Skoç’un ailesine ait.
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.